Tragediju sela Ernestinovo kod Osijeka donosimo na današnji dan iz razloga jer se pad sela poklapa sa zločinima u Vukovaru i Ovčari pa se malo zna o ovim junacima. Selo je branilo 100 Ernestinovčana i tridesetak policajaca do 20. studenoga 1991. godine. Otpor četnicima i JNA trajao je mjesecima do pada sela na sam dan kada je agresor ušao u Vukovar i ondje uništavao i ubijao sve hrvatsko.
Nakon pada Ernestinova, Laslovo ostaje u potpunom okruženju, pa nakon toga Antunovac, a četnici i JNA dolaze do samih južnih prilaza Osijeku namijenivši mu sudbinu Vukovara.
Tijek napada
Prije pet sati ujutro 20. studenoga 1991. iz svih okolnih uporišta počeo je žestok napad JNA i četnika na civile i branitelje koji su do posljednjeg daha branili svoje mjesto.
Sva se sila svalila tog dana na Ernestinovo – od avioraketiranja do raketiranja višecijevnim bacačima i granatama, iz svih topničkih kalibara i oklopnih vozila, a sve to uz napade pješaštva. Na mjesto je krenulo 11 tenkova i branitelji se nisu imali čime obraniti.
Dodatno je braniteljima otežavalo to što je mjesto bilo naseljeno pa su već oko podneva počeli izvlačiti ljude iz južnog dijela sela prema Osijeku. Doista je bilo teško gledati kako borac u jednoj ruci drži pušku, a u drugoj starijeg sumještanina, ženu ili dijete…
Taj dan i sutradan poginulo je 27 ljudi, što civila, što branitelja. Sveukupno je u Ernestinovu poginula 41 osoba.
Pogibija stotinjak osoba iz Ernestinova i Laslova u obrani svojih sela i Hrvatske bila je žrtva za slobodnu Hrvatsku.
Optužnice za zločine
Protiv pukovnika bivše JNA Bore Ivanovića, zvanog Konj, policija je 2011. godine, dvadeset godina nakon zločina, podnijela kaznenu prijavu zbog ratnog zločina protiv civila i ratnih zarobljenika na osječkom području. „On je kao zapovjednik XII. proleterske mehanizirane brigade bivše JNA, te pridružene jedinice teritorijalne obrane i srpske dobrovoljačke garde počinio kaznena djela tijekom Domovinskog rata na području Antunovca, Ernestinova, Laslova i farme Orlovnjak, na štetu civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika”, piše u optužnici.
Zapovjednik bivše JNA nije dostupan hrvatskom pravosuđu, te je za njim raspisana međunarodna tjeralica.