Nedjelja, 23 veljače, 2025
3.3 C
Zagreb
Pratite nas:

Vrček: Moderna je kemija – smeće

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Chris Slootweg, profesor kemije sa sveučilišta u Amsterdamu, u časopisu ”Nature Reviews Chemistry” objavio je komentar pod naslovom ”Moderna je kemija smeće” (Nat. Rev. Chem. 2023, 7, 593). Tom je kritikom želio upozoriti da se kemija pretvara u poligon na kojem se materija deformira i pretvara u otpad.

Sintetski i organski kemičari sudjeluju u hiperprodukciji nepotrebnih i otrovnih kemikalija. Slootweg to opisuje kao nasilje nad okolišem: ”S industrijskom smo revolucijom stekli naviku eksploatacije ograničenih sirovina pretvarajući ih u korisne proizvode, ali prema linearnom pristupu: uzmi, napravi, baci”, piše Valerije Vrček za Glas Koncila.

>Valerije Vrček: Kemikalije zaštitnih maski

Glava u digestoru

Slootweg je posebno alergičan na kemičare koji oduševljeno (i naivno) proizvode nove molekulske entitete, kemijske plagijate ili egzotične strukture. ”Da, zabavno je i ugodno stvarati estetski privlačne molekule, ali zar ne bi uzbudljivije bilo kada bi ta otkrića bila svrhovitija?”

Stoga Slootweg, poznati kemičar s uglednog instituta ”Van’t Hoff”, poručuje svojoj ”braći po oružju” da prošire vidike i da izvuku svoje glave iz trogrlih tikvica i digestora. Jer velik dio kemijskih izuma, proizvoda i patenata završava u okolišu kao smeće. Moderna je kemija postala skupa i prljava, a prigovori tomu nisu kemofobija, nego kritika neosmišljenoga razvoja.

Zelena kemija

Fokusiranje, pa i ovisnost o sintezi novih i novih molekula i materijala ne opravdava ugledno mjesto kemijskim disciplinama u današnjem svijetu. Bhopal i Cuyahoga, kemijske kaljuže, oštećenja okoliša i prirode, poput ozonskih rupa i poremećene bioraznolikosti, vidljive su i mjerljive posljedice kemijske revolucije. Slootweg smatra da je oblikovanje i proizvodnja kemikalija koje onečišćuju okoliš – etički problem.

Već dvadesetak godina sudjeluje u pokušajima da popravi dojam o kemiji, ali, kako kaže, uspjeh je slab. Zelena i održiva kemija, oblikovanje korisnih, sigurnih i ponovno uporabljivih kemikalija samo su akademski projekt.

>Prof. Valerije Vrček: Je li reciklaža plastike uopće moguća?

”Me too chemistry”

Broj pripravaka novih ”cool” molekula i ”supermaterijala” eksplodirao je s masovnim ulaskom kemičara iz istočnih zemalja, posebice Kine, u svjetsku znanstvenu arenu. Njihove vještine kopiranja, repeticija i analognih reprodukcija iznadprosječne su ili vrhunske, što je, u laboratorijima za organsku sintezu, dovelo do erupcije novih, sličnih ili defektnih molekulskih replika.

U nedostatku maštovitosti mnogi su kemičari Zapada prihvatili imitacijsku kemiju i započeli piliti granu na kojoj sjede. Upravo prema riječima Bertolta Brechta: ”Otpilili su grane na kojima su sjedili, iznemogli od vike kako se moglo piliti brže, i padali s treskom u dubinu, a oni koji ih gledahu, tresli su glavama pileći, i pilili dalje” (Egzil III).

Nasilje suvišnoga

Bjesomučna produkcija, ”štampanje i štancanje”, novih kemikalija pretvara kemičare u filateliste odnosno, prema riječima fizičara Ernesta Rutherforda, u ”sakupljače maraka”. Kolekcije novih molekula pak nasilje su suvišnoga nad društvom i okolišem, nešto poput napornih i nepotrebnih aplikacija na pametnim telefonima. Zanimljivo je da Slootweg nije prvi koji s pozicije vrsnoga kemičara upozorava na besmisleni arsenal novih molekula i novih sintetskih postupaka.

Početkom ovoga tisućljeća francuski je kemičar Pierre Laszlo među prvima upozorio na etički problem kemijske sinteze. U časopisu za filozofiju kemije on tvrdi da je inflacija kemikalija posljedica retardiranoga procesa u kemijskim znanostima koji je mnogim znanstvenicima poremetio shvaćanje inovativnosti, originalnosti i kreativnosti (HYLE 2001, 7, 125). Proizvod kemije više nije doprinos shvaćanju materijalnoga svijeta koji nas okružuje, a sintetski laboratorij nije prostor otkrića i razumijevanja, nego je pretvoren u tvornicu analoga i artefakata.

Etika kemijske sinteze

U radu pod naslovom ”Etika kemijske sinteze” Laszlo tvrdi da je temeljni problem proliferacije kemikalija – poremećaj moralnoga kompasa. Znanstvenici koji su potpisali društveni dogovor prema kojem se obvezuju biti originalni i kreativni prekršili su obećanja, a kemiju pretvorili u vlastiti biznis ili sebično iživljavanje.

Laszlo ih, baš poput Slootwega, podsjeća da im društvo omogućuje zaštitu od siromaštva, povlasticu slobode istraživanja i posao u kojem uživaju te bi oni, kemičari, zauzvrat, trebali obogatili ljude razumijevanjem svijeta oko nas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci