Znate li tko vas predstavlja u Saboru u prvih X. izbornih jedinica?

Foto: Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

Zastupnike u Hrvatskom saboru izabrali smo na parlamentarnim izborima u srpnju, pri čemu je svaka od 12 izbornih jedinica izabrala svoje predstavnike.

U ovom sazivu građane RH, manjine i dijasporu predstavlja, 151 zastupnik, od čega je 8 zastupnika pripadnika manjina te 3 zastupnika koji predstavljaju jedanaestu izbornu jedinicu – iseljeništvo. Prevladavaju muški predstavnici te je ukupno 104 zastupnika i 47 zastupnica.

Prva izborna jedinica- od zagrebačkih Šestina preko Vrapča zapadnim dijelom Zagrebačke županije do slovenske granice

I. izborna jedinica obuhvaća sjeverozapadni dio Zagrebačke županije (gradovi i općine: Bistra, Brdovec, Dubravica, Jakovlje, Luka, Marija Gorica, Pušča, Zaprešić) te dio centra i zapada Grada Zagreba.

Zastupnici X. saziva u I. izbornoj jedinici su:

Bakić, Damir (Možemo!)
Benčić, Sandra (Možemo!)
Bernardić, Davor (SDP)
Ćelić, Ivan (HDZ, zamjenik Nine Obuljen Koržinek)
Hasanbegović, Zlatko (Blok)
Kapulica, Mario (HDZ, zamjenik Zvonka Milasa)
Klasić, Darko (HSLS)
Lukačić, Ljubica (HDZ, zamjenica Andreja Plenkovića)
Mrak-Taritaš, Anka (GLAS)
Orešković, Dalija (SIP)
Reiner, Željko (HDZ)
Selak Raspudić, Marija (NZ)
Tomašević, Tomislav (Možemo!)
Vukas, Nikša (SDP)

Druga izborna jedinica: Od zagrebačke Dubrave, istočnim dijelom Zagrebačke županije do Bjelovarsko-bilogorske i Koprivničko-križevačke županije

II. izborna jedinica obuhvaća istočni dio Zagrebačke županije, Koprivničko-križevačku županiju, Bjelovarsko-bilogorsku županiju i istočni dio Grada Zagreba.

Izabrani zastupnici ove izborne jedinice su:

Deur, Ante (HDZ)
Grman Kizivat, Martina (SDP, zamjenica Damira Bajsa)
Hrebak, Dario (HSLS)
Jakšić, Mišel (SDP)
Jandroković, Gordan (HDZ)
Matula, Vilim (Možemo!)
Nađ, Vesna (SDP)
Raspudić, Nino (Most)
Sobota, Darko (HDZ, zamjenik Gordana Grlića Radmana)
Škoro, Miroslav (Domovinski pokret)
Totgergeli, Miro (HDZ)
Tuđman, Miroslav (HDZ)
Vrkljan, Milan (Domovinski pokret)

Treća izborna jedinica: Krapinsko-zagorska, Varaždinska i Međimurska županija

III. izborna jedinica obuhvaća čitave: Krapinsko-zagorsku županiju, Varaždinsku županiju i Međimursku županiju.

Zastupnici III. izborne jedinice u Saboru su:

Antolić Vupora, Barbara (SDP)
Ban Vlahek, Boška (SDP, zamjenica Matije Posavca)
Dretar, Davor (Domovinski pokret)
Habijan, Damir (HDZ)
Hajdaš Dončić, Siniša (SDP)
Jenkač, Siniša (HDZ)
Kolarek, Ljubomir (HDZ, zamjenik Darka Horvata)
Kovač, Stjepan (SDP)
Marić, Andreja (SDP)
Martinčević, Natalija (Reformisti, zamjenica Radimira Čačića)
Pavić, Željko (SDP, zamjenik Željka Kolara)
Stričak, Anđelko (HDZ)
Štromar, Predrag (HNS)
Tušek, Žarko (HDZ)

Četvrta izborna jedinica (“sjeverna slavonska” jedinica): Osječko-baranjska i Virovitičko-podravska županija

IV. izborna jedinica obuhvaća čitavu Virovitičko-podravsku županiju i Osječko-baranjsku županiju.

Zastupnici IV. izborne jedinice su:

Bedeković, Vesna (HDZ)
Đakić, Josip (HDZ)
Glasovac, Sabina (SDP)
Hajduković, Domagoj (SDP)
Ivanović, Goran (HDZ, zamjenik Nataše Tramišak)
Mandarić, Marin (HDZ, zamjenik Josipa Škorića)
Mlinarić, Stipo (Domovinski pokret, zamjenik Krešimira Bubala)
Nikolić, Romana (SDP)
Pavić, Marko (HDZ)
Radić, Ivan (HDZ)
Spajić, Daniel (Domovinski pokret, zamjenik Marija Radića)
Šašlin, Stipan (HDZ, zamjenik Ivana Anušića)
Šimić, Hrvoje (HDZ)
Vučemilović, Vesna (Domovinski pokret)

Peta izborna (“južna slavonska”) jedinica: Brodsko-posavska, Požeško-slavonska i Vukovarsko-srijemska županija

V. izborna jedinica obuhvaća čitavu Požeško-slavonsku županiju, Brodsko-posavsku županiju i Vukovarsko-srijemsku županiju.

Zastupnici V. izborne jedinice su:

Balić, Marijana (HDZ)
Blažević, Anamarija (HDZ, zamjenica Josipa Aladrovića)
Ćosić, Pero (HDZ)
Grgić, Vinko (SDP)
Karlić, Mladen (HDZ)
Maksimčuk, Ljubica (HDZ, zamjenica Zdravka Marića)
Opačak Bilić, Marina (SDP)
Pavliček, Marijan (HKS)
Penava, Ivan (Domovinski pokret)
Puljašić, Darko (HDZ)
Šarić, Josip (HDZ, zamjenik Marija Banožića)
Vlašić Iljkić, Martina (SDP, zamjenica Predraga Freda Matića)
Vukovac, Ružica (Domovinski pokret)
Zmaić, Ankica (HDZ, zamjenica Danijela Marušića)

Šesta izborna jedinica: Od Novog Zagreba jugoistočnim dijelom Zagrebačke do Sisačko-moslavačke županije

VI. izborna jedinica obuhvaća jugoistočni dio Zagrebačke županije (gradovi i općine: Ivanić Grad, Kloštar Ivanić, Kravarsko, Križ, Orle, Pokupsko, Rugvica, Velika Gorica), Sisačko-moslavačku županiju i jugoistočni dio Grada Zagreba.

Ačkar, Krešimir (HDZ, zamjenik Davora Božinovića)
Bartulica, Stephen Nikola (Domovinski pokret)
Bošnjaković, Dražen (HDZ)
Celjak, Ivan (HDZ)
Čičak, Mato (HDZ, zamjenik Dražena Barišića)
Glavašević, Bojan (NZ)
Grmoja, Nikola (Most)
Katičić, Krunoslav (HDZ)
Lalovac, Boris (SDP)
Lenart, Željko (HSS)
Petir, Marijana (NZ)
Posavec Krivec, Ivana (SDP)
Sačić, Željko (Hrvatski suverenisti)
Vidović, Davorko (SDP)

Sedma izborna jedinica: Od zagrebačkih Gajnica do Bakra u Hrvatskom primorju

VII. izborna jedinica obuhvaća jugozapadni dio Zagrebačke županije (gradovi i općine: Jastrebarsko, Klinča Sela, Krašić, Pisarovina, Samobor, Stupnik, Sveta Nedjelja, Žumberak), Karlovačku županiju, istočni dio Primorsko-goranske županije (gradovi i općine Bakar, Brod Moravice, Čabar, Čavle, Delnice, Fužine, Jelenje, Kastav, Klana, Lokve, Mrkopalj, Novi Vinodolski, Ravna Gora, Skrad, Vinodolska općina, Viškovo, Vrbovsko) i južni dio Grada Zagreba.

Zastupnici VII. izborne jedinice su:

Beljak, Krešo (HSS)
Borić, Rada (NL)
Brumnić, Zvane (SDP)
Grba Bujević, Maja (HDZ, zamjenica Josipa Salapića)
Jelkovac, Marija (HDZ, zamjenica Tome Medveda)
Klarić, Tomislav (HDZ)
Milošević, Domagoj Ivan (HDZ, zamjenik Tomislava Ćorića)
Murganić, Nada (HDZ)
Prkačin, Ante (Domovinski pokret)
Stier, Davor Ivo (HDZ)
Šimunić, Irena (SDP, zamjenica Zlatka Komadine)
Troskot, Zvonimir (Most)
Udović, Sanja (SDP)
Zurovec, Dario (Fokus)

Osma izborna jedinica: Istra, Rijeka i kvarnerski otoci

VIII. izborna jedinica obuhvaća područje Istarske županije i zapadni dio Primorsko-goranske županije (gradovi i općine: Baška, Cres, Crikvenica, Dobrinj, Kostrena, Kraljevica, Krk, Lovran, Mali Lošinj, Malinska – Dubašnica, Matulji, Mošćenička Draga, Omišalj, Opatija, Punat, Rab, Rijeka, Vrbnik).

Zastupnici VIII. izborne jedinice su:

Ahmetović, Mirela (SDP)
Borić, Josip (HDZ, zamjenik Olega Butkovića)
Cappelli, Gari (HDZ)
Demetlika, Tulio (IDS)
Fabijanić, Erik (SDP)
Grbin, Peđa (SDP)
Hrelja, Silvano (HSU)
Kirin, Ivan (HDZ)
Kliman, Anton (HDZ)
Lerotić, Marin (IDS)
Miletić, Marin (Most)
Nemet, Katarina (IDS)
Peović, Katarina (RF)
Radolović, Sanja (SDP)

Deveta izborna jedinica: Lika i Dalmacija do Splita

IX. izborna jedinica obuhvaća Ličko-senjsku županiju, Zadarsku županiju, Šibensko-kninsku županiju i sjeverni dio Splitsko-dalmatinske županije (gradovi i općine: Dicmo, Dugopolje, Hrvace, Kaštela, Klis, Lećevica, Marina, Muć, Okrug, Otok, Prgomet, Primorski Dolac, Seget, Sinj, Trilj, Trogir, Vrlika).

Zastupnici IX. izborne jedinice su:

Baradić, Nikolina (HDZ, zamjenica Božidara Kalmete)
Begonja, Josip (HDZ, zamjenik Nediljka Dujića)
Bulj, Miro (Most)
Juričev-Martinčev, Branka (HDZ, zamjenica Ivana Malenice)
Kuzmanić, Matko (SDP)
Perić, Grozdana (HDZ)
Pocrnić-Radošević, Anita (HDZ, zamjenica Marijana Kustića)
Sabljar-Dračevac, Renata (SDP)
Sanader, Ante (HDZ)
Šimičević, Rade (HDZ)
Vidović, Franko (SDP)
Vidović Krišto, Karolina (Domovinski pokret)
Zekanović, Hrvoje (HRAST)
Zulim, Vinko (HDZ, zamjenik Luke Brčića)

Deseta (“južna dalmatinska”) jedinica: Od grada Splita do krajnjeg juga

X. izborna jedinica obuhvaća južni dio Splitsko-dalmatinske županije (gradovi i općine: Baška Voda, Bol, Brela, Cista Provo, Dugi Rat, Gradac, Hvar, Imotski, Jelsa, Komiža, Lokvičići, Lovreč, Makarska, Milna, Nerežišća, Omiš, Podbablje, Podgora, Podstrana, Postira, Proložac, Pučišća, Runovići, Selca, Solin, Split, Stari Grad, Sućuraj, Supetar, Sutivan, Šestanovac, Šolta, Tučepi, Vis, Vrgorac, Zadvarje, Zagvozd, Zmijavci) i Dubrovačko-neretvansku županiju.

Zastupnici X. izborne jedinice su:

Bačić, Ante (HDZ, zamjenik Ante Mihanovića)
Bačić, Branko (HDZ)
Baričević, Danica (HDZ, zamjenica Andre Krstulovića Opare)
Bauk, Arsen (SDP)
Brkan, Jure (HDZ, zamjenik Vilija Beroša)
Budalić, Ivan (HDZ, zamjenik Blaženka Bobana)
Dodig, Goran (HDS)
Franković, Mato (HDZ)
Glamuzina, Katica (SDP)
Grčić, Branko (SDP)
Kujundžić, Ante (Most)
Milanović Litre, Marko (HKS, zamjenik Ruže Tomašić)
Petrov, Božo (Most)
Puljak, Marijana (Pametno)

Čemu služe izborne jedinice?

Hrvatski zakon predviđa da zastupnici koji sjede u Saboru predstavljaju stanovnike onog geografskog područja u čijoj su jedinici izabrani, no postoje mnoge zamjerke na takav sustav. Grad Zagreb je po njemu podijeljen na čak četiri izborne jedinice, ali glasovati možete samo za liste izborne jedinice u kojoj imate prebivalište. Takva je podjela posljedica Zakona o izbornim jedinicama donesenog 1999. godine.

Zakonom je teritorij Republike Hrvatske podijeljen na deset izbornih jedinica, dok je jedanaesta izborna jedinica zasebna izborna jedinica u kojoj zastupnike u Sabor biraju hrvatski državljani koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj. Dvanaestu izbornu jedinicu čini cjelokupno područje Republike Hrvatske u kojoj pripadnici autohtonih nacionalnih manjina biraju svoje zastupnike u Sabor.

Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 50, 100, 200 ili više kuna. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr