Ana Jelušić Black otkrila kako joj izgleda život nakon skijanja

Foto: snimka zaslona

Među onima koji su UEFA-ina spona između sportaša i novinara na utakmicama Lige prvaka je i naša bivša skijašica Ana Jelušić Black koja je uspješnu sportsku karijeru nastavila jednako uspješno i iza reflektora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Snježne padine i aktivnu natjecateljsku karijeru obilježenu postoljem na Sljemenu 2007.  Ana Jelušić napustila je zbog astme sa samo 24 godine.

Mnogi bi u takvoj nenadanoj situaciji možda bili izgubljeni u stvarnom svijetu, no Ana se obrazovala, magistrirala logistiku i menadžment i sada se, zahvaljujući znanju i dragocjenom iskustvu, sjajno snalazi u najvećim sportskim organizacijama.

Dio karijere provela je u Međunarodnom olimpijskom odboru, uspješno iza kamere radila za Svjetsku skijašku federaciju, a ove je sezone na dispoziciji UEFA-i.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Mislim da nikada ništa nije bilo smješnije ljudima reći pa tako i meni da je Ana Jelušić iz skijanja otišla u nogomet i ovdje u Zagrebu sam sada u ulozi ‘venue media menagera’ za UEFA-u i radim kao član UEFA-ine ekipe u Ligi prvaka. Vodim brigu da se obaveze sportaša, u ovom slučaju nogometaša, održe prema medijima i da se klubovi prilagode pravilima UEFA-e, kaže Ana Jelušić Black za HRT.

Ključan faktor uspjeha stalna edukacija

Ana je suradnik kojim su zadovoljni medijski djelatnici, ali i sportaši jer ona najbolje razumije što sve prolaze, a ključan faktor uspjeha je i stalna edukacija.

– Razumijem da u njihovoj glavi, nakon pobjeda, ali pogotovo nakon poraza,  razmišljaš ‘zašto ja sad to moram raditi’ i sada dolazi do boljeg razumijevanja konteksta, jer ti više nisi samo sportaš, pogotovo ne na određenom nivou i to je dio posla koji ti je možda manje drag, ali ti je jednako bitan, kaže Ana te dodaje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Izvan ovog mog posla s UEFA-om radim na edukaciji o antidopingu, u Međunarodnom olimpijskom odboru radili smo edukacije kako se prezentirati. Limitirajuće je od sportaša očekivati da je samo sportaš, pogotovo sa svim ovim društvenim mrežama i ‘imputima’ kojima si izložen moraš se malo širiti. Ne možeš biti uspješan ako toga nema.

O mogućem članstvu u MOO-u: Premalo sam politična da bih se u to upuštala

Na tom putu od velike je koristi bilo poznavanje svjetskih jezika.

– Kod kuće pričamo engleski, francuski i hrvatski, pričam talijanski jer sam odgojena dvojezično, a njemački i španjolski vadim iz šešira, kaže Ana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na brojnim putovanjima ne može pobjeći od pitanja koja je tajna hrvatskog sporta s obzirom na infrastrukturu. Od Sljemena koje vapi za obnovom, do maksimirske ljepotice.

– Vjerujem da kroz poteškoće gradiš karakter i želju i svi mi, da li u nogometu ili skijanju, morali smo malo više htjeti nego netko kome je sve pruženo na tanjuru. Mjesto čine ljudi, lakše je progledati maksimirskom stadionu kroz prste kada vidiš da tamo radi ekipa s kojom je veliko zadovoljstvo surađivati, koja je kreativna u pronalaženju rješenja. Mi postavljamo standarde koji se primjenjuju na sve i dođeš na Maksimir i kažeš kako to sad tu da napravimo. Do sada nikad odgovor nije bio ‘mi to ne možemo’, nego hajdemo vidjeti kako to možemo napraviti i na tome im mogu biti zahvalna.

Nedvojbeno je da se Ana sjajno snalazi na brojnim poljima, a jednoga dana možda je vidimo i kao članicu Međunarodnog olimpijskog odbora.

– Da bi došla do takve pozicije standardnim putem, a ne prema komisiji sportaša, to su političke odluke, a mislim da sam ja oduvijek premalo politična da bi se u to upuštala, kaže Ana Jelušić Black.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se možda u ovom trenutku čini dalekim, nema sumnje da bi ovoliko dragocjenog iskustva i znanja trebalo naći svoj put i do najodgovornijih funkcija na kojima se kroje sportske politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.