Znate li herojsku priču koja stoji iza ‘ranjenog’ raspela kojeg hrvatski vojnici nose na hodočašća?

farkašića
Fah

Raspelo ‘Ranjeni Isus iz Farkašića’ uvijek je uz hrvatske vojnike na vojnim hodočašćima. Bilo je i ove nedjelje u Mariji Bistrici. No znate li za herojsku priču koja stoji  iza ‘Ranjenog Isusa iz Farkašića’?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Banovini ima mnogo gradova i sela koji su dali svoj doprinos u Domovinskom ratu, no malo selo Novi Farkašić može se podičiti da je u listopadu 1991. godine odigralo vrlo značajnu ulogu na ovim prostorima, javlja HKM.

>Pripadnik Crnih mambi pomaže razrušenoj Banovini: ‘Nadamo se da smo uspjeli zadržati ljude na svojim ognjištima’

Dana 18. listopada 1991. Novi Farkašić je svjedočio neravnopravnoj borbi agresora s više stotina dobro naoružanih vojnika pojačanih tenkovima i transporterima uz potporu zrakoplovstva i topništva s jedne strane i četrdesetak hrvatskih bojovnika s druge strane, javlja Hrvatska katolička mreža.

>19. listopada 1991. Novi Farkašić (Kupa) – Crne Mambe ludom hrabrošću uništile JNA i četnike i spriječile prodor prema Zagrebu!

Crne mambe

U akciji je s hrvatske strane sudjelovalo tridesetak pripadnika 1. pješačke bojne “Crne mambe” 2. gardijske brigade “Gromovi” i malobrojni mještani sela. Sva ta agresorska sila se raspala na Novom Farkašiću jer je otpor branitelja bio izvrsno organiziran, odlično vođen i pripremljen. Napad neprijatelja je bio prepotentan, samodopadan i organiziran stihijski i bahato. Tijekom borbe prostrijeljeno je raspelo koje danas zovemo Ranjeni Isus iz Farkašića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Bjelovarsko-križevačka biskupija gradi crkvu u Starom Farkašiću

Neprijatelj je svoju mržnju prema svemu hrvatskom i katoličkom pokazao nepoštivanjem sakralnih objekata na područjima njegovih vojnih pohoda. Svjedočanstva iz tog vremena su bila vidljiva duži niz godina na uništenoj kulturnoj i sakralnoj baštini hrvatskog naroda.

Branitelji su skinuli oštećeno raspelo

O toj velikoj mržnji koja je i pokrenula ovaj rat govori podatak da na okupiranim područjima Banovine nije ostala cijela niti jedna katolička crkva, kapelica, pa čak ni raspelo poput toga u Novom Farkašiću. Branitelji su skinuli oštećeno raspelo, a zapovjednik Željko Ćubela ga je dostavio u Operativnu grupu za Sisak i Baniju.

Zapovjedništvo operativne grupe dostavilo ga je u Vladu RH. Hodočasnici i predstavnici Vlade RH tijekom hodočašća krajem 1991. godine ponijeli su ga u Vatikan gdje ga je papa Ivan Pavao II. blagoslovio. U Zagrebu je izrađena replika koja je vraćena u Farkašić, a izvorni Ranjeni Isus iz Farkašića pohranjuje se u riznici zagrebačke katedrale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.