Zadnji CRO Demoskop uoči EU izbora: Pada podrška HDZ-u, lista Marijane Petir i Neovisnih za Hrvatsku bilježi rast

Foto: Snimka zaslona

U redovitom mjesečnom istraživanju CRO Demoskop, RTL donosi nekoliko zanimljivih nalaza o preferencijama političkih stranaka, percepciji političara i drugim odnosima u političkoj areni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ-u popularnost pada, SDP i Živi zid rastu

Iako HDZ i dalje uvjerljivo vodi i sada je na 27,3 posto (u travnju 28 posto), ovo je najslabiji rejting još od listopada prošle godine. SDP je i dalje daleko, na 17,4 posto (travanj – 16,9 posto), ali raste, baš kao i Živi zid, koji je nakon tromjesečnog negativnog trenda, narastao u odnosu na travanj i sada ih bira 9,6 posto ispitanika (travanj – 8,5 posto). Most je na 6,6 posto, slično kao i u travnju kada su imali 6,8 posto.

Blaži rast bilježi stranka Brune Esih i Zlatka Hasanbegovića, Neovisni za Hrvatsku s 3,8 posto potpore (travanj – 3,6 posto). HSS je na 3,3 posto (travanj – 3,4 posto), slično kao i mjesec prije, a potpora stranci zagrebačkoga gradonačelnika Bandića nešto je narasla, na 3 posto (travanj – 2,6 posto).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nezavisna lista, i dalje suca, Mislava Kolakušića ima istu potporu kao HNS (svibanj 2,8 posto), no to je tek pola puta do praga. Baš kao i Start Dalije Orešković (2,6 posto) koja je dobro startala, ali rejting je sada prepolovljen (travanj – 3,7 posto). Sve ostale stranke, Pametno, GLAS, HRAST, HSU imaju između 1 i 2 posto potpore.

Iako je kampanja u punom jeku, najjače liste padaju

Rezultati lista za europske izbore malo su drugačiji jer mnoge stranke izlaze u koalicijama. Ono što je zajedničko svim vodećim listama jest to da bilježe – pad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč kampanji koja se zahuktala, HDZ-ovu listu bira jedan postotni poen manje birača nego u travnju. No, njihovih dvanaestero kandidata namjerava zaokružiti najviše birača – 26 posto (travanj – 26,9 posto). Blago pada i SDP-ova lista, ali ostaje drugi izbor sa 16,2 posto (travanj 16,5 posto). Živi zid osvaja upola manje, njihovu listu bira 7,9 posto ispitanika (travanj – 8,3 posto). I da, i oni padaju, baš kao i Amsterdamska koalicija čiju listu ili kandidate u Bruxelles želi poslati 7 posto ispitanika (travanj – 8,2 posto).

Mostov europski tim želi 5,6 posto ispitanika (travanj – 6 posto) i oni su ujedno peta i zadnja lista koja prelazi prag. No, jako im je blizu Nezavisna lista Marijane Petir koja nije htjela ući u HDZ i biti na njihovoj listi. Nakon dramatična prikupljanja potpisa u tri dana bira je 4,4 posto birača, a pragu se približila i lista Mislava Kolakušića (svibanj – 4,3 posto).

Marijana Petir uzela je glasove desnice, HDZ-a, MOST-a, ali i Neovisnih za Hrvatsku, pa oni u koaliciji s HSP-om bilježe pad, sad su na 3,4 posto (travanj – 4,5 posto). Slično ima stranka Milana Bandića (svibanj – 3,3 posto), a Suverenisti Ruže Tomašić su tek nešto iznad 3 posto (svibanj – 3,1 posto) pa zorno možemo vidjeti mrvljenje desnice. Manje lijeve opcije: START, HNS, Pametno – svi su ispod ovih rejtinga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I najvažnije: čije kandidate građani žele poslati u Europski parlament? HDZ-ovih petero, SDP-ovih troje, a po jedan mandat osvajaju Živi zid, Amsterdamska koalicija i MOST. Za 12. mandat bori se čak 8 lista, a najbliži su mu Živi zid i HDZ. Manje stranke desnice HDZ-u uzimaju birače, zajedno su mogli osvojiti mandat ili čak dva. Ali, zbog razmrvljenosti, osvajanje mandata im je ‘na dugom štapu’.

Najpozitivniji predsjednica i premijer

Prvi izbor na ljestvici najpozitivnijih političara ostaje Kolinda Grabar-Kitarović. Bira je 15,7 posto, jednako kao i prošlog mjeseca, dok premijer Plenković bilježi rast na 12 posto potpore (travanj – 10,3 posto). Čelnik Živog zida Ivan Vilibor Sinčić također raste na 4,1 posto (travanj – 3,2 posto), dok je bivši SDP-ov premijer Zoran Milanović, iako potpuno izvan politike, četvrti izbor ispitanika (svibanj – 3,5 posto).

Slijede Anka Mrak Taritaš (svibanj – 3,1 posto), a čelnici Starta Daliji Orešković (svibanj – 2,9 posto, travanj – 3,6 posto), baš kao i stranci, rejting pada. Mislav Kolakušić na sličnoj je razini kao i u travnju (svibanj – 2,8 posto). A da je kampanja za EU izbore u jeku, pokazuje i to što je u top deset najpozitivnijih i petero kandidata s lista, ali “NITKO” je i dalje na tronu – bira ga 17,3 posto ispitanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković najnegativniji, na treće mjesto skočio Brkić

Na vrhu ljestvice najnegativnijih političara i dalje je premijer Plenković (svibanj – 21,5 posto), nešto više od petine ispitanika tako ga ocjenjuje. No slijedi ga šef oporbe, Davor Bernardić s 9,4 posto (travanj – 9,8 posto). A gotovo triput češće nego u travnju ispitanici negativno ocjenjuju Milijana Brkića. Drugi čovjek HDZ-a i potpredsjednik Sabora zbog afera u kojima se spominje i pokretanja istraživanja u aferi Prisluškivanje postao je najnegativniji političar za 5,7 posto birača (travanj – 1,9 posto). Nešto manje ima Milorad Pupovac (svibanj – 5,2 posto) koji se sa svojom strankom također uključio u utrku za EU izbore, ali istraživanje im daje samo 1 posto potpore.

Na neprestižnoj ljestvici su i Milan Bandić (svibanj – 4,1 posto), Ivan Pernar (svibanj – 2,8 posto), ministar zdravstva Milan Kujundžić (svibanj – 2,7 posto). Ali i bivši premijer Ivo Sanader (svibanj – 2,1 posto) nakon što je ponovno završio u zatvoru. Da su baš svi političari negativni, misli visokih 11,6 posto ispitanika, donosi RTL Danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.