Živi zid predstavio prijedlog Ovršnog zakona: ‘Za provedbu tog zakona ne treba javne bilježnike ni Finu’

Foto: fah

Živi zid predstavio je u ponedjeljak svoj prijedlog Ovršnog zakona kojim, kako je rekao predsjednik stranke Ivan Vilibor Sinčić, žele pomoći građaninu dužniku, a ne uništiti ga, pa će odlazak u dužničko ropstvo spriječiti tako što će se prvo rješavati glavnica, a tek onda kamate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Od 2011., kad smo krenuli u borbu s ovršnim strojem, s tom ovršnom mafijom i lobijem koji je pokrenuo i osnovao 2010. godine tadašnji i sadašnji ministar Dražen Bošnjaković sanjao sam ovaj dan kad ćemo predstaviti svoj, ne samo zakon nego sustav koji će riješiti problem ovrha, blokada i deložacija”, rekao je Sinčić na predstavljanju prijedloga u Novinarskom domu u Zagrebu.

Sinčić: Predloženi zakon udara po ovršnom lobiju

To je, po njegovim riječima, pravedan Ovršni zakon nasuprot “mafijaškom, kriminalnom i pljačkaškom” Ovršnom zakonu koji se provodi nad građanima zadnjih desetak godina, oduzimajući im plaće i mirovine, tjerajući ih u blokade i na kraju bacajući ih na ulicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predloženi zakon, kazao je Sinčić, udara po ovršnom lobiju, monstruoznom sustavu dosad neviđenom u Europi, u kojem se nekolicina podobnih pojedinaca, klijentelistički uvezenih s lokalnom i državnom vlašću, bogati na štetu svih građana.

Sinčić je rekao da će njihov prijedlog, koji će idućeg tjedna uputiti u saborsku proceduru, prepoloviti broj postupaka i ukloniti ovrhe kojima je jedina svrha zaraditi na troškovima.

“Živi zid sa svega tri zastupnika i malim resursima napravio je puno bolji zakon i u kraćem vremenu nego sva ta državna uprava, ministri, iskusni političari i HDZ s 200.000 članova”, rekao je Sinčić poručivši da oni žele pomoći građaninu dužniku, a ne uništiti ga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Za provedbu taj zakon ne treba javne bilježnike ni Finu pa se samim time smanjuju troškovi ovrhe. Osim toga, objedinjuje više zakona na jednom mjestu, uvodi elektronički postupak i registar svih postupaka.

Također se prvo rješava glavnica i troškovi ovrhe, a tek onda kamate, što znači da nema više odlaska u dužničko ropstvo”, kaže Sinčić.

Dokida se vjerodostojna isprava u cijelom pravom sustavu kao pravni institut, uvodi zastara na komunalije, uvodi zaštitu prava na dom i od ovrhe, štiti božićnica, regres i uskrsnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Brzina, preglednost, dostupnost, nema iznenađenja, nema podmetanja, nema prevara”, kazao je predsjednik Živog zida.

Vuletić: Vladin prijedlog je kozmetički

Predsjednik radne skupine za izradu zakona Dominik Vuletić kazao je da su brojni razlozi za novo ovršno zakonodavstvo, a Vladin prijedlog ocijenio je samo kozmetičkim.

“Nezadovoljstvo građana i poslovnih subjekata ovršnim sustavom je opće poznata stvar u Hrvatskoj, a osobito kritična točka je sudjelovanje javnih bilježnika i Fine u tijeku ovršnog postupka”, rekao je Vuletić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iznio je podatke po kojima ima 279.000 tisuća građana i više od 20.000 blokiranih poslovnih subjekata. Čak je Sud Europske unije u Luksemburgu rekao da je hrvatski ovršni sustav suprotan pravu Europske unije, zbog čega je Vlada i krenula u izmjene, rekao je.

Potpuni apsurd postojećeg zakona pokazuje slučaj u kojem su ukupni troškovi postupka za glavnicu od 44 lipe viši od 1700 kuna.

“Nitko ne govori da dugove ne treba vraćati, ali ovaj sustav je nakaradan, nepravedan i nemoralan i treba ga suštinski mijenjati”, rekao je Vuletić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.