Znate li koliko hrane godišnje bacimo? Ovo su korisni savjeti kako ublažiti tu pošast

Foto: snimka zaslona

Gotovo 300 tisuća tona hrane u Hrvatskoj na godinu završi u smeću. U blagdansko vrijeme kilogrami bačene hrane dodatno rastu. Kako popraviti negativnu statistiku? Evo savjeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Borka iz Rijeke kaže da kupuje povrće, voće, meso, svega po malo te ističe da troši više, budući da su blagdani. Iako je život skuplji, stol, kažu građani, to ne smije osjetiti. Često se i lako pretjera.

“Ako procijenim da je toga više, zaledit ćemo pa će ostati za drugi put. Teško je baš, nekad ne ide, ali nekad se i pojede od jučer”, rekla je Karmen iz Rijeke dodavši da ponekad baci hranu.

Godišnje svaki Hrvat baci oko 71 kilogram hrane. Najviše se baca u kućanstvima i to meso, riba, jaja, voće, orašasti plodovi. Željko iz Rijeke poručuje da baca jako malo hrane te naglašava: “Imamo kokice koje popapaju ono što mi ostavimo od hrane.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evo još nekih savjeta kako što manje hrane baciti

Prije nego li započnete pripremu blagdanskog menija, odredite potrebnu količinu hrane s obzirom na broj gostiju i porcije. Zamrznuti se može gotovo sve, od kupovnih proizvoda do ostataka blagdanskog ručka. Zbog bolje organizacije u zamrzivaču, hranu označite. Ostatke koje ne zamrznete što prije iskoristite.

“Rižu koja nam je ostala možemo oformiti u kuglice koje ćemo puniti. Rolat ćemo u mrvice i peći”, pojašnjava kuharica Srđana Jevtić, piše dnevnik.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.