Farmaceutska industrija posljednjih je godina doživjela značajan rast. Pandemija Covida-19 okrenula je financijsku korist prema tvrtkama koje proizvode cjepivo i lijekove protiv Covida. I premda navedene tvrtke nisu vodeće u farmaceutskoj industriji, u nekoliko godina od početka pandemije kontinuirano su ostvarivale rast. Generalno gledajući rast prihoda na globalnom farmaceutskom tržištu posljednjih je godina značajno porastao. A sa završetkom pandemije, farmaceutsko tržište ponovno se okrenulo lijekovima za druge bolesti. Pfizer koji je ostvario ogromno bogatstvo na prodaji cjepiva i lijekova protiv Covida i dalje se drži visoko na ljestvici onih s najvećim profitom. U 2023. godini farmaceutska industrija je ostvarila rast za preko 100 milijardi dolara u odnosu na prethodnu godinu i zaradila 1,6 trilijuna američkih dolara.
Posljednjih godina mijenjaju se trendovi u farmaceutskoj industriji pa je tako zabilježeno daleko manje izdavanje lijekova na recept nego prethodnih godina. No kako prodaja ipak raste, fokus je prebačen na druge lijekove. Na promjene trenda posebice je utjecala pandemija koja je utjecala na potrošnju lijekova i cjepiva protiv Covida-19. Veća prodaja i zarada od lijekova utjecala je i na povećanje plaća zaposlenika kao i na povećanje broja zaposlenih. A slijedom toga i na rast cijena lijekova. Od lijekova koji se najviše prodaju, ako uzmemo u obzir pad prodaje lijekova i cjepiva protiv Covida-19, su oni za dijabetes i pretilost, te lijekovi za liječenje onkoloških bolesti.
Pandemija je završena i tržište se ponovno okreće lijekovima za druge bolesti
Prema podacima o poslovanju farmaceutskih kompanija u prošloj godini jasno se može vidjeti da je pandemija koronavirusa završena. Tržište se ponovno okrenulo lijekovima za druge bolesti koji su prije pandemije bili generatori najvećih prihoda.
AstraZeneca je u svibnju ove godine počela povlačenje cjepiva protiv bolesti Covid-19 koje više nije dostupno za isporuku. Iz kompanije su objavili da će se usmjeriti na razvoj onkoloških lijekova, lijekova za rijetke bolesti i biofarmaceutiku.
>Farmaceutski divovi: J&J mora platiti 5 milijardi dolara kazne, a Pfizer povlači 12 serija lijeka jer može uzrokovati rak
Rast farmaceutskog tržišta
Prema Eurostatovim podacima, proizvodnja farmaceutskih proizvoda i pripravaka na razini Europske unije u 2023. godini bila u porastu, kao i prethodnih godina. Obujam proizvodnje farmaceutskih proizvoda i pripravaka na razini 27 zemalja Europske unije u 2023. godini bio je za 29,1 posto veći u odnosu na obujam proizvodnje ove industrije u 2021. godini.
U usporedbi s baznom 2021. godinom, proizvodnja farmaceutskih proizvoda u EU-u 2023. godine povećana je za čak 47,8 posto. Obujam proizvodnje farmaceutskih proizvoda u usporedbi s 2022. godinom povećan je za 3,4 posto na razini EU-27. Što se tiče proizvodnje farmaceutskih pripravaka u EU-u, ona je u prošloj godini povećana za 22,4 posto u odnosu na 2021. i za 3,6 posto u odnosu na 2022. godinu.
U prošloj je godini rastao i ukupni neto promet u proizvodnji farmaceutskih proizvoda i pripravaka na razini Europske unije. Ukupni promet u ovoj industriji u 2023. godini povećan je za 26,8 posto u odnosu na 2021. godinu, te za 1,7 posto u odnosu na 2022. godinu.
Europska farmaceutska industrija (EFPIA) procjenjuje obujam proizvodnje farmaceutske industrije u Europi na 390 milijardi eura. Što je za 7,3 posto više nego 2022. godine. Ukupna vrijednost farmaceutskog tržišta po tvorničkim cijenama je u 2023. godini povećana za 7,4 posto. Procjenjuje se da je ona u 2023. godini iznosila 290 milijardi eura.
SAD su vodeće tržište za lijekove
Na globalnoj razini, Sjedinjene Države daleko su vodeće tržište za lijekove. Neka tržišta su tek u nastajanju, primjerice Brazil, Indija, Rusija, Kolumbija i Egipat. Unatoč rastućim prihodima na globalnoj razini, regija Latinske Amerike ima najmanji udio u prihodima globalnog farmaceutskog tržišta.
>Trump protiv moćne farmaceutske industrije
Pfizer vodeća kompanija unatoč padu prodaje cjepiva
Nakon završetka pandemije očekivano je pala prodaja cjepiva i lijekova protiv Covida. Situacija se najbolje vidi na burzi gdje su već 2022. najveći pad vrijednosti dionica bilježile upravo kompanije koje su se istaknule u proizvodnji cjepiva protiv koronavirusa: Moderna, BioNTech i Pfizer.
No, Pfizer i dalje zarađuje značajne iznose od prodaje svojeg cjepiva protiv bolesti Covid-19 koje je, štoviše, i prošle godine bio njihov najprodavaniji lijek na recept. No, ti iznosi su daleko ispod onih iz 2022. godine. Što je pokazatelj da je farmaceutska industrija u postpandemijskom razdoblju.
U 2022. Pfizer je zadržao prvo mjesto na listi vodećih kompanija na tržištu lijekova na recept po prodaji, što je i očekivano s obzirom na prodaju cjepiva Comirnaty. Pfizer je u 2022. godini ostvario ukupne prihode od prodaje lijekova na recept u iznosu od 92,303 milijarde dolara, odnosno 26,7 posto više nego 2021. godine. Čak 41,4 posto prihoda od prodaje lijekova na recept ove kompanije bilo je tada generirano prodajom cjepiva Comirnaty.
>Von der Leyen u raljama Pfizera: Podsjećamo na najveći skandal nove-stare šefice EK
Najprodavaniji lijekovi
Pandemija koronavirusa dovela je do velikih promjena na listi najprodavanijih lijekova. Već 2021. godine Pfizerovo i BioNTechovo cjepivo Comirnaty postalo je uvjerljivo najprodavaniji lijek. 2022. godine također je bilo najprodavanije, unatoč padu prodaje za 5,4 posto. Tada je nakon gotovo punih deset godina lijek za Kronovu bolest – Humira (kompanije AbbVie) prestao biti najprodavaniji lijek na svjetskom tržištu. Prodaja cjepiva Comirnaty dva i pol puta je bila veća od prodaje Humire pa čak i od onkološkog lijeka Keytruda. Tijekom vrhunca pandemije Comirnaty je bio farmaceutski proizvod s najvećim prihodima u svijetu.
Nakon pandemije došlo je do značajnog pada prodaje cjepiva Comirnaty čiji su proizvođači Pfizer i BioNTech, i to za 72,63 posto u odnosu na 2022. godinu. Ukupna prodaja u 2023. godini cjepiva Comirnaty iznosila je 15,3 milijarde američkih dolara, čime je ono svrstano na drugo mjesto najprodavanijih farmaceutskih proizvoda na svijetu, piše Frendica.online
Vodeće mjesto na listi najprodavanijih lijekova ponovno je zauzeo onkološki lijek Keytruda koji proizvodi Merck. Ukupna je prodaja ovog lijeka u prošloj godini iznosila 25 milijardi američkih dolara i porasla je za 19,46 posto u odnosu na 2020. godinu. Naime visoko na drugom mjestu i dalje je Comirnaty od Pfizera. Nakon njega je Humira, zatim Ozempic, Eylea i Eliquis.
Što se tiče prodaje lijekova na recept na prvom mjestu u 2023. je Johnson & Johnson s prodajom od 53,463 milijarde američkih dolara.
Ako se uzmu u obzir podaci iz 2023. i 2024. godine slika poslovanja farmaceutskih kompanija sličnija je onoj prije pandemije. Onkološki lijekovi, kao i neki drugi lijekovi poput onih za liječenje dijabetesa, ponovno postaju ključ uspješnog poslovanja farmaceutskih kompanija na globalnom tržištu.
Ulaganje u istraživanja
Osim povećanog trenda proizvodnje u farmaceutskoj industriji ulaže se i u istraživanje i razvoj. I na ovom području za vrijeme i nakon pandemije najviše se ulagalo u kompaniju koja se bavi razvojem mRNA cjepiva. Curevac, biofarmaceuzska kompanija znatno je povećala ulaganja u istraživanje i razvoj čak i u odnosu na daleko bogatije kompanije Sanofi ili Bayer.
Veća ulaganja u istraživanje i razvoj u 2021. u odnosu na 2020. imao je i BioNTech, i to za 86,6 posto. Osim navedenih kompanija i druge vodeće farmaceutske kompanije po ulaganjima u istraživanje i razvoj uglavnom su ulagale više u odnosu na prethodne godine.
Iznos ulaganja farmaceutske industrije u istraživanje i razvoj u 2022. godini dosegao je 50.000 milijuna eura. Farmaceutska industrija u Europi na međugodišnjoj je razini prošle godine povećala izdatke za istraživanje i razvoj za 6,4 posto. Po izdacima za istraživanje i razvoj 2022. godine na prvom mjestu u Europi je Švicarska u kojoj se za istraživanje i razvoj u farmaceutskoj industriji izdvajalo 9.556 milijuna eura.
>Nema više ludila oko cijepljenja protiv koronavirusa: Drastičan pad vrijednosti dionica Pfizera!
Vodeća poduzeća u farmaceutskoj industriji u Hrvatskoj
Većina vodećih poduzeća u farmaceutskoj industriji u Hrvatskoj ostvarila je u 2023. veće prihode u usporedbi s 2022. Deset vodećih poduzeća u farmaceutskoj industriji u Hrvatskoj prema ukupnim prihodima ostvarenim u 2023. su sljedeća: Pliva Hrvatska d.o.o., JGL d.d., Belupo d.d., Hospira Zagreb d.o.o., Genera d.d., PharmaS d.o.o., Krka-Farma d.o.o., Fidifarm d.o.o., Yasenka d.o.o. i Fagron Hrvatska d.o.o. Prvih devet trgovačkih društava registrirano je za obavljanje djelatnosti proizvodnje farmaceutskih pripravaka. Dok se deseto na listi, Fagron Hrvatska, bavi proizvodnjom farmaceutskih proizvoda. Zajedno je deset vodećih trgovačkih društava u farmaceutskoj industriji 2023. godine ostvarilo ukupni prihod u iznosu od 1.223,66 milijuna eura koji je na međugodišnjoj razini porastao za 10,5 posto.
Gotovo 60 posto ukupnog prihoda deset vodećih poduzeća sektora u 2023. generirala je Pliva Hrvatska. Ovo je trgovačko društvo ponovno na prvom mjestu sa 730,11 milijuna eura ukupnog prihoda, 10,99 posto više nego u 2022. godini. Drugo poduzeće na listi vodećih ovog sektora je JGL. Njegovi ukupni prihodi iznosili su 133,68 milijuna eura, što je 16,17 posto više nego u 2022. godini.
I u 2022. godini vodeće poduzeće u farmaceutskoj industriji bilo je Pliva Hrvatska koja je te godine ostvarila 657,80 milijuna eura prihoda, što čini 59,5 posto ukupnih prihoda ostvarenih na razini deset vodećih. Ukupni prihodi Plive 2022. su godine porasli za 5,24 posto u odnosu na 2021. godinu.
>Teva otpušta 14.000 radnika; Pliva sigurna zbog rasta prihoda od 25 posto?
Najviše zaposlenih ima Pliva Hrvatska
Deset vodećih trgovačkih društava u 2023. ukupno je imalo 5.688 zaposlenih, što je 7,36 posto više u odnosu na broj zaposlenih 2022. godine. Od ukupnog broja, njih 2.870, dakle polovica, bilo je zaposleno u Plivi. Ovo je trgovačko društvo prošle godine zapošljavalo 10,13 posto više zaposlenika u usporedbi s 2022. godinom.
Većina vodećih u sektoru povećala je broj zaposlenih na međugodišnjoj razini. Iznimka su Belupo i Fagron Hrvatska. Belupo je 2023. godine zapošljavao 7,26 posto manje zaposlenih nego godinu ranije. U istom razdoblju broj zaposlenih u trgovačkom društvu Fagron Hrvatska smanjen je za 3,03 posto.
S povećanjem zaposlenih još su se više povećali i ukupni prihodi što je rezultiralo povećanjem proizvodnosti rada u 2023. godini za 2,92 posto na međugodišnjoj razini. Najveću proizvodnost rada u prošloj godini imalo je trgovačko društvo Fidifarm i ona je iznosila 378.143,16 eura. Fidifarm, koji je u 2023. godini zapošljavao 43 zaposlenika, iste je godine ostvario 16,26 milijuna eura ukupnih prihoda, odnosno 11,7 posto više nego u 2022. godini.
* Sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/frendica.online
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.