Glumica Marija Škaričić nakon svega što se događalo od otkrića nalaza Državne revizije u HAVC-u na Facebooku je javno dala podršku bivšem ravnatelju HAVC-a, ali i svom bivšem dečku Hrvoju Hribaru. Kako navode mediji, zajedno su bili deset godina, a nakon prekida 2011. ostali su u dobrim odnosima.
“U HAVC-u nije dokazan ni pronađen nikakav kriminal. O tome se i radi. Određene nepravilnosti postoje u poslovanju, nema institucije koja ih nema i te su zanemarive, i ne nedostaje nijedna kuna. Ono najspornije, oko čega se koplja lome a javnost zaključuje da se tamo pere novac, jest čitanje zakona po kojoj revizija tvrdi da ministar mora potpisivati ugovore za programska sredstva iznad 200.000 kuna, čitanje koje dosad nije imao nijedan ministar, HAVC-ov ravnatelj ni upravni odbor do 2008. do danas. Dovode u pitanje devetogodišnju praksu po kojoj je sredstva za poslovanje, hladni pogon i ostalo iznad 200.000 kuna potpisivao ministar a sredstva za programska sredstva ravnatelj, nakon dodjele tih sredstava od strane AV vijeća. Također, državna revizija je sve ove godine obilazila i Ministarstvo kulture i nikad nije tamo uputila sličnu primjedbu, a Ministarstvo je suosnivač HAVC-a i trebalo bi biti nadležno i za ovaj dio priče. Eto, ispričavam se na duljini ali imala sam potrebu pojasniti jer me srce boli od toga što stvari stoje ovako kako sam vam napisala (možete to i provjeriti posvuda) a ljudi kažu – kriminal”, napisala je.
> Zlatko Hasanbegović: Vodstvo HAVC-a je Ministarstvo kulture doživljavalo kao bankomat
Državni ured za reviziju objavio je na svojoj mrežnoj stranici Izvješće o obavljenoj reviziji Hrvatskog audiovizualnog centra za 2015. godinu.
Financijski izvještaji, stoji u nalazu, u značajnim odrednicama ne iskazuju objektivno i istinito rezultate poslovanja, te stanje imovine i obveza. Poslovanje u značajnom dijelu nije usklađeno sa zakonima i propisima, mišljenje je Državne revizije.
Na 68 stranica izvješća sadržane su brojne nepravilnosti. Tijekom 2015. ravnatelj je raspolagao sredstvima na temelju zaključenih ugovora, u iznosima iznad 50.000 kn, bez odluke Upravnog odbora, a za iznose iznad 200.000 kn bez suglasnosti osnivača (Ministarstva kulture).
U izviješću stoji i kako financijski izvještaji HAVC-a često ne iskazuju objektivno i istinito rezultate poslovanja te stanje imovine i obveza. U Izvještaju o obavljenom popisu imovine i obveza navedena je vrijednost nefinancijske imovine od 867.641 kn, a u Bilanci i poslovnim knjigama u iznosu od 563.868 kuna ili 303.773 manje. Nepravilnosti su zamijećene i pri isplati autorskih honorara. Autorski honorari isplaćivani su dijelom i za poslove koji po svojoj prirodi nisu autorska djela. Neopravdano su se davali i službeni mobiteli osobama koje na njih nisu imale pravo. Tijekom 2015. za 15 korisnika mobilnih telefona koji nisu zaposlenici Centra (vanjski suradnici) evidentirani su rashodi od 46.527 kuna.
HAVC nema službenih vozila, ali je 12.000 kuna davao za parkirališno mjesto u vlasništvu privatne osobe u susjednom trgovačkom centru. Pet je rukovoditelja dobivalo uvećane plaće. Rukovoditeljici Odjela MEDIA desk Hrvatske obračunavana je plaća od 2008. prema koeficijentu složenosti poslova 2,473, umjesto prema propisanom koeficijentu 1,940.
Sporan je financijski izvještaj za 2015., HAVC je u problemima s naplatom dugovanja, nema plana nabave za 2015., nema nacionalnog programa. Nisu osigurani pokazatelji na temelju kojih je moguće dati ocjenu mogu li i na koji način odabrani projekti i programi u 2015. na temelju javnih poziva pridonijeti razvoju hrvatske kulture, stoji, među ostalim u izvješću.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr