Na današnji dan, 10. lipnja 1995., poginuo je na južnom bojištu Thomas Crowley – Irac. Bio je dragovoljac Domovinskog rata, a došao je u Hrvatsku nakon što je vidio kako tenk JNA u Osijeku „gazi“ crvenog fiću.
„Došao sam u Hrvatsku na početku rata i imam veliku želju ostati u Hrvatskoj do konačnog oslobođenja njezinog cjelokupnog teritorija, a i poslije. Hrvatsku smatram svojom domovinom, spreman sam i svoj život dati za nju. Ako Bog da da svršetak rata dočekam živ i zdrav , ostat ću živjeti u Hrvatskoj.”, rekao je jednom prilikom heroj Domovinskog rata, Thomas Crowley.
Thomas Crowley je već za života postao legenda. Među brojnim stranim dragovoljcima koji su tijekom Domovinskog rata branili Hrvatsku, Crowley se posebno ističe.
1991. pristupa prvoj bojni HOS-a „Ante Paradžik“. Na novljanskom i jasenovačkom ratištu djeluje kao diverzant. Krajem 1991. prelazi u IX. bojnu HOS-a u Split i postaje glavni instruktor za borce HOS-a.
Sam zarobio srpski tenk T-55
Thomas Crowley prošao je sva hrvatska ratišta, a posebno je ostalo u sjećanju njegovo zarobljavanje srpskog tenka T-55 na livanjskoj bojišnici.
U akcija „Maslenica“ sudjelovao je u oslobađanju Škabrnje, a u Zemuniku Gornjem bio je teško ranjen.
Vodio je mnoge akcije na bojištima južne Hrvatske od Dubrovnika do Zadra, a bio je tri puta ranjen. 1994. dobio je zapovijed da vodi obuku i kampove 114. brigade. Ove kampove je prošlo oko 2000 pripadnika 114 brigade.
Stekao je čin bojnika Hrvatske vojske
Poginuo je na današnji 10. lipnja 1995. Vrhunski stručnjak za minska polja, poginuo je na južnom bojištu prolazeći kroz minsko polje koje je sam postavio prije par godina. Vraćajući se iz izviđanja prolazio je kroz to polje, i kad je već bio uvjeren da je iz njega izašao, naletio je na poteznu minu postavljenu na izlazu iz minskog polja.
Pokopan je u Splitu pored svojih suboraca iz HOS-a, u voljenoj mu Hrvatskoj.
Strani dragovoljci u Hrvatskoj za vrijeme Domovinskog rata – daleko najviše Engleza
U obrani Hrvatske borilo se više od 1000 stranih dragovoljaca koji nisu bili Hrvati, a službeno je priznat status njih 456.
Arhiv stranih dragovoljaca je propustima hrvatskih vlasti neažuriran već dvadesetak godina.
Dragovoljci su stigli iz čak 35 zemalja, pa i nekih egzotičnih, kao Gambija ili Zimbabve.
Najviše dragovoljaca činili su Englezi (139) od kojih je 15 poginulo, a 21 je ranjen. Iz Francuske je stiglo 69 dragovoljaca, iz Njemačke 55, Mađarske 33 i Nizozemske 27.
Ukupno 58 stranih dragovoljaca je poginulo ili nestalo u Domovinskom ratu.
Izvor: narod.hr