Zbog teškog moždanog udara mjesecima nepokretna umirovljenica stara sedamdesetak godina, a koja živi sama i ne može sama niti uzeti nešto za pojesti, presvući se i dr., s tim da ima djecu koja žive u okolici, nemoćno je zapomagala. Shvativši da se njena djeca ne pojavljuju da bi pomogla majci, susjedi su nazvali Centar za socijalnu skrb koji je nemoćnu ženu smjestio u privatni starački dom, piše Glas Slavonije.
Od 1. siječnja 2018. slučaj ovakvog zapostavljanja starog i nemoćnog člana obitelji kažnjavat će se novčanom kaznom od minimalno 10.000 kuna, ili kaznom zatvora od najmanje 45 dana. Kada već vlastita savjest i odgovornost ne nalaže brigu o roditeljima, onda će to učiniti država.
Nove su to odredbe u Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, a koji prvi put starije osobe navodi kao skupinu koja uživa posebnu zaštitu. Njihovo zapostavljanje u smislu nedavanja ili neredovitog davanja hrane i pića te lijekova, nepresvlačenja (pelena), nepružanja zdravstvene skrbi i drugog, od 1. siječnja također su oblik nasilja. Iako slovimo za staru naciju, kultura poštivanja starijih očito nam je pala na niske grane kada se pojedinu djecu i unučad zakonom, novčanim i kaznama zatvora mora obvezivati da vode brigu o nemoćnim članovima obitelji, piše Glas Slavonije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Glas Slavonije
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.