Njemački sud odlučio je da farmaceutska tvrtka AstraZeneca mora ženi koja se razboljela nakon cijepljenja protiv covida otkriti sve podatke o nuspojavama cjepiva.
Sud u Bambergu u postupku u kojemu pacijentica traži odštetu zbog posljedica cijepljenja naredio je britansko-švedskoj tvrtki da pacijentici učini dostupnima sve informacije o mogućim nuspojavama cjepiva “Vaxzevria”.
Riječ je o jednoj od prvih građanskih parnica protiv proizvođača cjepiva u Njemačkoj, objavio je Welt. Prema presudi, AstraZeneca mora 33-godišnjoj pacijentici dati sve raspoložive informacije o nuspojava cjepiva kao i sve druge spoznaje koje bi mogle biti od koristi za prosudbu mogućih štetnih posljedica cjepiva koje se tiču sindroma tromboze s trombocitopenijom (TTS).
Pacijentica je nakon cijepljenja pala u komu
Presuda se odnosi na informacije o razdoblju između 27. prosinca 2020., kad je cjepivo odobreno, do 19. veljače 2024. godine.
>AstraZeneca objavila: Kod ovih simptoma odmah tražite liječničku pomoć
Tužiteljica je u ožujku 2021. primila cjepivo AstraZenece protiv covida, nakon čega je dobila trombozu portalnih vena. Pala je u komu, a u međuvremenu morao joj je biti odstranjen dio crijeva. Nakon toga je podnijela tužbu tražeći odštetu od proizvođača cjepiva.
Njezin odvjetnik izjavio je nakon presude kako očekuje da će sada uslijediti i druge tužbe u sličnim slučajevima. Prema njegovim riječima, informacije koje AstraZeneca mora ustupiti mogu biti od koristi za postupke koji su u tijeku ili će tek biti pokrenuti.
Iako je sud naredio AstraZeneci da odmah proslijedi informacije, odvjetnik je rekao da će dopustiti tvrtki da to učini u roku od nekoliko tjedana.
Glasnogovornik suda naglasio je da se presuda odnosi samo na informacije koje se tiču slučaja te pacijentice i bit će zasad dostupne samo strankama u sporu.
AstraZeneca odbija nagodbu o odšteti
Sud je odbio zahtjev tužiteljice da joj omogući uvid u sve informacije o mogućim utjecajima cjepiva.
Žalba protiv presude nije moguća, ali AstraZeneca može zatražiti od vrhovnog suda poništenje presude.
>Nakon upozorenja stručnjaka AstraZeneca revidirala rezultate istraživanja
Presuda je dio postupka koji se nastavlja i u kojemu tužiteljica zahtijeva odštetu od proizvođača cjepiva. Traži najmanje 250.000 eura odštete, 17.200 eura naknade za gubitak zarade i 600.000 eura naknade za smanjenu sposobnost.
Odvjetnici AstraZenece zasad odbijaju mogućnost nagodbe pozivajući se na presudu jednog drugog suda koji je u sličnom slučaju u prvostupanjskoj presudi odbacio tužbu tvrdeći da kod cjepiva nisu utvrđene greške.
Tekst se nastavlja ispod oglasa