Prije ljetne stanke Hrvatski sabor nakon dvadeset godina izglasao je novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama, ali i niz drugih zakona, i time zaključio redovno proljetno zasjedanje.
Novi zakon o pomorskom dobru donosi niz novosti, najveća je promjena postupka davanja koncesija te da se koncesija na zahtjev za gospodarsko korištenje pomorskog dobra može dati na najdulje pet godina.
>Zakon o pomorskom dobru: Što je HAZU poručio Vladi još u prosincu, ali bez uspjeha?
Morske plaže moraju biti dostupne svima
Novosti su i oko definiranja plaža, morske plaže sada se dijele na javne, prirodne i uređene te posebne namjene, a hotelskih više nema. Morske plaže moraju biti dostupne svima te se na njima ne smije naplaćivati ulaz.
Novim se zakonom ukidaju koncesijska odobrenja i uvode dozvole koje daje općinsko ili gradsko vijeće na temelju javnog natječaja. Osniva se ustanova za upravljanje pomorskim dobrom, te stručni savjet za planiranje i gradnju na pomorskom dobru, uvodi se pojam ekološke štete i odgovornosti za nju.
Zbrinjavanje građana iz kontejnera, braniteljska prava
Sabor je izmijenio i Zakon o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima kako bi se tijekom ljeta zbrinulo građane koji se nakon potresa nalaze u kontejnerskim naseljima ili kontejnerima uz obiteljske kuće. Zbrinut će ih se u zgrade koje se obnavljaju i grade sredstvima iz fondova EU i državnog proračuna, a u vlasništvu su države.
Izglasane su i izmjene Zakona o hrvatskim braniteljima kojima će se povećati iznos osobne invalidnine i druga prava koja se računaju na temelju proračunske osnovice te osnivaju ustanove za trajni smještaj branitelja. Osobna invalidnina i druga prava određuju se u postotku od proračunske osnovice, a njezin iznos nije mijenjan od 2001. Mijenjaju se i pravila iz mirovinskog osiguranja kako bi se branitelje čim duže zadržalo u svijetu rada, odnosno omogućilo im se da rade uz mirovinu.
Sabor je izglasao i izmjene Zakona o terminalu za ukapljeni prirodni plin no odbio zahtjev oporbe da Sabor zaduži Vladu da u roku 30 dana pokrene postupak razrješenja Uprave HEP-a zbog plinske afere.
>U Saboru žestoka svađa Đakića i Orešković oko prava hrvatskih branitelja
Oporba želi izvanrednu sjednicu
Saborskoj oporbi koja zbog plinske afere ustrajava na sazivanju izvanredne sjednice, predsjednik Sabora Gordan Jandroković poručio je u četvrtak da ju neće sazvati.
U razgovoru za Media servis istaknuo je da ta tema nema tu težinu i da je primjereno da se o njoj raspravlja na Odboru za gospodarstvo. ”Ovo je politička igra oporbe kojoj je ova tema atraktivna”, rekao je Jandroković, podsjetivši da su unatrag deset godina samo u tri navrata sazivane izvanredne sjednice.
Ljetni odmor saborskih zastupnika traje do 15. rujna
Predsjednik države Zoran Milanović, koji ima pravo sazvati Sabor na izvanredno zasjedanje, rekao je da će odluku o tome donijeti sam, bez pritiska oporbe. ”Ta mogućnost postoji i ja je neću nikako apsolutno otkloniti, ali nadam se da do toga neće doći ako dobijemo jasan odgovor tko je za ovo kriv”, poručio je Milanović.
Ovim glasovanjima zastupnici su završili saborsko zasjedanje i odlaze na dvomjesečnu ljetnu stanku koja po Ustavu traje do 15. rujna, kada počinje jesensko zasjedanje.
>Sedak za Narod.hr: Odnos Milanovića i Plenkovića je toliko zagađen da ne mogu sjesti skupa za stol
Je li pretjerano ići na odmor dva mjeseca?
Stipo Mlinarić je krajem lipnja ove godine postavio pitanje u Saboru o moralnosti dvomjesečne stanke s obzirom da se i Hrvatska i svijet nalaze u središtu tolikih ozbiljnih problema. Mlinarić se pitao tada ”od čega bi se to saborski zastupnici trebali odmarati?” Na što se Božo Petrov dobro nadovezao rekavši da mnogim saborskim zastupnicima godišnji odmor traje cijelu godinu. ”Ima saborskih zastupnika koji nisu gradonačelnici, načelnici ni njihovi zamjenici i svejedno ih nema u Saboru”, podsjetio je.
Mlinarić je na konferenciji za novinare izjavio da bi bilo bolje i poštenije prema hrvatskom narodu da zastupnici rade ova dva mjeseca, jer potrebno je provesti reforme – od zdravstva do poljoprivrede, jer nam na vrata kuca možda i glad za šest mjeseci, te poskupljenje cijena energenata, naglasio je.