Zaštita slavonskog dijalekta na kreativan način

Muzealizacija slavonskog dijalekta, najarhaičnijeg dijalekta štokavskoga narječja, podrazumijeva njegovo čuvanje i zaštititu od propadanja kako bi ostao sačuvan budućim naraštajima, rekla je u četvrtak Anica Bilić, znanstvena savjetnica i upraviteljica Centra za znanstveni rad HAZU u Vinkovcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U predavanju o muzealizaciji slavonskog dijalekta, održanom u Knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu, Bilić je ustvrdila kako slavonski dijalekt arhaičnim osobinama svojih očuvanih govora čuva vezu s najstarijim hrvatskim jezičnim razdobljima, a može se sačuvati ponajprije kroz manifestacije kao što su “Šokačka rič” i znanstveni skup “Slavonski dijalekt”, koje se od 2003. održavaju u Vinkovcima.

Bilić, koja je osmislila obje manifestacije, smatra da je potrebna primjena različitih strategija čuvanja od izumiranja i zaborava slavonskog dijalekta, “kako bismo što više građe skupili, deponirali, tekstualno zabilježili, lingvistički dokumentirali i elektronički konzervirali te muzealizirali”.

“Važno je da slavonski dijalekt i dalje živi u govoru, u nastavi, u medijima, književnosti te u scenskom izražavanju. Zaštititi ga treba na kreativan način, a ne samo kroz dokumente”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njezinim riječima, dok ranije mnogi nastavnici u školama nisu bili skloni slavonskom dijalektu, danas u Slavoniji nema školske priredbe bez šokačkog govora.

Osim slavonskim dijalektom, Bilić se bavi i istraživanjem novije hrvatske književnosti, posebno malim i nepoznatim hrvatskim piscima 19. i 20. stoljeća, kao i hrvatskim latinizmom u Slavoniji, slavonistikom te kulturologijom i književnom geografijom.

Svoja kroatistička, slavonistička, latinistička, kulturološka i dijalektološka istraživanja objavljuje u knjigama, zbornicima radova sa znanstvenih skupova te znanstvenim časopisima u zemlji i inozemstvu. Uz “Šokačku rič” i “Slavonski dijalekt”, u Vinkovcima je pokrenula novu književnoznanstvenu manifestaciju “Knjiški Krnjaš”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U uvodnom govoru akademik Josip Užarević je ustvrdio kako je Bilić tim svojim djelovanjem pridonijela da Vinkovci postanu kulturna minimetropola istočne Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.