-->
Srijeda, 15 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

26. svibnja 1992. Dubrovnik – akcija ‘Spaljena zemlja’ i deblokada Dubrovnika

Podijeli

Na današnji dan 1992. u gradu Dubrovniku nastalo je veliko slavlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dana 26. svibnja 1992. Hrvatska vojska je u okviru akcije „Spaljena zemlja“ razbila blokadu hrvatskog grada Dubrovnika kojeg je u okruženju držala JNA sa paravojnim postrojbama, mahom iz istočne Hercegovine i Crne Gore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije deblokade Dubrovnika Hrvatska je vojska, poglavito 1. i 4. brigada, uz pratnju pomoćnih jedinica Hrvatske vojske, odradila više nego uspješno akcije oslobađanja mjesta zapadno od Dubrovnika. Čepikuća, Slanog, Zavale, Ravnog i drugih te tako otvorila put prema gradu sa zapadne strane. Netom prije toga, ratni je zločinac, kamiondžija i gradonačelnik Trebinja „vojvoda“ Božidar Vučurević dao ultimatum HV-u za povlačenjem i prijetnjom odmazde prema Dubrovniku i njegovim stanovnicima, a to je i potvrdio isključenjem struje i vode gradu i njegovim stanovnicima nakon višemjesečne patnje u okruženju.

Hrvatski branitelj Braco Elezović o današnjem danu prije 27 godina

„Bilo je to 26. svibnja 1992. godine, dakle prije točno 31 godinu. Skupili smo se na Kantafigu i krenuli u Sustjepan. U Sustjepanu smo istu večer Goran Mazić, Baldo Bilić i ja našli jednu od gelera izbušenu barku čije smo rupe zakrpili čime smo stigli – krpama, šugamanima i sličnim materijalom, bacili je u more, našli dvije daske za veslanje i uputili se preko rijeke. Drugi su vikali za nama, zaustavljali nas, ali srce nas je povuklo na drugu, dotad okupiranu obalu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S otprilike 10 cm vode na dnu barke uspjeli smo doveslati do mula ispred ambulante u Staroj Mokošici. Negdje iz pravca Lozice čuli smo rafale (tek kasnije smo saznali da su to bili naši specijalci). S otkočenim puškama i metkom u cijevi krenuli smo prema središtu naselja. Usput, u mrklom mraku pazeći da ne povučemo kakvu žicu potezne mine.

Za prevaliti 200 metara trebalo nam je dobrih petnaestak minuta, a po dolasku u samo naselje našli smo jednog starijeg čovjeka koji je zaplakao od sreće kad je nakon osam mjeseci okupacije ugledao trojicu hrvatskih vojnika. Uveo nas je u kuću, odnekud je izvukao demižanu vina i narezao pršuta koji je sakrio od četnika i čuvao za ovaj trenutak. Bio je to Ilija Azinović, čovjek koji je zbog hrvatskog barjaka nađenog u njegovoj kući trpio svakodnevne četničke torture. Eto, taj dan navečer smo prije 23 godine nas trojica prvi ušli u Staru Mokošicu.“ Napisao je to na svojem Facebooku hrvatski branitelj Braco Elezović, tada pripadnik samostalnog Sustjepanskog voda pri 2. bojnoj 163. brigade, junačke brigade koja je branila Dubrovnik tih najtežih dana.

Valja napomenuti da je u obrani Srđa, ključnog mjesta obrane Dubrovnika, sudjelovala s iznimnim doprinosom postrojba HOS-a te je stoga nedopustivo inkriminiranje njihovog znakovlja ili micanje ploča poginulih junaka, kao u Jasenovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci