Intrigantni rezultati istraživanja o Pfizeru i Moderni

Pfizer
Foto: Fah

Cjepivo Moderne prema novom belgijskom istraživanju generira najmanje dvostruko više antitijela nego slično mRNA cjepivo Pfizera/BioNTecha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje je rađeno na 2500 zaposlenika u belgijskom bolničkom sustavu te su promatrani oni zaposlenici koji ranije nisu bili inficirani SARS-CoV-2 virusom. Oni koji su primili cjepivo Moderne imali su razinu od 2881 na mililitar, dok su oni cijepljeni Pfizerom ostali na 1108 modela po mililitru. Još nije jasno što je razlog tako velikoj razlici, ali istraživači u pismu objavljenom u Journal of the American Medical Association postavili tezu kako bi se moglo raditi o A) većoj količini „energetski sastojaka“ u Moderninom cjepivu (100 prema 30 mikrograma) i B) dužem razdoblju između dvije doze (4 prema 3 tjedna), piše Jutarnji list

> ECDC: Nema hitne potrebe za 3. dozom cjepiva protiv COVID-a

Uz to, prema evaluacijama Mayo klinike u Sjedinjenim državama Modernino cjepivo se u prvoj polovini godine pokazalo dvostruko boljim od Pfizerovog kad je u pitanju sprečavanju proboja zaraze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova intrigantna informacija dolazi u trenutku kad cijeli niz država donosi ključne odluke o nastavku programa cijepljenja, pogotovo kad se raspravlja o tzv. trećoj booster dozi cjepiva.

Glavni zaključak tog izraelskog istraživanja koje je obuhvatilo čak 4,7 milijuna ljudi glasi: „Rezultati sugeriraju snažni učinak slabljenja imuniteta. Kvantificiranje učinka slabljenja imuniteta kritična je informacija za donosioce odluka diljem svijeta kad je u pitanju administriranje booster doza za COVID-19“.

Trebaju li hrvatske vlasti požuriti s booster dozom za sve starije od 60 godina?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz rasprave oko treće doze cjepiva, sve više se zahuktava i rasprava o miješanju cjepiva različitih proizvođača kako bi se bolje potakao imunološki sustav.

Inače, zanimljivo je da i mnoge velike zemlje i dalje preferiraju Pfizer kao cjepivo prvog izbora. Australija nije iskoristila 6 milijuna doza AstraZenece, ali je sa Singapurom dogovorila hitnu razmjenu Pfizera. Singapur će im sada isporučiti 500.000 doza kako bi ubrzali cijepljenje, a Australci će im vratiti te doze krajem godine. Singapur je u ponedjeljak zabilježio najveći broj slučajeva u godinu dana (155), ali nisu zabrinuti jer su cijepili 80 posto nacije te napuštaju zero-covid strategiju. Nešto ranije ovog mjeseca Australija je kupila i milijun doza od Poljske. Veliki dio Australije i dalje inzistira na lockdownu, a imaju snažni rast slučajeva.

Dojam je da se Australijom raširila poprilična paranoja od delta soja. Australski Sky News objavio je istraživanje iz kojeg je proizašlo kako Australci misle da je šansa smrti od delta soja nevjerojatnih 38 posto. Originalni članak možete pročitati ovdje. Je li strah u Australiji doista izvan kontrole?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S posebnom pozornošću, nakon loših iskustava sa zaraznijim delta sojem, prati se pojava svih novih inačica. Jedna od takvih otkrivena je u Južnoj Africi – varijanta C.1.2. navodno sadržava više mutacija karakterističnih za beta soj, ali i više onih utvrđenih kod zaraznijeg delta soja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.