Žena koja je prevarila Hrvatsku u humanitarnoj akciji ubojstvo je počinila s predumišljajem?

O 35-godišnjoj Nedeljki K.  koja je prevarila cijelu Hrvatsku kada je  pred kamerama molila za pomoć zbog neimaštine za sebe i tri kćeri tvrdeći kako joj muž ne plaća alimentaciju već smo pisali, kada se nažalost, ispostavilo da je muža ubila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi detalji otkrivaju da je ubojstvo planirano

Večernji.hr donosi nove detalje iz kojih je jasno da je ubojstvo bilo planirano. Nediljka K. i Mato O. policiji su prvo ispričali sve o stravičnom ubojstvu 41-godišnjeg Ivice K., a zatim su odlučili da će se braniti šutnjom.

Upoznali su se na Facebooku, te je Nedeljka K. svog supruga nagovorila da Matu O. primi u kuću kao radnika koji će mu pomoći na radovima u šumi. Ivica K. je to prihvatio i tako je Mato O. ušao u život i kuću peteročlane obitelji iz vrbovečke Dubrave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivici K. je besplatna pomoć u poslu dobro došla, a Mati O. je sve to odgovaralo jer nije imao smještaj. On je, nakon što su ga roditelji ostavili, godine života proveo u udomiteljskim obiteljima.

Nedeljka K. i Mato O. uhićeni su tek godinu i pol nakon ubojstva, kada je netko njihov stravični čin prijavio policiji.

Ministrica Opačić radi na provjerama humanitarnih akcija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovakav stravičan primjer sigurno je ekstrem, no nije jedini slučaj u kojem je dovedeno u pitanje trošenje novca prikupljenog za plemeniti cilj. Samo je još jedan dokaz u nizu da se nešto mora poduzeti kako bi ljudi koji izdvajaju novac za pomoć drugima, znali da on doista odlazi u prave ruke.

Ako zbog ničeg drugog, onda barem zbog promjena kada su humanitarne akcije u pitanju, zbog novog Zakona o humanitarnoj pomoći koji je u saborskoj proceduri, treba pohvaliti rad ministrice socijalne politike i mladih Milanke Opačić.

“Ovim zakonom ćemo vratiti puno povjerenja građana u humanitarne akcije i doista garantirati ljudima da će novac koji izdvajaju iz svojih džepova biti potrošen za namjenu koja ih je i nagnala na empatiju i humanost”, najavila je Opačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, prema Zakonu o humanitarnoj pomoći država preuzima odgovornost da jamči svim građanima kako će sve što izdvoje za pomoć drugoj osobi biti zaista usmjereno u prave ruke.

Uvodi se obveza prijavljivanja akcije u uredima državne uprave, a Državno odvjetništvo dobiva mogućnost da zatraži povrat nenamjenski utrošenog novca, tj. može pokrenuti postupak protiv onih koji su nenamjenski upotrijebili novac građana prikupljen za određenu svrhu.

Prijedlog Zakona predviđa razvrstavanje humanitarnih akcija s obzirom na svrhu njihova organiziranja te uvođenje pripadajućeg vizualnog identiteta humanitarnih akcija – logotipa, koji znači da je organizator ishodio potrebna rješenja, ali i da će se prikupljeni novac upotrijebiti upravo za svrhu za koju je prikupljan.

Osim toga, tu je i inspekcijski nadzor, koji bi provodilo Ministarstvo socijalne politike i mladih, a nadzor nad humanitarnim akcijama provodilo bi nadležno ministarstvo u čiji djelokrug rada pripada akcija s obzirom na njenu svrhu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju, ostaje samo pitanje da li će sve to biti dovoljno da se ovakve i slične priče ne ponove?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.