Zbog vala iseljavanja iz Osijeka došlo do pada cijena nekretnina: Kvadrat stana i za manje od 300 eura

Thinkstock

Prema podacima dostupnim na internetskom oglasniku za nekretnine Crozilla.com, prosječna cijena četvornog metra stana u Osijeku tijekom 2016. godine iznosila je 957 eura. Najniža je to cijena u kvartetu najvećih hrvatskih gradskih regionalnih središta. Za Zagreb, primjerice, prosječna je cijena iznosila 1600 eura za četvorni metar.
No općenito najniže cijene za stanove u Hrvatskoj prodavatelji su tražili u gradovima kontinentalnog područja pa tako u ovom oglasniku iznose kao primjer Sisak, gdje je cijena kvadrata stana tijekom prošle godine u prosjeku iznosila 705 eura, ili pak Bjelovara sa 785 eura po kvadratu. Prema podacima Crozilla.com, godišnji pad cijena stanova u visini od 2,3 posto tijekom prosinca zabilježen je u Sisku i Osijeku, prenosi Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No iznenađenje, a to je da se u Osijeku, u kojemu je putem ovog oglasnika oglašena prodaja više od 400 stanova, od prosinca mogu pronaći stanovi i po cijenama nižim i od 300 eura po četvornom metru!

Pritom napominju kako je riječ o nekretninama starije gradnje, najčešće potkrovljima ili dvorišnim stanovima koji zahtijevaju adaptaciju i dodatna ulaganja pa su i zato njihove cijene znatno niže od prosječnih.

Povoljna ponuda

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, daleko od toga da je riječ samo o dvorišnim stanovima. Dvorišni stan, 40 kvadrata, u užem središtu grada (u blizni kontaktedrale) prodaje se za 498 eura po kvadratu. U osječkom kvartu Donji grad, u Cvjetkovoj ulici, renovirani (u 2009. godini) dvorišni stan od 45 kvadrata nudi se za 24.900, dakle za 550 eura po kvadratu.

Dvosoban dvorišni stan u Ružinoj ulici, stambene površine 44 kvadrata, kompletno adaptiran 2012. godine, nudi se za 24.000 tisuće eura. Ili za 550 eura po kvadratu.

Sve manja potražnja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U osječkom predgrađu Višnjevac podrumski stan površine sto kvadrata nudi se za 26 tisuća eura, što je samo 250 eura po kvadratu.

U Županijskoj ulici, u blizini raskrižja s Gundulićevom, u stambeno-poslovnoj zgradi sagrađenoj u secesijskom arhitektonskom stilu, u ponudi je stan na prvom katu. Stan se prostire na stambenoj površini 102,72 kvadrata, a trenutačno se sastoji iz dvije stambene jedinice sa zasebnim ulazima. Oglašena cijena je 25 tisuća eura, odnosno 243 eura po četvrnom metru. No ponuditelj ne skriva kako je stan u lošem stanju i da mu je potrebna adaptacija.

Druga je primamljiva ponuda stan od 160 kvadrata u zgradi u svojstvu kulturnog dobra u Europskoj aveniji. Sastoji se od pet soba, kuhinje, ostave, kupaonice, WC-a, zimskog vrta, velike terase, pripadajuće garaže u dvorištu te podrumskih prostorija. Grijanje je gradsko centralno s vlastitim brojilom, dakle plaćanje prema potrošnji. Blizina središta grada, glavne pošte, Općinskog suda i svih važnih sadržaja… Sve to je u ponudi za iznos 130 tisuća eura, odnosno primamljivih 798 eura po četvornom metru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je razlog ovakvim cijenama? Ljudi iz struke kažu kako je to do ponude i potražnje.

– Osijek već duže ima toliko stanova u ponudi da u idućih nekoliko godina nema potrebe da se išta novo gradi. Dovoljno je adaptirati postojeće – sažet je odgovor koji nam je u jednoj prilici dao arhitekt Miroslav Pavlinić. Također, zbog vala iseljavanja iz Osijeka svjedoci smo i sve manje potražnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.