Monografija “Cynthia Hansell Bakić -Vissi d’arte, vissi d’amore (Živjela sam u umjetnosti, živjela sam u ljubavi)” predstavljena je u nedjelju na pozornici splitskog HNK-a, što je ujedno, kako je rečeno, oproštaj od scene proslavljene operne prvakinje američkog porijekla koja u Splitu živi 46 godina.
Autorica monografije, glazbena publicistkinja Marija Barbieri, predstavila je život i karijeru Hansell Bakić koja je desetljećima pjevala najvažnije operne uloge na sceni splitskog HNK-a.
Monografija je, kako je rečeno, svojevrsni hommage umjetnosti koju je umjetnica darivala Hrvatskoj.
U kratkom obraćanju Cynthia Hansell Bakić posebice je zahvalila splitskoj publici koja ju pratila 46 godina. Također je rekla kako njena umjetnička karijera ne bi bila uspješna bez potpore obitelji.
Povjesničar i glazbeni kroničar Tonči Šitin istaknuo je kako je Hansell Bakić u opernim izvedbama polazilo za rukom ono najteže – dohvatiti likove i osloboditi ih.
“Ona je uspijevala sa svojim likovima, tajna je ne u dekonstrukciji nego u beskompromisnoj konstrukciji a Hansell Bakić je to radila nesputano, činom stvaralačkog duha koji sluša svoje unutarnje glasove,” objasnio je Šitin.
Po Šitinovim riječima Hansell Bakić “ulazi u Olimp naših glasova.”
Hansell Bakić sada radi kao redovita profesorica na Umjetničkoj akademiji u Splitu gdje vodi katedru solo pjevanja.
“Cynthia sada sva svoja znanja i osobnost uspješno prenosi na mlade pjevačice i pjevače”, rekao je intendant splitskog HNK-a Goran Golovko.
Profesor Ivo Banc istaknuo je kako je Cynthia Hansell Bakić “jedinstvena pojava u hrvatskom javnom životu.”
“Imam osjećaj kako joj se kao društvo nismo dovoljno odužili, te je ovo prilika da joj kažemo koliko je volimo, koliko joj dugujemo i koliko od nje još očekujemo,” rekao je Banac.
Posebice je podsjetio kako se knjiga bavi i humanitarnim i diplomatskim angažmanom Hansell Bakić 1991. godine kada je “Hrvatska krenula u nezavisnost i sukobila se s moćnim snagama koje su je htjele počiniti i odreći joj pravo na vlastiti put.”
U takvim okolnostima, naglašava Banac, Hansell Bakić odbija poziv da napusti Hrvatsku i da ode u rodnu Ameriku.
“Ona je tada odriješito odgovorila kako je majka dviju Hrvatica i da joj je suprug Hrvat te da nema pravo osjećati Hrvatsku ništa manje svojom nego što je osjeća njena obitelj u Splitu;” kazao je Banac.
Po Bančevim riječima Hansell Bakić u jesen 1991. poručila je kolegici Radmili Bakočević u Beogradu da pokuša utjecati na supruga Aleksandra Bakočevića -“predsjednika Miloševićeve Skupštine Srbije da zaustavi rat protiv Hrvatske.”
“Kad je trebalo, Cynthia se nije dvoumila,” dodao je Banac.
Zamjenica splitskog gradonačelnika Jelena Hrgović je u svoje i u ime gradonačelnika Andre Krstulović Opare zahvalila je Hansell Bakić na njenom doprinosu opernoj glazbi u Splitu i Hrvatskoj.
“Zahvaljujem Vam što ste postali ne samo spliska nevjesta, nego i splitska diva,” rekla je Hrgović.
Promociji monografije, između ostalih, nazočili su i župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban te nadbiskup splitsko-makarski mons. Marin Barišić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa