EP plivanje: Po dva zlata za Britance i Poljake

Pretposljednjeg dana Europskog prvenstva u plivanju u Berlinu održane su finalne utrke u sedam disciplina, a najuspješniji su bili predstavnici Poljske i Velike Britanije za po dva zlata.

Poljska je do oba zlata stigla u muškoj konkurenciji, najbolji na 100 metara leptir bio je Konrad Czerniak, dok je na 200 metara leđno slavio Radoslaw Kawecki.

Czerniak je do svog prvog europskog zlata stigao s vremenom od 51.38 sekundi, srebro je osvojio legendarni Mađar Laszlo Cseh sa 51.89, dok je do bronce stigao Bjelorus Pavel Sankovič sa 51.92.

Kawecki je obranio naslov na 200m leđno osvojen prije dvije godine u Debrecenu s vremenom 1:56.02 minuta, do srebra je stigao Nijemac Christian Diener sa 1:57.16, a bronce Mađar Gabor Balog sa 1:57.42.

Britanci su oba zlata osvojili u neolimpijskim disciplinama, na 50 metara leđno za plivačice i 50 metara prsno za plivače.

Na 50m leđno za plivačice do svog prvog pojedinačnog zlata u Barlinu stigla je Francesca Halsall sa 27.81, samo stotinku zaostala je srebrna, još jedna Britanka Georgia Davies, dok je broncu osvojila Dankinja Mie Nielsen sa šest stotinki iza Halsall.

Nakon što je u petak u polufinalu postavio novi svjetski rekord na 50m prsno, Adam Peaty je u subotnjem finalu uvjerljivo stigao do zlata s vremenom od 27.00 sekundi. Srebro je sa 27.34 osvojio Litvanac Giedrius Titenis, a broncu branitelj naslova iz Debrecena, Slovenac Damir Dugonjič sa 27.48. Peatyju je ovo drugo zlato u Berlinu, najbolji je bio i na 100m prsno.

Talijanka Federica Pellegrini zadržala je primat na 200 metara slobodno osvojivši treće uzastopno zlato na toj dionici sa 1:56.01 minuta. Srebro je sa 1:56.09 osvojila Mađarica Katinka Hosszu, kojoj je to peta medalja u Berlinu nakon tri zlata i jedne bronce, a broncu Nizozemka Femke Heemskerk, koja je tako stigla do četvrte medalje u Berlinu, sa 1:56.81.

Španjolka Mireia Belmonte obranila je naslov europske prvakinje na 1500 metara s vremenom 15:57.29, do srebra je stigla Mađarica Boglarka Kapas sa 16:03.04, a bronce Talijanka Martina Caramignoli sa 16:05.98.

Zlato u muškoj štafeti na 4×200 metara osvojila je Njemačka ponajviše sjajnom utrkom Paula Biedermanna u posljednjoj izmjeni. Njemačka je na cilj stigla u vremenu od 7:09.00 minuta, srebro je sa 7:10.29 osvojila Rusija, a broncu sa 7:10.39 Belgija.