Osječka maturantica kojoj je pozlilo nakon što je konzumirala tzv. osvježivač zraka samo je jedan od slučajeva s kakvim se susreću liječnici iz Kliničkog bolničkog centra Osijek. Prema riječima dr. Igora Bereckog, spec. pedijatra, voditelja Odjela intenzivne njege Klinike za pedijatriju KBC-a Osijek, u posljednjih je godinu dana zabilježeno nekoliko slučajeva predoziranja sredstvima koji se, pod različitim nazivima, prodaju u smart shopovima, piše Glas Slavonije.
Kao u “Breaking Bad”
Iako se ne može se sa 100-postotnom sigurnošću reći da je uzrok predoziranja upravo korištenje Spicea, Rainbowa ili kojeg drugog, kolokvijalno nazvanog, osvježivača zraka, liječnici su uvjereni kako su baš oni uzrok zdravstvenih problema.
– Mi zapravo znamo da su to trošili, jer smo im našli u džepu vrećice tog sredstva, točnije tih tzv. osvježivača zraka. Neki od njih sami su nam rekli da su trošili, a kod nekih smo sami shvatili i zaključili da su pušili suhe trave koje su potpuno neutralne, ali su natopljene kemijskim sredstvom i miješaju se s duhanom. Tako se udiše kemikalija kojom je trava natopljena i izaziva stanje teškog poremećaja stanja svijesti, otežano disanje i nepravilan rad srca, smanjenje cirkulacije, a može izazvati i smrt, upozorava dr. Berecki. Podsjeća na slučaj 15-godišnjaka iz Zagreba koji je prošle godine pronađen mrtav u haustoru u Ilici nakon što se predozirao “osvježivačem zraka”. Ipak, iako su u dva od četiriju slučajeva mladi pacijenti priznali da su trošili spomenuto sredstvo, dr. Berecki kaže da se “papirnato” ne može pronaći nikakav dokaz za te tvrdnje.
Uspoređujući situaciju sa sadržajem serije “Breaking Bad”, gdje se kemičar kojem je preostala godina dana života upušta u kriminalne radnje stvaranja novih sintetiziranih opijnih sredstava, dr. Berecki naglašava da kemičari negdje vani imaju laboratorij u kojem proizvode sredstvo na način da stvaraju novosintetizirane molekule, trenutačno nepostojeće na tržištu. Na tržište ih izbacuju u ciklusima izmijenjene i drukčije i na taj način izbjegavaju njihovo laboratorijsko prepoznavanje. Ne postoji li laboratorijski definirana tvar, kaže dr. Berecki, ona se ne može zakonski zabraniti. Čak i da se iz Smart shopova zaplijeni sredstvo i stavi na uzorkovanje, odnosno učini detekcija uobičajenim laboratorijskim metodama, neće se pronaći ništa što je na trenutačno na važećem popisu ilegalnih tvari.
– Uspjeli su proizvesti nešto što ima jednak ili bitno snažniji učinak od marihuane i to je loše, jer nije moguće napraviti laboratorijski ovjeren nalaz da se radi o štetnom sredstvu. Sve da i unaprijedimo tehnologiju i uspijemo prepoznati, odnosno reagens detektira tvar, u međuvremenu će se na tržištu pojaviti nova molekula. Upravo zato i rade na taj način i riječ je o sintetskim drogama, ničemu više, kaže dr. Berecki.
Zabraniti prodaju!
Naglašava kako je on za zabranu prodaje tih sredstava, to više što se djeci mlađoj od 18 godina ne dopušta prodaja duhana ili alkohola, a ovo, potencijalno smrtonosno sredstvo, nadohvat im je ruke.
Inače, na jednom je osječkom portalu neki dan osvanula reklama za novootvoreni Smart shop na Sjenjaku, no ubrzo je uklonjena. Poznato je da jedna prodavaonica koja prodaje spomenuta sredstva već godinama posluje u samom središtu Osijeka. Međutim, kemičari su se potrudili da kamufliraju njihov sadržaj pa se do sredstva dolazi potpuno legalnim putem, na zgražanje javnosti i očaj roditelja koji su u panici.
Izvor: narod.hr/Glas Slavonije