Zelena akcija: Šume nisu golf igrališta

Zelena akcija prosvjedovala je danas na Markovu trgu upozoravajući na Prijedlog zakona kojim se želi vrijedne šume i šumska zemljišta prenamijeniti u igrališta za golf mimo redovne saborske procedure.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjedom Zelena akcija, na kojem se okupio manji broj prosvjednika, ispred Hrvatskog sabora želi upozoriti saborske zastupnike da je „upućena izmjena Zakona o šumama u hitnu proceduru koja je neprihvatljiva“.

„Opet se u povoljni položaj stavljaju golf igrališta jer se šume posebne namjene sada definiraju i golf igrališta i kampovi što je protivno svim općim definicijama u svijetu što šuma jest“, istaknula je Jagoda Munić iz Zelene akcije.

Želi se prenamijeniti šumska zemljišta u golf igrališta

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Daleko od očiju javnosti se želi prenamijeniti šumsko zemljište, u ovom slučaju u golf igrališta“, rekla je ocijenivši kako je to otimačina apelirajući da se saborski zastupnici suprotstave ovom zakonu i glasaju protiv.

Pozivaju građane RH da potpišu i pošalju prosvjedno pismo saborskim zastupnicima i Vladi RH u kojem traže „da se ovaj zakona izbaci iz hitnog u redovni postupak te da se u tom vremenu, između dva čitanja, provede javna rasprava i uklone loše odredbe“.

Upozoravaju da je Prijedlog zakon stavljen u hitnu proceduru te bi vjerojatno trebao biti na dnevnom redu ovaj ili idući tjedan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hitna saborska procedura zloupotrebljava se desetljećima u zemlji

„Hitna procedura se zloupotrebljava već desetljećima u ovoj zemlji i trebala bi se koristiti samo u hitnim slučajevima“, napomenula je te dodala kako je uvijek bio službeni razlog i da je to zbog toga što pristupamo Europskoj uniji i moramo harmonizirati naše zakone sa zakonima EU.

„Danas smo u Europskoj uniji i svi zakoni su trebali biti harmonizirani i opet se procedura zloupotrebljava“, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Smatramo da je ovaj zakon neustavan, kao onaj o igralištima za golf, i napravit ćemo medijsku kampanju i ovaj put te poduzeti sve pravne mehanizme u ovoj zemlji i EU da se ukinu ove odredbe“, napomenula je.

„Apsolutno smo spremni pozvati na masovne prosvjede jer smo svjesni što se dogodilo s privatizacijom i da smo svi naučili lekciju“, rekla je te dodala da se „ovdje ne radi samo o radnim mjestima, već o opstanku, jer ako rasprodamo svoje šume, pomorsko dobro, vode i sve ostalo nećemo imati osnovno za život.“

„Za primjer možemo uzeti naše kolege u Švicarskoj, možda je to malo preambiciozan primjer, ali oni se čude kad mi moramo djelovati jer se kod njih zakoni izglasavaju godinama“, istaknule je Munić te dodala da je ovaj Zakon o šumama mijenjan već nekoliko puta otkad je izglasan i time se stvara pravna nesigurnost.

Šume su javno dobro zaštićeno Ustavom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Šume su javno dobro zaštićeno Ustavom i ovaj zakon ima čudnu formulaciju koji kaže da se šume neće prenamijenjivati već će se samo proglasiti golf igralište ili kamp, što znači da bilo koja vrijedna šuma se može proglasiti bez da se službeno prenamijeni, daleko od očiju javnosti“, zaključila je Munić.

„Iz prakse to možemo vidjeti na primjeru Srđa gdje 60 hektara državnih šuma koju oni ne znaju kako pokloniti investitoru koji na taj način može dobiti prirodni resurs, a koji su dobro svih nas uz minimalnu ili nikakvu naknadu“, izjavila je Munić.

Prosvjednici zaigrali golf ispred Sabora

Prosvjed je započeo simbolično – troje prosvjednika je zaigralo golf ispred ulaza u Hrvatski sabor.

„Našom igrom smo htjeli pokazati razliku što je šuma a što golf igralište jer je neprihvatljivo da se golf igrališta proglašavaju šumom posebne namjene“, rekla je Munić.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.