Žrtve silovanja u Domovinskome ratu, muškarci i žene hrvatski državljani, imat će pravo na jednokratnu novčanu naknadu te trajnu i mjesečnu naknadu za pretrpljeno stradanje i patnju, predložila je Vlada u četvrtak konačnim prijedlogom Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskome ratu.
Tim prijedlogom zakona, upućenim u saborsku proceduru, propisana je jednokratna novčana naknada u iznosu od 100 tisuća kuna, odnosno povećana novčana naknada u iznosu od 150 tisuća kuna za teže posljedice proživljenog seksulanog nasilja, kao i mjesečna novčana naknada u iznosu 73 posto proračunske osnovice, što trenutačno iznosi 2428 kuna.
Pravo bi ostvarivale žrtve seksualnog nasilja odnosno nasljednici prvog nasljednog reda i posvojenici.
“Nakon više od 20 godina od počinjenja seksulanog nasilja u Domovinskom ratu žrtve, žene i muškarci, konačno će dobiti pravo na tretiranje s poštovanjem i pravo na priznanje patnje,”, rekla je zamjenica ministra branitelja Vesna Nađ.
Ističe kako su takva rješenja rijetka i u svijetu te dodaje da je Hrvatska prva zemlja u regiji koja žrtvama seksualnog nasilja dodjeljuje “dostojanstven iznos jednokratnog materijalnog obeštećenja kao odgovor na propust države i društva u njihovoj zaštiti i ostvarivanju prava u proteklih 20-ak godina”.
Prema odredbama zakona, briše se rok za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje prava, a svi troškovi postupka padaju na teret državnog proračuna, ne samo kad stranka dokaže status i uspije u postupku.
Žrtve seksualnog nasilja u Domovinskome imat će pravo i na pravnu pomoć u ostvarivanju svojih prava, osigurava im se zdravstvena pomoć te pravo na obvezno i dopunsko zdravstveno osiguranje, a omogućavaju im se i redovni, godišnji liječnički sistematski pregledi te smještaj u ustanove za pružanje podrške i usluga braniteljsko-stradalničkoj populaciji.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.