Na preoranom groblju hrvatskih vojnika 1941. – 1945. na Mirogoju u Zagrebu obilježit će se Međunarodni dan ljudskih prava u organizaciji Hrvatskog društva političkih zatvorenika Osijek, Hrvatskog domobrana Osijek, Žrtve za Hrvatsku Osijek, Hrvatskog obrednog zdruga Jazovka – krilo Đakovo, Udruge bosanskohercegovački Hrvati, Zagreb te Hrvatskog žrtvoslovnog društva.
Komemoracija hrvatskim vojnicima čije je grobove komunistička vlast preorala nakon II. svjetskog rata.
Komemorativni skup održat će se u četvrtak, 10. prosinca 2020. u 11 sati na Mirogoju.
“Povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava, 10. prosinca, želimo se na vojničkom dijelu groblja Mirogoj, u pijetetu zahvalno sjetiti svih hrvatskih i drugih vojnika poginulih 1941. – 1945. koji su ovdje pokopani. Ujedno želimo da se na danas praznim površinama gdje su pokapani postave grobni spomenici s osnovnim natpisom na kojem bi stajalo ime i prezime poginulog vojnika, godina rođenja i smrti kako bi se dostojanstveno obilježilo svako posljednje počivalište.
Paljenjem svijeća s ispisanim imenom i prezimenom pokojnika na mjestu na kojem su 1945. uništeni nadgrobni znakovi, križevi ili nišani, želimo skrenuti pozornost javnosti na kršenje ljudskog prava na obilježen grob, čime je narušen mir i dostojanstvo pokojnika, te na očitu diskriminaciju u odnosu na druge pokojnike. Želimo da se ponovno postave nadgrobne oznake, križevi i nišani, na grob svakog poginulog vojnika kako bi se ispravila desetljetna povijesna nepravda i diskriminacija. Vratimo pokojnicima pravo na grob, a živim članovima njihovih obitelji mir duše i prigodu doći na njihove obilježene grobove.
U kulturi žalovanja svih civilizacija, i europskih i južnoslavenskih naroda, grobnim počivalištima i nadgrobnim obilježjima od davnih vremena pripada istaknuto mjesto. Od antičkih vremena i u rimskom pravu, grob i nadgrobni spomenik nakon sahranjivanja postajali su mjesto štovanja, jer to je nalagao pijetet prema mrtvima. I vjernici i ateisti slažu se u jednom: svako ljudsko biće ima pravo na sjećanje, na svoj grob i nadgrobni znak. U ime vječnosti i zemlje koja ih je rodila vratimo im nadgrobne znakove i dajmo im pravo na čovjeka dostojan grob.”, stoji u pozivu.
Program komemorativnog skupa:
U 11,00 sati komemorativni skup na dijelu groblja gdje su pokopani poginuli hrvatski vojnici 1941. – 1945., a čiji su nadgrobni spomenici 1945. uklonjeni: – hrvatska himna, minuta šutnje za poginule hrvatske vojnike, 1941. – 1945., pozdravna riječi organizatora skupa, prigodna pjesma i molitva za sve poginule hrvatske vojnike, 1941. – 1945. te na koncu postavljanje i paljenje svijeća s naznačenim imenom i prezimenom svakog pokojnika na njihovim neobilježenim grobovima.
Groblje hrvatskih vojnika doživjelo je dolaskom komunista 1945. na vlast devastaciju grobova. O grobovima hrvatskih vojnika na Mirogoju, 1941. – 1945. više pročitajte u priloženom dokumentu: