Subota, 1 veljače, 2025
6.6 C
Zagreb
Pratite nas:

(FOTO) Predstavljena šesta sezona Erste Plave lige: Važno je reći djeci da im sport može puno toga i dati

Podijeli

Podijeli

U Zagrebu je predstavljena šesta sezona Erste Plave lige, atletskog natjecanja osmoškolaca na kojem je u prvih pet godina sudjelovalo 19.279 učenica i učenika, te projekt “60minuta KRENI”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: fah
Foto: fah
Foto: fah
Foto: fah
Foto: fah

Šesta sezona Erste Plave lige starta 17. travnja u Makarskoj, dok će se finale održati 4. rujna u Zagrebu, u okviru Hanžekovićevog memorijala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: fah
Foto: fah
Foto: fah

I ove godine kvalifikacijska natjecanja održat će se u šest gradova – Makarskoj, Zagrebu, Zadru, Osijeku, Zagrebu, Rijeci i Puli. Osmoškolci će se natjecati u utrkama na 60, 300 i 600 metara, u skoku u vis i dalj, te u bacanju kugle i vortexa, a po dvoje najboljih u svakoj disciplini iz svakog grada nastupit će u finalu u Zagrebu.

Erste Plava liga jedinstvena je dječja atletska liga učenica i učenika od 3. do 6. razreda hrvatskih osnovnih škola, koju već šestu godinu zaredom organizira Atletski klub Pro Sport u suradnji s Erste&Steiermärkische Bank d.d. i Erste Plavim mirovinskim fondovima. U prve četiri godine na natjecanjima u sedam najvećih hrvatskih gradova nastupilo je 19.279 učenica i učenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ambasadori natjecanja su najbolje hrvatske atletičarke i atletičari – Blanka Vlašić, Sandra Perković, Sara Kolak, Andrea Ivančević, Stipe Žunić i Ivan Horvat.

“Nastojim svojim stavom i ponašanjem zainteresirati mlade za sport i utjecati na njih. Družeći se s njima mnogi požele biti ‘veliki i jaki kao Stipe’. No, važno je djeci reći i da im sport, osim što je bitan u njihovom životu i razvoju, može puno toga i dati. Meni je dao punu stipendiju na prestižnim američkim studijima gdje jedna godina košta 42.000 dolara, dao mi je obrazovanje, učenje stranih jezika, puno putovanja. Apeliram i na roditelje da razmisle o tome“, rekao je Žunić.

U sklopu predstavljanja Erste Plave lige održana je i predstavljanje projekta 60 minuta KRENI i panel diskusiju ‘Važnost šezdesetominutne tjelesne aktivnosti u svakodnevici djece – naša uloga i doprinos u realizaciji’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša rekao je da HOO ima šest programa namijenjenih djeci koja se ne bave organizirano sportom u klubovima.
“U ‘Olimpijski festival dječjih vrtića’ uključeno je 13.000 djece, a još 4000 ih sudjeluje u programu ‘Odaberi sport’. Ukupno 40.000 ih je uključeno u naše programe. No, premali je broj sati tjelesnog odgoja u osnovnim školama, čija bi obaveza trebala biti i da sve djeca nauče plivati.“

Aktivne u radu s djecom su i dvije bivše vrhunske sportašice – Klaudija Bubalo i Marija Anzulović.

“Kineziolog sam pa radim s djecom u školi. Program ‘Vikendom u sportske dvorane’ provodi se cijelog tjedna, a vikendom su samo međurazredna i međuškolska natjecanja. Za djecu od 1. do 8. razreda to je potpuno besplatno i bitno smo time povećali zanimanje za sport. U ŽRK Lokomotiva imamo 130 djevojčica i djevojaka u pogonu, a u školi rukometa u 12 osnovnih škola još 300 djevojčica koje uzimamo već u prvom razredu”, rekla je Klaudija Bubalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nama je u odbojci trenutačno najveći problem kako da zainteresiramo dječake. U natjecanjima Zagrebačkog odbojkaškog saveza sudjeluju 24 ženske ekipe, ali samo 3 muške. No, sve nam je teže zadržati i djevojčice. Mnoge vrlo rano odlaze na školovanje u SAD, dok one koje su extra potencijal odlaze u talijanske i turske klubove”, kaže Marija Anzulović.

“Naš je cilj utjecati na one koji se ne bave sportom jer su sport i rekreacija izuzetno važni i za društvo i za pojedinca. Pri tome težište stavljamo na bavljenje sportom djece jer je to naročito bitno za njihovo zdravlje. Nastojimo promovirati sport i vlastitim primjerom, pa smo zato pokrenuli i akciju ‘Erste izazov’ kojom podstičemo naše zaposlenike na bavljenje rekreacijom”, rekao je član Uprave Erste&Steiermärkische banke Zdenko Matak.

Darko Vučić iz Središnjeg državnog ureda za šport rekao je da rad s djecom ima posebno mjesto i u nacrtu Nacionalnog programa sporta.
“Strategija će biti donesena uskoro, a svakom djetetu treba omogućiti svakodnevno bavljenje sportom odnosno tjelesno vježbanje”, najavio je Vučić.

Milan Čolić iz Gradskog ureda za sport i mlade rekao je da Grad Zagreb financira više programa koji uključuju djecu u sport, ali skrbi i o sportskoj infrastrukturi. “Programom ‘Vikendom u sportske dvorane’ uključene su 52 škole i 11.000 učenika. Nastojimo podići infrastrukturu na višu razinu, pa smo na Zagrebačkom velesajmu uredili prvu atletsku dvoranu u Hrvatskoj, uskoro će u funkciji biti atletska dvorana na Klaki, a obnovit ćemo i stazu na Mladosti.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U promociji sporta i bavljenja djece sportom važnu ulogu imaju i mediji.

“Dužnost medija je privući što više mladih u sport, koji treba prikazati kao poželjnu i uzbudljivu aktivnost. Mi to radimo i kroz Kros Sportskih novosti i kroz školsko natjecanje ‘Lino višebojac’ kroz koje je prošlo 200.000 sudionika u Hrvatskoj i BiH. Odnos države prema sportu nije dobar. Djeca se ne bave sportom minimalnih 60 minuta dnevno nego svega 90 minuta tjedno. U Mađarskoj je, primjerice, obavezno pet sati tjelesnog tjedno u školama”, rekao je glavni urednik Sportskih novosti Mario Zorko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijana Mayer iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo prezentirala je poražavajuće rezultate istraživanja koja su uključivala djecu od 11, 13 i 15 godina.
“Među 11-godišnjacima se 39 posto njih umjereno bavi sportom, dok kod 15-godišnjaka to pada na zabrinjavajućih 25 posto. Očito je da mnogi koji se u osnovnoj školi bave sportom to potpuno zanemare kad krenu u srednju školu. Istovremeno srednjoškolske dvorane u popodnevnim satima uglavnom zjape prazne, a sve se sportske aktivnosti plaćaju.”

Stav zdravstvenih djelatnika prema sportu je sasvim jasan.

“Veliko DA sportu, a još veće tjelesnoj aktivnosti. Ona je bitna i za mentalno i socijalno zdravlje, djeca koja se barem 60 minuta dnevno bave sportom odnosno nekim oblikom tjelesne aktivosti. Dajmo im to u osnovnim i srednjim školama kroz sport, ples, rolanje, trčanje… i dobit ćemo djecu i mlade s više samopouzdanja, samopoštovanja, koja lakše uče i lakše se nose sa stresom“, rekla je Branislava Resanović iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar.

Sanja Šalaj, prodekanica za znanost Kineziološkog fakulteta u Zagrebu, također je istaknula problem nedovoljnog kretanja: “To se naročito odnosi na djevojčice i djevojke u adolescentskoj dobi. Sportu i rekreaciji se sve teže natjecati s informatikom i igricama. Moramo pronaći način kako sport napraviti jednako dostupnim. Djeca se vole baviti sportom, nije problem interes nego ponuuda i dostupnost sporta.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: hina/mh

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Nedostaci rada u otvorenim uredima

Istraživanje Actinea pokazalo je i da je, odmah nakon interesa za vrstu posla, francuskim zaposlenicima kvaliteta radnih uvjeta dr...

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci