Nakon što je jučer Državni ured za reviziju objavio negativan nalaz o radu Hrvatskog audiovizualnog centru za 2015., za HRT je progovorio ravnatelj Centra Hrvoje Hribar.
Rekao je kako je iznenađen nalazom Državne revizije. “Bili smo uvjereni da su argumenti koje smo pokazali Državnoj reviziji – sve prijašnje revizije, od internih, onih Ministarstva do nezavisnih – ni jedan od tih nalaza ove, navodne nepravilnosti nisu smatrali pogreškom ili grijehom”, rekao je Hribar. “Osobito nas zapanjuje da revizija ne uviđa glavni temelj čitavog sustava političke neovisnosti, a to je da o programu odlučuje Hrvatsko audiovizualno vijeće temeljem čijeg mišljenja ravnatelj potpisuje ugovor s korisnikom”, dodao je i nastavio: “Revizija smatra da bi ministar kulture trebao potpisivati sve odluke vezane uz proizvodnju hrvatskog filma, što je nevjerojatno iznenađujuće”.
Kao što su upozoravale braniteljske udruge: Nepovoljno mišljenje revizije o poslovanju HAVC-a
Upravni odbor HAVC-a još je prije dva tjedna dobio pet novih članova, a u ponedjeljak će održati prvu konstituirajuću sjednicu. Predsjednik Odbora, Bruno Kragić izjavio je za HRT kako ta sjednica neće biti samo protokolarnog karaktera. “Već u ponedjeljak ćemo razmotriti primjedbe navedene u izvješću i krenuti u njihovo rješavanje”, rekao je Kragić.
U upravni odbor, osim Kragića, Ministarstvo kulture imenovalo je i Gabrijelu Krmpotić Kos, Ivana Kujundžića te Ivana Starčevića. Upravni odbor imenuje i razrješuje ravnatelja.
Državni ured za reviziju objavio je jučer na svojoj mrežnoj stranici Izvješće o obavljenoj reviziji Hrvatskog audiovizualnog centra za 2015. godinu.
Na 68 stranica izvješća sadržane su brojne nepravilnosti. Tijekom 2015. ravnatelj je raspolagao sredstvima na temelju zaključenih ugovora, u iznosima iznad 50.000 kn, bez odluke Upravnog odbora, a za iznose iznad 200.000 kn bez suglasnosti osnivača (Ministarstva kulture).
U izvješću stoji i kako financijski izvještaji HAVC-a često ne iskazuju objektivno i istinito rezultate poslovanja te stanje imovine i obveza. U izvješću o obavljenom popisu imovine i obveza navedena je vrijednost nefinancijske imovine od 867.641 kn, a u Bilanci i poslovnim knjigama u iznosu od 563.868 kuna ili 303.773 manje. Nepravilnosti su zamijećene i pri isplati autorskih honorara. Autorski honorari isplaćivani su dijelom i za poslove koji po svojoj prirodi nisu autorska djela.
Neopravdano su se davali i službeni mobiteli osobama koje na njih nisu imale pravo. Tijekom 2015. za 15 korisnika mobilnih telefona koji nisu zaposlenici Centra (vanjski suradnici) evidentirani su rashodi od 46.527 kuna.
HAVC nema službenih vozila, ali je 12.000 kuna davao za parkirališno mjesto u vlasništvu privatne osobe u susjednom trgovačkom centru. Pet je rukovoditelja dobivalo uvećane plaće. Rukovoditeljici Odjela MEDIA desk Hrvatske obračunavana je plaća od 2008. prema koeficijentu složenosti poslova 2,473, umjesto prema propisanom koeficijentu 1,940.
Sporan je financijski izvještaj za 2015., HAVC je u problemima s naplatom dugovanja, nema plana nabave za 2015., nema nacionalnog programa. Nisu osigurani pokazatelji na temelju kojih je moguće dati ocjenu mogu li i na koji način odabrani projekti i programi u 2015. na temelju javnih poziva pridonijeti razvoju hrvatske kulture, stoji, među ostalim u izvješću.
Na Izvješće o reviziji od 10. siječnja ove godine, zakonski predstavnik je dostavio prigovor koji nije prihvaćen, te je ono konačno.
Komentirajući izvješće, redateljica Irena Škorić izjavila je kako očekuje da institucije odrade svoj posao. Podsjetila je na europska pravila, za koje kaže kako se svi vole pozivati na njih, a prema kojima ljudi koji su sudjelovali u komisijama za dodjelu sredstava iz filmskih fondova, nakon toga ne smiju sudjelovati na natječajima nekoliko godina, čak i pet. Dok u Hrvatskoj osoba koja je sjedila u komisiji, prijavi se sljedeće godine i dobije nekoliko milijuna kuna, istaknula je Škorić.
Redatelj Dalibor Matanić mišljenja je da situaciju treba mirno riješiti. “Ali svi ovi čudaci koji napadaju HAVC, mislim da je to attack na sav uspjeh u hrvatskom filmu, da je attack na hrvatsku kulturu i da je to pokušaj kontrole nečega što želi Hrvatsku vratiti godinama i godinama unazad”, izjavio je Matanić.
Izvješće o obavljenoj reviziji HAVC-a pročitajte OVDJE.
Na netransparentno poslovanje HAVC-a u više navrata upozoravala je pak Koordinacija braniteljskih i stradalničkih udruga proizašlih iz Domovinskog rata. U HAVC-u su, s druge strane, tvrdili da braniteljske udruge iznose neistine te su protiv njih najavljivali tužbe.
Izvor: narod.hr/hrt.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.