5. studenoga 1977. umro René Goscinny – tko je autor slavnog Asterixa?

Foto: commons.wikipedia

Slavni René Goscinny, premda je rođen u Francuskoj, bio je potomak židovskih roditelja s područja nekadašnje Poljske, a današnje Ukrajine. Zanimljivo je da prezime Gościnny zapravo na poljskom znači “gostoljubiv”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1977.  umro je slavni autor stripa Asterix  – René Goscinny. Malo kome je poznato da je on, premda je rođen u Francuskoj, zapravo bio poljsko-ukrajinskog porijekla. Naime, i otac i majka bili su mu useljenici u Francusku. Očevo prezime Gościnny zapravo znači “gostoljubiv” na poljskom jeziku. Majka mu se prezivala Bereśniak.

Otac i majka bili su mu porijeklom Židovi iz grada Žitomira koji je nekada bio u sastavu Poljske, a danas je u sastavu Ukrajine. Dokaz je to složenosti sudbine naroda koji su živjeli u Istočnoj Europi. Dapače, sudbina mladog Renéa pokazuje još zanimljiviju kompleksnost.

Naime, nakon što je René Goscinny rođen u Parizu, već dvije godine kasnije obitelj se preselila u Argentinu. René je djetinjstvo proveo u Buenos Airesu, gdje je pohađao francuske škole. Nakon očeve smrti u Argentini, René se u dobi od 19 godina s majkom preselio k ujaku u New York. Zatim se učlanio u Francusku vojsku, gdje je čak postao ilustrator za vojne plakate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon vojnog roka u Francuskoj vratio se opet u New York, a tek kasnije doselio se u Pariz. Tada je započela njegova prava karijera izrađivača stripova. S 33 godine kreirao je svoj najpoznatiji lik – Asterixa – zajedno s crtačem Albertom Uderzom. Uderzo je isprva želio da Asterix bude tipični veliki i snažni galski ratnik, ali Goscinny je radije uveo Asterixa kao lukavog malog ratnika koji daje prednost inteligenciji pred snagom. Zato su se on i Uderzo sjetili da sićušnom Asterixu kao protutežu dodaju velikog, ali neintelektualnog Obelixa. Legenda je tako rođena.

Zanimljivo je da je osim Asterixa Goscinny dugo godina pisao i poznati strip “Lucky Luke”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.