Zbog svoje vjere pretrpjela najteže progone: Koliko znate o Marici Stanković?

Marica Stanković
Foto: Bitno.net

Kada govorimo o ženama koje su obilježile hrvatski društveni i religiozni život u 20. stoljeću, značajno mjesto pripada Marici Stanković, prosvjetnoj djelatnici i istaknutoj katoličkoj laikinji. Marica Stanković (Zagreb, 31. prosinca 1900. – Zagreb, 8. listopada 1957.) bila je bliska suradnica dr. Ivana Merza te jedna od najsnažnijih nositeljica i pokretačica katoličkih gibanja u Hrvatskoj. Bila je utemeljiteljica svjetovnog instituta “Suradnice Krista Kralja”. Zbog snažne podrške nadbiskupu Alojziju Stepincu, nakon dolaska komunista na vlast, biva osuđena u montiranom sudskom procesu na 5 godina zatvorske kazne, a nakon toga do kraja života boravi u Zagrebu u prisilnoj povučenosti. U tijeku je postupak za njezino proglašenje blaženom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8. listopada 1957. umrla Marica Stanković – teška robija učvrstila je ljubav prema Hrvatskoj i Kristu

Priduživanje Ivanu Merzu i aktivan rad s mladima

Marica Stanković rođena je u Zagrebu 31. prosinca 1900. Osnovnu školu, građansku i učiteljsku polazi kod sestara Milosrdnica. Također u Zagrebu završava Višu pedagošku i kao nastavnica službuje u Podravskoj Slatini, Čakovcu, Kutini, Gračacu. Godine 1935. dobiva stalno namještenje u Zagrebu u tadašnjoj građanskoj školi u Draškovićevoj ulici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djelovanje blaženog dr. Ivana Merza imalo je velik utjecaj na nju te ona prihvaća ideju orlovstva (pokret katoličke omladine) i sudjeluje u pripremama za osnivanje Sveze hrvatskih orlića. Po osnutku Sveze ulazi u odbor kao prosvjetna referentica, a 1927. postaje prvom predsjednicom i ostaje na tom položaju do 1929., kada je Orlovstvo dokinuto od tadašnje beogradske vlade.

Više čitajte na Frendica.Online.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.