Zahtjev za pomilovanjem Perkovića i Mustača: Je li riječ o pomno osmišljenom Milanovićevom potezu?

Milanović
Knin, 04.08.2021 - Zoran Milanović priredio je prijem za ratne zapovjednike iz Domovinskog rata na Kninskoj tvrđavi. foto HINA/ Mario STRMOTIĆ/ ik

Kada su mediji objavili informacije da će odvjetnik Anto Nobilo kao pravni zastupnik Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, djelatnika tajnih službi bivše komunističke Jugoslavije pripremiti zahtjev za njihovo pomilovanje te da će ga potpisati petorica hrvatskih generala koji su branili Hrvatsku u Domovinskom ratu nastala je društvena rasprava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon najave da će generali Ante Gotovina, Ivan Čermak, Ljubo Ćesić Rojs, Krešimir Ćosić, Marinko Krešić, te Davor Domazet Lošo potpisati zahtjev za pomilovanjem, reagirao je general Ćosić otkrivši da je odbio potpisati pismo. Nakon njega svoj je potpis povukao Krešić, dok je Gotovina potvrdio da je potpis za pomilovanjem agenata UDB-e stvarno dao.

>Vukojević: Našli smo oko sto i nešto nalogodavaca iz Udbe od Tita pa dalje

Ostali navedeni generali također su ostali uz zahtjev za pomilovanjem, a u međuvremenu im se potpisom pridružio general Luka Đanko. S druge strane pet generala Ivan Tolj, Ivan Kapular, Andrija Hebrang, Žarko Tole i Ivica Primorac potpisali su pismo protiv pomilovanja te poručili da je riječ o u prokušanim udbaško-kosovskim metodama sijanja razdora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, ako je tome tako postavlja se pitanje kako su u tu zamku upali generali koji su potpisali pismo za pomilovanje. Kako je u intervjuu za Novi list kazao general Josip Lucić, potpisnici pisma trajno su izgubili autoritet koji su uživali, a prema njemu Gotovinu se zlouporabilo. “Igralo se na Gotovinine emocije zato što je godine proveo u zatvoru, i tako je on potpisao pomilovanje za one koji nikad nisu imali milosti”, rekao je Lucić.

Milanović vratio generalski čin Glavašu, osudio presudu protiv Blaškića, stavljanje Rojsa na crnu listu..

General Ljubo Ćesić Rojs izjavio je u subotu da je Perković imao ogromne zasluge u naoružavanju Hrvatske tijekom Domovinskog rata. “Granice je otvarao Josip Perković. Danas čitate Večenji list kako je spasio 60 kontejnera, kamiona, deset tisuća pušaka, 10 milijuna metaka i 3000 granata za VBR iz luke Kopar. Tko je to mogao raditi, samo onaj tko je bio u službama. Da sam ja otišao tamo, Slovenci bi mi sve zaplijenili. Treba biti čovjek i gledati istini u oči“, dodao je Rojs.

Ipak, teško je zamisliti da je odvjetnik Anto Nobilo, koji tvrdi da je Za dom spremni hrvatski oblik fašizma, koji je snimljen kako pjeva partizansku koračnicu “Po šumama i gorama” i dr., tek tako dobio potpise generala petorice generala. Nameće se i pitanje je li riječ o unaprijed smišljenoj PR kampanji u kojoj će pomoći generali koje se inače percipira kao one s desnim svjetonazorom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, predsjednik Zoran Milanović je u dosadašnjem mandatu odbio 274 zahtjeva za pomilovanje, odnosno nije odgovorio niti na jedan. Pitanje je kako će vjerodostojnim pokazati svoje eventualno prihvaćanje zahtjeva za pomilovanjem ljudi po kojima se pamti koliko je jugoslavenski režim bio diktatorskog i ne ljudskog karaktera. No, vrijedi podsjetiti da je Milanović odlikovao brojne sudionike Domovinskog rata, da je vratio generalski čin Branimiru Glavašu i da je unatoč optužbama s ljevice da dovodi u pitanje presude Haaškog suda isticao da je presuda Tihomiru Blaškiću, generalu Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Milanović se isto tako 2020. godine založio da se Ljubo Ćesić Rojs skine s crne liste SAD-a.

Smatraju li generali potpisnici da su mu sada dužni “vratiti uslugu”?

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.