Za razliku od vlasti, građani obljetnicu Oluje proslavili dostojanstveno i razdragano

Oluje
Foto: snimke zaslona

Središnja proslava obljetnice Oluje u Kninu bila je svečana, ali obilježena i nemilim scenama branitelja kojima je bio zabranjen pristup, no građani su pokazali što im znači Oluja i razdragano i dostojanstveno proslavili taj dan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni vrh pobrinuo se da proslava u Kninu protekne svečano i da sve bude pod kontrolom. Pod time se očito podrazumijeva i odabir sudionika, pa čak i onih koji smiju biti nazočni na proslavi. A među nepozvanima našli su se upravo branitelji, koji koji su bili glavni akteri Oluje.

Nemile scene sa sudionicima Oluje kojima je bio zabranjen pristup slavlju

Policija je na prilazu Kninu zaustavila, a zatim i uhitila branitelje koji su se u odorama HOS-a zaputili u Knin. Nije im pomoglo ni to što su bili uredno pozvani i što je za njih bilo predviđeno mjesto na proslavi. Netko je očito ipak odlučio da za njih nema mjesta, da su nepoželjni i naložio policiji da ih po svaku cijenu zaustavi.

>Kninski gvardijan fra Josip Gotovac usprotivio se odnosu vlasti prema HOS-ovcima

Da proslava u Kninu ipak ne može biti hermetički zatvorena za uski krug odabranih, pokazao je i gvardijan kninskog franjevačkog samostana fra Josip Gotovac, koji je na kraju svečanog bogoslužja državnom vrhu skresao u brk a svim nazočnima i cijeloj javnosti poručio da su branitelji upravo oni kojima se treba ukazivati najveće poštovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prekrasne scene ljudi koji slave duh Oluje

Za razliku od državnog vrha, građanima je to očito jasno, pa se proslava Oluje, ondje gdje ju nije organizirala država, pokazala kao slavlje domoljublja, ponosa i radosti.
Tako je bilo i na kninskim ulicama, gdje je razdragano mnoštvo slavilo slobodu i one koji su se za nju izborili.

Pjesma i veselje širila se ulicama kraljevskog grada, a slavlje je trajalo do na večer.

Hrvati su slavili posvuda. I molitelji krunice u Zagrebu prisjetili su se Oluje. Obilježavanje obljetnice Oluje, organizirano ili neorganizirano, bilo je intimni i zajednički praznik. Slavili su i Hrvati u inozemstvu, a među najglasnijima bili su hrvatski sudionici Svjetskog dana mladih u Lisabonu, najvećeg katoličkog okupljanja i jednog od najvećih skupova u svijetu uopće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od najoriginalnijih proslava Oluje dolazi iz – podmorja. Ronilac Marjan Radović pod morem je nosio hrvatsku zastavu, u čast braniteljima, posebice dvojici svojih prijatelja, pripadnika ATJ Lučko.

Narod.hr pridružuje se u radosti svima onima koji slave slobodu, zajedništvo, dostojanstvo, ponos i ljepotu hrvatske domovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.