Ukrajinski nadbiskup kritizira ideju da Ukrajinci i Rusi zajedno nose križ na Križnom putu kojeg predvodi Papa

ukrajina križ
Foto: Fah

Grkokatolički narod Ukrajine uvijek se isticao, kao i Hrvati, vjernošću Rimu i u Katoličkoj Crkvi. Njihova patnja pod sovjetskim komunizmo bila je pregolema i možda nadilazi sve poznate patnje katolika u 20. stoljeću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada su nezadovoljni odlukom Vatikana da križni put u Koloseumu na Veliki Petak nose zajedno katolički Ukrajinci i pravoslavni Rusi. Vrijeme je agresije pravoslavne Rusije i velike pogibelji cijelog ukrajinskog naroda. Tako da ta ideja ne uvažava osjećaje i sadašnju situaciju Ukrajinaca, smatra nadbiskup Ševčuk.

 

Nadbiskup kijevsko-halički Svjatoslav Ševčuk kritizirao je odluku Vatikana da na skorašnjem Križnom putu u rimskom Koloseju križ zajednički nose članovi jedne ukrajinske i jedne ruske obitelji, nazvavši ju “dvosmislenom” i “uvredljivom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinski nadbiskup smatra da ideja koja dolazi u vrijeme agresije pogrešna

Prema najavama, ta gesta trebala bi se održati na XIII. postaji, koja nosi naziv: “Isus umire na križu”, piše bitno.net

“Smatram da je ta zamisao dvosmislena, da je došla u krivo vrijeme i da ne uzima u obzir kontekst ruske vojne agresije na Ukrajinu. Za grkokatolike u Ukrajini tekst i geste XIII. postaje Križnog puta su nesuvisle te čak i uvredljive, osobito u kontekstu očekivanja drugog, još krvavijeg napada ruskih snaga na naše gradove i sela. Znam da naša rimokatolička braća i sestre dijele iste misli i stavove”, poručio je poglavar Ukrajinske grkokatoličke Crkve za njenu službenu novinsku agenciju.

Ševčuk je dodao kako je već uputio Vatikanu negativne reakcije brojnih biskupa, svećenika, redovnika i redovnica te laika koji su uvjereni kako će gesta pomirenja između dvaju naroda biti moguća tek kad rat završi i kada se pravedno osude oni koji su počinili zločine protiv čovječnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Želimo da Vatikan čuje glas Ukrajinaca

“Nadam se da će se moj zahtjev, zahtjev vjernika naše Crkve, zahtjev vjernika Rimokatoličke Crkve u Ukrajini, čuti”, zaključuje se u kratkom priopćenju.

Križni put u rimskom Koloseju tradicionalna je pobožnost koja se odvija na Veliki petak, a predvodi ju Sveti Otac. Posljednje dvije godine (2020. i 2021.) zbog pandemijskih mjera molitva je održana ispred Bazilike sv. Petra, bez prisustva uobičajenog mnoštva vjernika.

Zanimljivo je da razmatranja za postaje Križnog puta najčešće ne pišu svećenici ili službenici Vatikana, već svaka godina ima svoju temu u skladu s kojom Crkva poziva pripadnike određene organizacije, pokreta ili općenito posvećene osobe i laike da sastave prigodne tekstove. Tako je prošče godine papa Franjo molio s djecom, a meditacije i molitve priredili su pripadnici izviđačke skupina Agesci “Foligno I” i krizmanici rimske Župe svetih ugandskih mučenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je objavljeno u ponedjeljak, za ovogodišnji Križni put u Koloseju razmatranja su pisale obitelji koje se nalaze u različitim situacijama poput udovice s djecom, starijeg bračnog para ili obitelji s bolesnim članom. U sklopu toga, u službenom programu najavljeno je kako su za XIII. postaju molitvu sastavili jedna obitelj iz Ukrajine te druga iz Rusije, što je izazvalo negodovanje među dijelom ukrajinskih katolika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.