Željko Sakić: Kako je Hrvatska prepuštena na milost i nemilost, a to je uvijek u povijesti završavalo tragedijom

Foto: narod.hr

Na trenutak, prije bavljenja temom iz naslova, želim se osvrnuti na napade koje je skupina Islamska država (ID) izvršila u Bruxellesu. Sjetio sam se kako su agenti belgijske tajne službe, koju nota bene, kontrolira francuski DST, prije pet dana kada su uhitili Salaha Abdeslama dopustili da njegov odvjetnik u kameru kaže da on ne želi biti izručen u Francusku i kako surađuje s policijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je mogla biti šifra za napad, ali je moglo biti i da su se preostali članovi iz ostataka ćelije uplašili da će ih provaliti, pa su brže bolje išli u napad. Ne možete zamisliti takav dilentatizam djelatnika tajne službe, koja da normalno djeluje nikada ne bi ni obzanila uhićenje toliko važnog terorista iz redova ID. Odbačeni prsluk bi mogao značiti da su teroristi krenuli prije no što su mislili, ali i aktiviranje jedne bombe daljinskim upravljačem može značiti veliku samouvjerenost u djelovanju terorističke ćelije.

Nadalje, Belgijci toleriraju četvrt Molenbeek, a 2014. sudili su 46 članova islamističke skupine Sharia4Belgium, dok se preko 500 Belgijaca bori na strani džihadista.

Iz Molenbeeka su došli i oni koji su u Madridu 11. ožujka 2004. postavili bombe u metro – rezultat, 190 mrtvih i 1857 ranjenih u 10 eksplozija, kao i oni 13. studenog 2015. u Parizu, kada je ubijeno 137 osoba. Umjesto da su četvrt ispraznili i sve stanovnike deportirali jer se nalaze na 20 minuta udaljenosti od sjedišta EU, oni su naivno mislili da njih neće napasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsko ratno zrakoplovstvo koristi otpadni materijal Bugarske, Ažira, Jemena, Ukrajne i Rusije

U aferi MIG, očito je kako su se tvrdnje, koje su dostupne više od dvije godine pokazale točnima. Hrvatskoj su iz Odese poslani neremontirani MIG-ovi, sastavljeni s dijelovima koje su prikupljali na otpadu. Što sada čekaju nadležna tijela progona, osobito kada se sjetim slučaja ministra Rončevića koji je nakon godina prozivanja, medijskoga linča i suđenja, posve uništenog zdravlja, oslobođen bilo kakve odgovornosti, u takozvanom slučaju „kamioni“, koje je potencirao tadašnji predsjednik Stipe Mesić?

S raspoloživa tri MIG-a 21 apsurdno je tvrditi kako zrakoplovstvo može izvršiti sve svoje zadaće. No to je tek početak tragične i nevjerojatne priče koja traje u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Orešković ipak će za ravnatelja SOA-e predložiti Daniela Markića, sadašnjeg načelnika za međunarodnu suradnju u SOA-i. Markić je francuski državljanin, a Lozančić koji za njega snažno lobira američki. Pa kada će na čelu SOA biti hrvatski državljanin? U Americi se primjerice svatko može kandidirati za predsjednika SAD, ali mora imati isključivo njihovo državljanstvo, u Hrvatskoj očito ta pravila ne vrijede.

Premijer Orešković za predstojnika Ureda vijeća za nacionalnu sigurnost kani predložiti generala Dragu Lovrića, donedavnog načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga. Drago Lovrić završio je Vojnu akademiju KoV (rod PZO) 1983. godine. Tako se ljudi koji dolaze iz sigurnosne strukture bivše Jugoslavije i dalje zadržavaju na ključnim mjestima sustava, jer u Hrvatskoj nakon četvrt stoljeća, valjda nismo bili u stanju odškolovati časnika koji bi bio produkt neovisne hrvatske države. To naravno nije istina, samo pokazuje trenutni odnos snaga, koji se već 25 godina ne mijenja.

Što je Rusija učinila s „Islamskom državom“?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je Rusija od 30. rujna 2015. izvela 9000 zračnih udara u Siriji, situacija na bojišnici se promijenila na štetu ID-a. Praktično se snage ID dovelo u situaciju da više nemaju dovoljan broj terorista raspoloživih za borbu, nedostaje im streljiva, hrane pa čak i nafte. Tu situaciju pokušale su promjeniti zemlje koje otvoreno podupiru ID, prvenstveno Turska, svojom politikom “otvorenih vrata“ za neograničeni broj džihadista koji se pridružuju ID-u. Tu se još pridružuju i zaljevske monarhije Saudijska Arabija, Katar, Bahrein, i Jordan. Rusija je vojnom intervencijom i koordiniranjem vojnog zapovjedništva Sirije, Irana, Iraka, i same Rusije u Bagdadu, nanjela velike i nenadoknadive gubitke ID-u. Javna je tajna kako je Iran kome su ukinute sankcije praktično prvi put od 1979., intervenirao u Siriji sa svojim specijanim snagama Quds pod zapovjedništvom njihovog najistaknutijeg generala Qassema Suleimanija, koga već 20 godina nastoje likvidirati. Tamo se prema procjenama nalazi šest tisuća iranskih vojnika, poduprtih s još toliko pripadnika Hezbollaha, koji također oprema i naouružava Iran. Da bi situacija bila do kraja problematična Iran je pokrenu pobunu Šijita u Jemenu, koju Saudijska Arabija usprkos ogromnoj vojnoj nadmoći ne uspjeva kontrolirati, trpeći štoviše, velike gubitke u tom prešućenom ratu.

Nakon što je uništila infrastrukturu ID-a, koristeći najsuvremenije zrakoplove i krstareće rakete, te pokazujućin kapacitete Crnomorske flote, Rusija je najavila povlačenje dijela kontingenta iz Sirije. No, jasno je kako odražavajući režim Bašara al-Asada, i stavljajući ID u poziciju potpunog gubitka inicijative i teritorija, Rusija ostaje kao trajni čimbenik u Siriji. Nakon što su Iranu izvezli napredne protuzračne i protukrstareće sustave S-300, Rusija se vraća na Bliski istok, kao svjetska sila bez koje se ne može riješiti tamošnja kriza.

Federica Mogherini MVP Europske Unije kao objašnjenje nemoći Bruxellesa

Mogherini je rođena u Rimu 1973. godine, udana je i majka dvije djevojčice. Njen muž bio je pomoćnik bivšeg gradonačelnika Rima, Waltera Veltronija, visokog komunističkog dužnosnika, liberalnih stavova. Ivanka Kotnik Veltroni je kćer Slovenca Cirila Kotnika, bivšeg diplomata Kraljevine SHS i dobrovoljca u balkanskim ratovima u srpskoj vojsci, nositelja najviših odlikovanja poput Karađorđeve Zvijezde. Kotnik, žestoki monarhist, srbofil, veleposlanik u Vatikanu izbjegličke jugoslavenske vlade u Londonu, suradnik Draže Mihajlovića i nekih probritanskih slovenskih političara umire 1948. godine. Walter Veltroni je neprikosnoveni lider frakcije unutar vladajuće Demokratske stranke Mattea Renzija, sljednice KP Italije koja je promijenila više imena.
Mlada Federika Mogherini vrijedno radi kao partijski omladinski kadar, sudjelujući volonterski u kampanjama protiv rasizma i ksenofobije, spremajući se za diplomski ispit na fakultetu političkih znanosti u Rimu na temu “političkog islama”.
Mogherini često putuje u Palestinu i Libanon, sastajući se tamo Arafatom i drugim arapskim vjerskim i političkim liderima. I ovdje vrijedna omladinka ide putem starih poznanstava Massima D’Aleme.
Federica Mogherini već 2008. godine ulazi u talijanski parlament kao zastupnica Demokratske stranke. Odmah počinje raditi u talijanskom Institutu za inozemne poslove. Mogherini je u prosincu 2013. godine izabrana i za predsjednicu talijanskog izaslanstva pri parlamentarnoj skupštini NATO pakta. Dana 22. veljače 2014. godine postaje najmlađa žena ministrica vanjskih poslova u povijesti Italije. Već 30. kolovoza 2014. seli u Bruxelles. Mogherini biva izabrana za visoku predstavnicu EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U lipnju 2015. godine, britanski i talijanski tisak optužuju Mogherini zbog prekomjernog trošenja novca iz proračuna radi nabave pribora za jelo i stolnjaka za potrebe njenog ministarstva. Naime, na to je potrošila 3 milijuna eura.
Federica Mogherini je omražena prije svega zbog svojih provokativnih izjava o radikalnom islamu kao “legitimnoj političkoj snazi u Europi”, islamu kao prvoj “žrtvi terorističkih akcija”. Tijekom konferencije za novinare u Ammanu, visoka predstavnica EU za vanjske poslove je primila vijest o terorističkim napadima u Bruxellesu. U svom govoru, kojeg je prenosio Euronews, Mogherini je planirala dati izjavu o stanju u Bruxellesu i govoriti o tragediji koja je potresla belgijski glavni grad, ali je šefica europske diplomacije počela plakati.

Osobno mislim da u trenutnoj situaciji suze neće biti od pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.