Biskup Komarica 25 godina na čelu Banjolučke biskupije

Svečanim euharistijskim slavljem u utorak je u Banjoj Luci obilježeno 25 godina koliko Banjolučkom biskupijom upravlja biskup Franjo Komarica i u kojima se on morao suočiti s najtežim stradanjima hrvatskog i katoličkog pučanstva u Bosni i Hercegovini obilježenim masovnim progonima i etničkim čišćenjem što su ga provele vlasti bosanskih Srba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je prenijela Katolička tiskovna agencija Biskupske konferencije BiH (KTA) svetu misu tim je povodom u banjolučkoj katedrali sv. Bonaventure predvodio nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić uz koncelebraciju svih članova Biskupske konferencije BiH te pomoćnog biskupa zagrebačkog Miju Gorskog, delegata zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića.

Biskup Komarica kazao je tijekom misnog slavlja kako su se vjernici Banjolučke biskupije 1989. godine kada je tamo postao biskupom ponadali životu u punoj slobodi, no ubrzo su se bez svoje volje i želje suočili s brutalnim razaranjima i progonima.

“Bez oružanih ratnih sukoba – jer za sukobe trebaju barem dvije ratoborne strane – rušeni su i pljačkani mnogi domovi i imanja, te crkve, bogomolje i škole. Mnogi su naši vjerni župljani, ali i drugi naši sugrađani, uz najteža maltretiranja nasilno protjerani iz njihova najsvetijeg mjesta kojega im je dao sam njihov Stvoritelj – iz rodnog im mjesta da se u njega više i ne vrate”, kazao je biskup Komarica napominjući da ratni vihor ostavio užasnu materijalnu pustoš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako podsjeća KTA, od 1992. do 1995. godine srpske su snaga u BiH ubile sedmoricu svećenika i jednu redovnicu s područja Banjolučke biskupije, nekoliko je svećenika jedva preživjelo zlostavljanje, brojne crkve, kapelice, župne kuće i samostani srušeni su ili teško oštećeni, dvije trećine vjernika prognano je i nikada se više nisu vratili, nekoliko je župa posve ugaslo, a u drugima je ostalo tek po nekoliko desetaka ili stotina vjernika. Od 130 tisuća katolika koliko je u biskupiji živjelo 1991. godine danas ih je tek nešto manje od 40 tisuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.