Završimo konačno Drugi svjetski rat, prestanimo se već jednom ponašati kao sinovi i kćeri ustaša i partizana

Hrvatska je i danas duboko ideološki podijeljena kao i u svibnju 1945. i zbog neadekvatnog odnosa prema prošlosti ne može imati ispravan odnos prema svojoj sadašnjosti i budućnosti, rekao je u subotu na komemoraciji bleiburškim žrtvama dubrovački biskup Mate Uzinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početku propovijedi biskup Uzinić je podsjetio da se svibanj 1945. u Hrvatskoj pamti kao mjesec pokolja nevinih kojima spomen čuva ovo mjesto, a čije su kosti posijane diljem Slovenije, Hrvatske i drugih zemalja bivše Jugoslavije.

“Ovakav svibanj 2014., obilježen dramatičnom ekonomskom krizom, rekao je, “nije samo posljedica korupcije i kriminala, nespretnosti i neiskustva posljednjih desetljeća, nego i neprevladanih ideoloških razlika i dviju suprotstavljenih istina koje priječe jedinstvenu interpretaciju nacionalne prošlosti”.

Usporedivši taj svibanj 1945. s današnjim vremenom, biskup Uzinić je istaknuo da je svibanj 2014. obilježen i dramatičnom ekonomskom krizom, velikim bojem nezaposlenih, nezaštićenim radnicima sa slabim plaćama i bez plaća, pogodovanjem stranom kapitalu kojeg svejedno nema…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“A što reći o našem svibnju 2014. kad su u pitanju branitelji ili najugroženije kategorije stanovništva: umirovljenici, invalidi, stari i bolesni, oni o kojima su se dosada barem povremeno brinule socijalne službe, a koji su našoj “socijalnoj” državi postali preskupi? Ili što reći kad su u pitanju naši mladi, oni koji se školuju i oni koji su školovani, a koje smo u Hrvatskoj ostavili bez perspektive i prisilili da perspektivu, slično kao i bleiburške izbjeglice, traže izvan granica vlastite domovine?”, zapitao se biskup.

“Ovakav svibanj 2014. nije samo posljedica korupcije i kriminala, nespretnosti i neiskustva posljednjih desetljeća, nego i neprevladanih ideoloških razlika i dviju suprotstavljenih “istina” koje priječe jedinstvenu interpretaciju nacionalne prošlosti, odnosno posljedica je i onog svibnja 1945. koji spominjemo ili, dopustite da stvar proširim, Jasenovca koji je simbol jednog drugog tragičnog stradanja”, rekao je biskup Uzinić.

Osvrnuvši se i na stotu obljetnicu početka Prvog svjetskog rata, upozorio je da je zapravo ključni problem to što nemamo ispravan objektivan odnos prema svojoj prošlosti, kako onoj starijoj, tako i o onoj novijoj, kako nam to zorno pokazuju primjeri Vukovara i Knina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez objektivnog odnosa prema prošlosti, do kojeg se može doći samo ako postanemo sposobni ne vidjeti samo “svoje” žrtve i “tuđe” zločine, nego i “svoje” zločine i “tuđe” žrtve, nemoguće je imati ispravan odnos prema svojoj sadašnjosti i svojoj budućnosti. Nastavit ćemo se i dalje ideološki dijeliti i, ovisno o stranama na kojim se nalazimo, povećavati postojeće tabue i mitove. I umjesto preuzimanja odgovornosti za društvo koje nam je povjereno, ponovno ćemo se zatvoriti u sebične, bilo osobne bilo grupne interese, ustaške ili udbaške, svejedno. To onesposobljava našu kreativnost, onu koja se očituje svugdje gdje dođemo, jer su Hrvati svugdje, osim u vlastitoj domovini, uspješni i cijenjeni građani, rekao je biskup Uzinić. Stoga je upozorio da se rješenje naše situacije nalazi samo u istini i oprostu.

“Da bismo okrenuli stranicu naše nacionalne povijesti koja se zove Drugi svjetski rat i poraće, Jasenovac i Bleiburg, moramo pogledati istini u oči, koliko god ona bila teška i bolna. Samo nas istina, ona objektivna koja ne vidi samo zlo nego i dobro i, obrnuto, koja ne vidi samo dobro nego i zlo, može osloboditi i pročistiti naš pogled za otkrivanje bitnog”, rekao je biskup Uzinić, upozorivši da je “istina o Bleiburgu i Jasenovcu odgovornost političara”. Oni bi, uz pomoć znanstvenika, i u Bleiburg i u Jasenovac trebali donijeti istinu, a ne svoje stranačke interese, ne svoje ideologije koje ubijaju istinu, slobodu, različitost, toleranciju, mogućnost za oprost, za ljubav, rekao je biskup i pozvao političare i povjesničare da slobodni od ideologija doprinesu konačnom utvrđivanju istine.

Upozorio je i na manipuliranje brojevima žrtava, posvjedočiviš kako žrtve na svim mjestima stradanja nisu bile brojevi nego osobe s ljudskim dostojanstvom, imenom i prezimenom. “I koliko god da i danas vrijede riječi bl. Alojzija Stepinca, nadamo se uskoro svetog, koji na svoj način simbolizira sve poslijeratne mučenike hrvatskog naroda, a koji je 19. veljače 1943. u pismu Paveliću napisao da je Jasenovac “sramotna ljaga … za Nezavisnu Državu Hrvatsku”, toliko se može reći da su Bleiburg, Križni put, ali i Jasenovac, također “sramotna ljaga” i na licu Republike Hrvatske i svih onih koji su imali dužnost nešto napraviti u utvrđivanju istine utemeljene na povijesnim činjenicama, a zbog ideoloških razloga to nisu napravili, nego i dalje, čini mi se u posljednje vrijeme sve više, neistinama i mitovima raspiruju mržnju koja nas i u svibnju 2014. dijeli gotovo jednako kao što nas je dijelila i u svibnju 1945. I to je naša najveća tragedija”, rekao je biskup Uzinić u propovijedi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oprost je temeljna poruka evanđelja i temeljno Isusovo poslanje i poslanje Crkve, istaknuo je dubrovački biskup, podsjećajući da samo oprost može uz istinu donijeti konačni mir i spokoj žrtvama. “Zamolimo Boga da nam oprosti što su se Jasenovac i Bleiburg uopće mogli dogoditi. S vjerom da nas Bog uslišava u našem tražnju oprosta, uputimo svoju molitvu za oprostom i prema našoj ubijenoj braći i sestrama. Iz molitve za oprost mora se probuditi i ono ‘oprostiti’.

U Očenašu molimo: ‘Otpusti nam duge naše, kako i mi otpuštamo dužnicima našim.’ Ne oprostimo li, ni nama neće biti oprošteno. Ovo oprostiti da bi nam bilo oprošteno, samo se djelomično odnosi na zločince koje je bl. Alojzije Stepinac u već spomenutom pismu nazvao ‘najveća nesreća Hrvatske’, a što se može proširiti i na one koji su započeli svoj krvavi pir na ovom polju i one koji su im to naredili i koje još i danas neki veličaju i dozvoljavaju da se po njima zovu trgovi i ulice. Njih uglavnom ne možemo nego prepustiti Božjoj milosrdnoj ljubavi. Ovo oprostiti se još više odnosi na to da ‘mi’, ‘mi’ u Bleiburgu i ‘mi’ u Jasenovcu, oprostimo jedni drugima i jedni od drugih pitamo oproštenje. Ne za one zločine koji su se dogodili do 1945. i nakon 1945., ta nitko od nas nije zato odgovoran, nego zato što šezdeset devet godina kasnije jedni druge promatramo kroz te zločine”, rekao je biskup Uzinić u propovijedi na misi u Bleiburgu.

“Braćo i sestre, uz poziv na veći trud i zalaganje odgovornih oko utvrđivanja istine, osude svih zločina i jednak pijetet prema svim žrtvama koje nam uvijek ostaju pouka, temeljna poruka koju s ovog mjesta želim poslati zaklinjući u ime Isusa Krista je poruka: Završimo konačno Drugi svjetski rat! Prestanimo se već jednom ponašati kao sinovi i kćeri ustaša i partizana i na druge gledati kao sinove i kćeri ustaša i partizana! Ma, prestanimo jedni drugima biti neprijatelji, a postanimo jedni drugima braća i sestre! I svi zajedno prionimo oko toga da se suočimo s problemima sadašnjosti, kako svojim sinovima i kćerima ne bismo ostavili naslijeđeni balast prošlosti koji nas je dijelio i dijeli, nego priliku za bolju zajedničku budućnost!”, zaključio je biskup Uzinić propovijed.

Na misnome slavlju pjevao je katedralni zbor sv. Duje iz Splita pod ravnanjem don Šime Marovića koji je izveo Marovićevu Hrvatsku misu uz orguljašku pratnju s. Mirte Škopljanac-Mačine. Na misi su ministrirali ministranti Hrvatske katoličke misije Ljubljana pod vodstvom svoga dušobrižnika fra Marka Prpe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Molitvu za ubijene vojnike i civile islamske vjeroispovijesti predvodio je glavni imam iz Gunje Idriz ef. Bešić.

Program komemoracije započeo je molitvom na groblju Unterloibach, a nastavljen je procesijom prema Bleiburškom polju, te pozdravnim govorima. Nakon misnoga slavlja položeni su vijenci kod spomen obilježja.

Organizator komemoracije bio je Počasni bleiburški vod, a suorganizator u liturgijskome dijelu uime Hrvatske biskupske konferencije i BK BiH Ured za hrvatsku inozemnu pastvu, prenosi IKA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.