Živite na Banovini i obiteljska kuća vam ima crvenu naljepnicu? Možete u samoobnovu, ali…

banovini
Foto: fah

Početkom veljače rečeno je kako je počela izgradnja prve obiteljske kuće na Banovini, u mjestu Sela kod Siska. I doista, gradnja je počela, godinu i dva mjeseca nakon potresa u kojem su mnogi stanovnici Banovine ostali bez svojih domova i žive u kontejnerima ili mobilnim kućicama. No, za mnoge je dom još jako daleko jer trenutno je država usmjerena na obnovu samo dvije kategorije domova – onih sa zelenim naljepnicama i onih s crvenim naljepnicama čije su kuće bile za rušenje i srušene su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom se zaboravlja ona skupina u sredini – žute naljepnice i crvene naljepnice na kućama koje su obnovljive. Kad su u pitanju kuće s crvenim naljepnicama, rijetki su građani koji su krenuli u obnovu sami. Prvenstveno jer je još mnogo upitnika nad glavama, a odgovore rijetko gdje mogu dobiti, dok su se razna pravila i prava mijenjala čak nekoliko puta.

Odgovori na važna pitanja

Upravo zbog toga potražili smo odgovore na nekoliko važnih pitanja u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. Iz odgovora je jasno, bar za obiteljske kuće – u obnovu možete sami, ali za to prvo trebate imati svoj novac.

> Obnova nakon potresa: Država je spora, građani sami nemaju sredstava, ali svi imaju istu želju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Hanžek objasnio zašto se novac za obnovu troši na kišobrane i kemijske olovke

> Glavna urednica Narod.hr-a s obitelji uz pomoć donacija obnavlja kuću koju je uništio potres: Evo kako možete pomoći

Ukoliko građani na kući imaju crvenu naljepnicu i odluče se na samoobnovu – moraju li, kako bi kasnije ostvarili pravo na povrat novca, čekati odluku Ministarstva prije nego počnu s obnovom?

Ukoliko je obiteljska kuća preliminarnim pregledom statičara označena žutom ili crvenom oznakom, vlasnik, odnosno suvlasnik kuće ovlašten je podnijeti zahtjev za novčanu pomoć za popravak konstrukcije putem obrasca 3, uz prilaganje dokumentacije koja je navedena u Programu mjera i privitku obrasca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasnici/suvlasnici koji su izradili projektnu dokumentaciju za obnovu sukladno Pravilniku o sadržaju i tehničkim elementima projektne dokumentacije obnove, projekta za uklanjanje zgrade i projekta za građenje zamjenske obiteljske kuće oštećenih potresom na području grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, obvezni su istu dostaviti Ministarstvu uz zahtjev za popravak konstrukcije (obrazac 3), koju projektnu dokumentaciju Ministarstvo dostavlja Fondu za obnovu/Središnjem državnom uredu radi provedbe tehničko-financijske kontrole projektne dokumentacije. Također, građani su ovlašteni projektnu dokumentaciju direktno dostaviti Fondu za obnovu/Središnjem državnom uredu za obnovu radi provedbe tehničko-financijske kontrole projektne dokumentacije. Po ishođenju suglasnosti vlasnici su ovlašteni započeti s radovima obnove.

Za napomenuti je da vlasnici mogu od Ministarstva zatražiti izradu projektne dokumentacije temeljem koje su ovlašteni sami provesti popravak konstrukcije.

Postoji li način da se donošenje odluke ubrza?

Donošenjem  Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije (Narodne novine“ 117/21) pojednostavljen je postupka donošenja odluka o obnovi na način da se podnošenjem zahtjeva donosi odluka o obnovi kojom se naže Fondu za obnovu ili Središnjem držanom uredu poduzimanje radnji radi provedbe obnove, dok se rješenjem o obnovi donosi nakon provedbe obnove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, prioriteti obnove su zgrade u kojima je vlasnik/suvlasnik ili srodnik imao prebivalište, te koji su smješteni u kontejnerima ili drugim oblicima privremenog smještaja na teret državnog proračuna, korisnici prava na sufinanciranje najamnine, primatelji socijalne skrbi te osobe s invaliditetom, u statusu branitelja ili drugom statusu prema posebnom zakonu. Oštećene zgrade kategorizirane crvenom oznakom prema klasifikaciji uporabljivosti predstavljaju prioritet pri uklanjanju/obnovi.

Podneseni zahtjevi koje zaprimi Ministarstvo, rješavaju se sukladno prioritetima definiranim Programom mjera.

Što je sve od papirologije potrebno kako bi građani s crvenim naljepnicama, koji kreću u samoobnovu, ostvarili pravo na povrat novca?

Vlasnici, odnosno upravitelji zgrada podnose zahtjev za novčanu pomoć za popravak konstrukcije zgrade na obrascu 3, te je obvezan prilog odluka/punomoć suvlasnika ukoliko ima više suvlasnika, te projektna dokumentacija ukoliko je ista izrađena. Ministarstvo po službenoj dužnosti zatražiti će isprave, odnosno podatke kojima raspolažu druga tijela državne uprave odnosno tijela državne vlasti te javne službe, ukoliko si isti potrebni radi utvrđivanja činjeničnog stanja (npr. vlasnički list radi utvrđivanja radi li se o ovlaštenoj osobi za podnošenje zahtjeva).

Što od papirologije građani  moraju imati za povrat prvog dijela novca, a što kasnije predaju?

Za isplatu novčane pomoći za konstrukcijsku obnovu tijekom obnove uz zahtjev na obrascu 3 dostavlja se:  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • elaborat ocjene stanja građevinske konstrukcije i projekt obnove konstrukcije zgrade, odnosno projekt obnove zgrade za cjelovitu obnovu zgrade (ukoliko je izrađen)
  • suglasnost provoditelja tehničko-financijske kontrole (ukoliko je ishođena)
  • ovjerene situacije od strane nadzornog inženjera 
  • te nakon završene obnove dostavlja se završno izvješće nadzornog inženjera o izvedbi građevine i pisana izjava izvođača o izvedenim radovima i uvjetima održavanja građevine. 

Koliko traje proces od predaje papirologije za povrat novca do same isplate na račun građana? 

Građanima se novčana pomoć za popravak konstrukcije ovisno radi li se o obiteljskoj kući ili o višestambenoj/stambeno-poslovnoj/poslovnoj zgradi, te ovisno je li zgrada po posebnom zakonu treba imati upravitelja, isplaćuje prije početka obnove, tijekom obnove ili nakon dovršetka obnove. Ovisno o načinu isplate, upravitelji zgrade ostvaruju pravo na novčanu pomoć prije početka obnove nakon provedbe tehničko-financijske kontrole projekta obnove, dok građani/upravitelji zgrada ostvaruju pravo na novčanu pomoć tijekom obnove temeljem ispostavljenih računa po pojedinačno okončanim radovima, odnosno temeljem ispostavljenih računa po okončanim radovima i završnog izvješća nadzornog inženjera nakon dovršetka obnove.  

Za koje radove će država vraćati novac?

Pravo na novčanu pomoć za nekonstrukcijsku obnovu ostvaruje se za  nužnu privremenu zaštitu zgrade od utjecaja atmosferilija te uklanjanje i pridržanje opasnih dijelova zgrade koji su mogli odnosno koji mogu ugroziti život ili zdravlje ljudi, popravak ili zamjenu dimnjaka, popravak ili zamjenu zabatnog zida, popravak stubišta, te popravak dizala. Popravak konstrukcije zgrade koja je oštećena potresom provodi se u skladu s Tehničkim propisom i u skladu s projektom obnove. Točkom 9. Programa mjera propisane su smjernice za konstrukcijsku obnovu zgrada, smjernice za gradnju obiteljskih kuća te projektna dokumentacija, odnosno prihvatljivi radovi i usluge za koje je moguće, po provedenom postupku utvrđivanja opravdanosti zahtjeva i prihvatljivosti troškova, ostvariti pravo na isplatu novčane pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.