Oporba u Zaprešiću (Most, Projekt Domovina, neovisni vijećnici) oštro se usprotivila odluci većine predvođene HDZ-om i SDP-om, kojom se Grad obvezuje na smanjenje CO2 i, po mogućnosti, ostalih stakleničkih plinova, za čak 40% u sljedećih 8 godina. To je, tvrde iz oporbe, nemogući cilj koji će predstavljati ogroman udar na građane.
“Grad Zaprešić kao potpisnik Sporazuma gradonačelnika za klimu i energiju obvezuje se na smanjenje emisija CO2 i po mogućnosti i ostalih stakleničkih plinova na svojem području za najmanje 40% do 2030. godine”, stoji u zaključku izglasanom u srijedu 7.9.2022. na sjednici Gradskog vijeća grada Zaprešića. Prema tom zaključku, Zaprešić će u iduće dvije godine izraditi Akcijski plan održivog energetskog razvoja. Oporbeni klub zastupnika “Zapni za Zaprešić” koji čine nezavisni vijećnici, Most i Projekt Domovina, upozorio je da nakon toga preostaje samo 5 godina za ostvarivanje nemogućeg cilja što će, ako se zaista pokuša ostvariti, dovesti do velikog udara na građane.
“Grad je ovaj sporazum prezentirao kao nešto potpuno banalno. Rekli su da trebamo potpisati ovaj sporazum samo kako bi mogli objaviti da je Zaprešić to potpisao sa ostalim gradovima. To naravno nema nikakvog smisla pogotovo kad vidimo kako npr. u Nizozemskoj u ime takvih sporazuma tjeraju stočare da prepolove broj grla stoke jer previše zagađuju okoliš. Izgleda da se i kod nas priprema teren za takve odluke.”, komentirao je za narod.hr vijećnik Mosta Luka Jović.
Burna sjednica
Na samoj sjednici oporbeni vijećnici su iznijeli argumente zašto ovaj sporazum nije dobar za Zaprešić.
“Nećemo podržati ovaj prijedlog jer samo preuzimamo obaveze, a ništa ne dobivamo. Ovakvim sporazumom mi se obvezujemo na proizvoljno postavljeni cilj bez ikakve prethodne analize i plana kako ćemo to provesti.”, rekao je Robert Rumenović, vijećnik Projekta Domovina i dodao da predložene mjere (navedene na dnu članka) koje se mogu pronaći u dodatnim materijalima na web stranicama tog sporazuma, a koji nisu dostavljeni vijećnicima, sigurno nisu dovoljne za ostvarenje takvog cilja, te da će jednom kad se grad obveže to provesti biti prisiljen i na neke radikalnije mjere kao zabrana prometa dizelskih vozila u gradu što se već događa u nekim europskim gradovima.
“Odluka će donijeti veliki pritisak na građane i poduzetnike”
Na izlaganje Rumenovića se nadovezao nezavisni vijećnik Ante Nekić koji je rekao da bi prema ovom sporazumu grad Zaprešić de facto trebao smanjiti potrošnju energije za 40% u odnosu na trenutnu potrošnju, a u ovom trenutku otvara novu poslovnu zonu: “Mi otvaramo novu poslovnu zonu. Kako ćemo tamo privući nekoga tko bi trebao nešto proizvoditi, tko će biti potrošač energije? Bojim se da će nam to biti veliki problem u punjenju te poslovne zone.”
Dodao je i kako je Zaprešić već implementirao dio mjera koje se predlažu poput energetski učinkovite javne rasvjete i da tu nema prostora za uštede, te rekao da preostaje spuštati pritisak na građane i poduzetnike: “Prilagoditi toplinsku postavu zimi i ljeti – znači zimi se nemoj grijati, ljeti se nemoj hladiti, zabraniti svjetleće reklamne panoe, promovirati dane bez automobila, zatvoriti određena područja za promet itd. Smatramo da zadani cilj nećemo moći realizirati i nelogično je da prvo idemo potpisati, a onda gledati kako ćemo to napraviti. Što ako ta studija pokaže da to ne možemo ostvariti? Kako ćemo dalje onda?”
“Što Zaprešić dobiva potpisivanjem ovog sporazuma i kako ćemo u 5 godina smanjiti emisiju CO2 za 40%?”, ključna su pitanja oporbenih vijećnika koja su ostala neodgovorena. To nije spriječilo vijećnike SDP-a, HDZ-a, Fokusa i NZ da podrže potpisivanje Sporazuma.
“Nije nas iznenadio sastav stranaka koje su podržale ovu točku jer oni zajednički donose sve ključne odluke u gradu iako formalno nisu u koaliciji. Ono što nas je ostavilo u čudu je njihova nezainteresiranost i nedorečenost. Prijedlog je nakon naših izlaganja samo stavljen na glasanje i izglasan bez ikakvog dodatnog obrazloženja, reakcije ili komentara.”, rekao je Jović.