Za vrijeme koronakrize svijetom se proširio glas o najstarijoj karanteni u Dubrovniku

Foto: Jennifer Boyer/flickr

Brojni svjetski mediji od početka epidemije koronavirusa pišu o Dubrovniku kao kolijevki prve karantene na svijetu. Isticanje dubrovačke tradicije u borbi s raznim epidemijama i to još od 14. stoljeća u svjetskim medijima ostvarilo je izuzetno pozitivan odjek. Dubrovnik se, uz sve svoje ostale privlačne faktore, nameće i kao epidemiološki sigurna turistička destinacija, spremna za povratak turizma. Povod poučnim povijesnim pričama o dubrovačkoj karanteni u svjetskim medijima, jest aktualna situacija s virusom COVID-19 te njegovom utjecaju na turizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O dubrovačkoj karanteni, kao prvoj karanteni na svijetu, prema istraživanju tvrtke Mediatoolkit, od 1.ožujka zabilježeno je 874 objava u stranim medijima, koje su pregledane 12 019 827 puta. Neki od najpoznatijih svjetskih medija prenijeli su priču o prvoj svjetskoj karanteni u Dubrovniku: Washington Post, BBC, Ny Times, BBC News Mundo, Corriere della Sera, France 24, Bild, Rtl, La Vanguardia, 24 Horas, ABC News… Na web portalima najveći doseg postigla je objava o dubrovačkoj karanteni od BBC-a ( 1 214 420 pregleda) i NY Times-a (656 867 pregleda).

Dok su svijetom u 14. stoljeću harale epidemije, među njima i kuga, u Dubrovniku su donesene revolucionarne mjere kako bi se spriječile unos i širenje zaraznih bolesti u Republici. Dubrovnik je bio prvi grad u svijetu koji je 1377. uveo karantenu, prvi sustav protukužnih mjera. Tako su Dubrovčani, već tada čuveni pomorci i trgovci, propisali mjere za zaštitu zdravlja i osigurali uvjete za poslovanje i u vrijeme velike opasnosti od kuge. Nakon prve odluke o protukužnim mjerama iz 1377. godine, Senat je za karantenski prostor birao otočiće Bobaru i Supetar, samostan sv. Marije na otoku Mljetu, zatim je sredinom 15. stoljeća počela gradnja lazareta na Dančama, a 1530-ih godina na otočiću Lokrumu. Godine 1627., počela je gradnja Lazareta na Pločama, koji su jedini potpuno sačuvani karantenski kompleks u europskom dijelu Mediterana, a pod zaštitom UNESCO – a su od 1994. godine, piše dubrovnik.net.

Turistička zajednica grada Dubrovnika i Grad Dubrovnik u marketinške svrhe koriste povijesnu priču o najstarijoj svjetskoj karanteni u Dubrovniku u stalnoj komunikaciji prema stranim medijima, kao i u svim promotivnim aktivnostima. Također u pripremi Grada Dubrovnika u suradnji s Turističkom zajednicom grada Dubrovnika je animirani film koji će biti predstavljen za nekoliko dana, pod nazivom „Dubrovnik – safe vacation“, a u kojem glavnu ulogu ima vitez Orlando, koji gledatelje odvodi u povijest, u daleku 1377. kada je u Dubrovniku začeta ideja karantene u Lazaretima kao načina borbe protiv raznih epidemija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.