Stipe Alfier, urednik HRT-ova dnevnika neki je dan prokomentirao prilog o dvojici bradatih muškaraca koji su se vjenčali u Engleskoj riječima: „Hrvatska je dva sata leta od Engleske, a tisuću svjetlosnih godina od nje, u što smo se imali priliku uvjeriti na nedavnom referendumu“. Većina je pretplatnika HRT-a razumjela da im je Alfier poručio da je Engleska po pitanju izjednačavanja homoseksualne veze i braka ispred Hrvatske, da je Hrvatska po tom istom pitanju jako daleko od Engleske, da Hrvatska treba prijeći još dugi put kako bi „stigla“ Englesku i da je za to odgovoran prvi građanski referendum kojim su birači u Ustav RH unijeli odredbu da je brak zajednica žene i muškarca.
Građanska udruga U ime obitelji Alfierov je komentar protumačila kao uvredu svih građana koji su na referendumu 1.12. glasali za brak – zajednicu žene i muškarca. I kao nastavak omalovažavanja onih koji svojim novcem, kroz pretplatu, financiraju javnu televiziju i zalažu se za demokraciju i poštivanje odluka koje narod donosi na izborima i referendumima.
Pa čak i onda kada se s odlukom birača na referendumu ne slaže većina moćnika u Hrvatskoj – predsjednik Josipović, premijer, svi ministri u vladi, ravnatelj HRT-a pa ni Stipe Alfier.
U ime obitelji zatražila je javnu ispriku HRT-a.
Ali, tko će odlučiti je li Stipe Alfier uvrijedio gledatelje za koje je brak zajednica žene i muškarca, a ne dva muškarca? Je li se ponio neprofesionalno? Je li zloupotrijebio ekran javne televizije za izražavanje osobnog nezadovoljstva ishodom referenduma i nacionalnim vrijednostima (Hrvatski Ustav definira brak kao zajednicu žene i muškarca). Je li zloupotrijebio vrijeme u eteru za ulizivanje predsjedniku Josipoviću, ravnatelju Radmanu i drugim moćnicima koji odlučuju o njegovoj plaći i karijeri?
Teški zadatak preuzelo je Etičko povjerenstvo HRT-a : Marija Gerbec Njavro, Jagoda Martinović, Mirna Zidarić, Eleonora Korošić Knez , Andrea Čakić , Jana Haluza , Tomislav Pulić, Zvonko Varošanec i predsjednik Nikola Kristić. Etičko nas je povjerestvo obogatilo novim tumačenjem pojma „biti tisuću svjetlosnih godina daleko od nečega“ objasnivši da on „ističe činjenicu različitosti bez predznaka dobro ili loše“. Objasnili su nama, gledateljima koji sa 80 kuna pretplate svaki mjesec punimo godišnju kasu od milijardu i tri stotine milijuna kuna HRT-a, nama koji smo zatražili ispriku zbog Alfierove uvrede, da smo sve krivo shvatili. Da urednik Alfier nije izrekao komentar već odjavu i da u toj odjavi nije bilo vrijednosnog suda, a time niti uvrede. S tim se nije složio jedino Nikola Kristić te je podnio ostavku na mjesto predsjednika.
Etičko povjerenstvo je tako skupa sa Stipom Alfierom, baš kao i tijekom referendumske kampanje, još jednom, hrabro stalo uz vlast – ravnatelja Radmana, premijera Milanovića, predsjednika Josipovića i ostale političke moćnike koji rastaču hrvatsku televiziju, kao prevrijedno nacionalno dobro cijelog hrvatskog naroda. Udaljujući HRT tisuću svjetlosnih godina od onoga što bi trebala biti – profesionalna televizija koja točno informira javnost, promiče hrvatsku kulturu i poštujući sve različitosti hrvatskog društva štiti nacionalne vrijednosti definirane hrvatskim Ustavom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Photo: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.