Zbog velikih promjena u području obiteljskih odnosa nužno promijeniti pristup rada na sudovima

https://www.flickr.com/photos/elizabeth_albert/4998473663/in/photolist-8BGu5p-H8xJC-f3rcu5-dcJXao-5zRiDT-eSFyXE-e938qa-aqWeX-yEu7-8W2Jft-7QrxNC-nHK8LR-nWLxNS-cmLwXh-8Gze6T-hBpyoD-8qGjPp-qhJqVh-7ctztk-7cbefW-awAXzv-6fiqSY-H8xQm-5LjPxU-3c3fTs-8uo8HZ-9eCYvh-9uMwc1-x592vk-6Rd1j4-3Gpbfr-dNDyyN-2bojCJ-82MUon-6VR88r-oKg1Vd-kySmT-dEHJzF-zLD1f-cbTVrE-buXiXZ-72GfZ1-9kDBqY-h859qx-dW3PLY-doZuPK-j7kQz-omuFWN-yPdKf-35WQgm

Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež u srijedu je na okruglom stolu raspravljala o europskoj Uredbi o pravu djeteta na uzdržavanje od roditelja s kojim ne živi, koja se primjenjuje u svim državama EU-a, osim u Danskoj i Velikoj Britaniji, zaključivši kako se radi o vrlo dobroj praksi koja djeci omogućuje da ostvare svoje pravo na uzdržavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uredba je na snazi od 2008., a propisuje nadležnost, mjerodavno pravo, priznanje i izvršenje sudske odluke te suradnju u stvarima koje se odnose na obvezu uzdržavanja u zemljama EU-a, pojasnila je profesorica Aleksandra Korać Graovac sa zagrebačkog Pravnog fakulteta.

Hrvat iz Njemačke plaća alimentaciju

Drugim riječima, to znači da propisuje sve obveze uzdržavanja koje proizlaze iz obiteljsko-pravnih odnosa, krvnog srordstva, braka ili srodstva po tazbini, naglasila je Korać Graovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjerice, po toj će se uredbi postupiti ako je roditelj iz Hrvatske otišao raditi u Njemačku i ne plaća alimentaciju za svoje dijete koje živi s majkom u Hrvatskoj. U tom slučaju, ako sud u Hrvatskoj donese odluku da je roditelj u Njemačkoj dužan plaćati alimentaciju, nadležno tijelo u Njemačkoj postupit će po toj odluci i ovršiti tog roditelja.

To je vrlo dobra praksa, jer u vrijeme kada mnogi iz ekonomskih razloga napuštaju Hrvatsku, kada je broj razvoda u porastu, Uredba omogućava da djeca ostvare svoje pravo na uzdržavanje, što propisuje i Konvencija o pravima djece, naglasila je Korać-Graovac. Uredba se također odnosi na izvanbračne i istospolne zajednice.

Specijalizirani odjeli za obiteljske odnose

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sutkinja Županijskog suda Slavica Garac navela je da u praksi nije imala postupanje po toj uredbi, ali je zbog velikih promjena koje se događaju u području obiteljskih odnosa nužno promijeniti dosadašnji pristup rada na sudovima, odnosno osnovati specijalizirane odjele koji će se baviti obiteljskim spisima.

Konvencija o pravima djeteta u članku 27. navodi da roditelji ili druge osobe odgovorne za dijete u prvom redu snose najveću odgovornost za osiguranje životnih uvjeta potrebnih za djetetov razvoj.

Po hrvatskom Obiteljskom zakonu, uzdržavanje djeteta dužnost je i pravo roditelja koja postoji neovisno o tome živi li dijete s njima ili ne, te neovisno o činjenici jesu li roditelji lišeni prava na roditeljsku skrb ili im je ona ograničena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako roditelji izbjegavaju plaćanje uzdržavanja, iako postoji pravomoćna odluka nadležnog tijela, osim ovrhe prijeti im i potencijalna kaznena sankcija koja, prema članku 172. Kaznenog zakona, može biti i zatvorska kazna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.