Mlada hrvatska reprezentacija u borbi za polufinale SP-a zaustavljena od prvaka Afrike

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija nije se uspjela plasirati u polufinale svjetskog prvenstva u Čileu nakon što je u dvoboju četvrtfinala izgubila od Malija 0-1. Vraćaju se kući iako su ostavili jako dobar dojam u Čileu. Ipak, za nešto više trebalo im je i malo sreće, no nisu je imali.

Pogodak odluke postigao je Sekou Koita u 20. minuti utakmice. Nakon toga, u nekoliko dobrih prilika, nije bilo dobre završnice – gola.

Hrvatska je na putu do četvrtfinala pobijedila aktualnog svjetskog prvaka u ovom uzrastu Nigeriju i europskog doprvaka Njemačku, te remizirala protiv Čilea i SAD, međutim protiv prvaka Afrike nije išlo. Mali je sasvim zasluženo izborio svoje prvo polufinale u ovom uzrastu nakon dva poraza u četvrtfinalima svjetskih prvenstava – 1997. od Njemačke i 2001. od Argentine.

Nažalost bez pravih prilika

Odabranici izbornika Daria Bašića tijekom utakmice nisu uputili niti jedan udarac u okvir suparničkog gola, a tek su u sudačkoj nadoknadi prvi put opasnije zaprijetili kada je sa 20-tak metara pored gola pucao Nikola Moro.

Mali je poveo u 20. minuti nakon lijepe akcije u kojoj je Diakite dijagonalom uposlio Maigu, a ovaj povratnom loptom asistirao Koiti koji je sa 12 metara prizemnim udarcem svladao Šempera. Nakon primljenog gola Mali se povukao i priliku tražio iz brzih kontri i polukontri.

Nakon primljenog pogotka Hrvatska se malo trgnula. Lovren je zaprijetio, ali je udarac bio neprecizan. Takva se prilika više nije ponovila. Izbornik Dario Bašić je naredio visoko postavljenu obranu, što je dobro funkcioniralo, no nismo nikako mogli proći kroz sredinu ili se nametnuti po krilima.

Krenuli smo agresivno u drugo poluvrijeme. Brekalo je kreirao dvoje poluprilike, ali lopta nije htjela u gol. Šemper je sjajnom reakcijom držao suigrače u igri. Dva puta je izašao kao pobjednik u obračunima s Koitom i Malleom.

Naša je reprezentacija imala inicijativu, no bez pravih prilika i opasnosti pred suparničkim golom. Do kraja utakmice Mali je mogao i uvjerljivije slaviti, no Šamper se ponovo istakao s nekoliko sjajnih obrana. Hrvatski vratar je u posljednjim trenucima imao i jednu veliku pogrešku kada je poklonio Malijcima loptu, no Koita nije iskoristio čistu priliku.

Ipak, bila je ti lijepa priča i dečki mogu uzdignute glave krenuti kući jer ušli su među osam na svijetu.

Bašić: Tužan sam, ali nismo zaslužili pobjedu protiv Malija

“U prvom poluvremenu nismo odigrali kako smo trebali protiv momčadi kao što je Mali. U drugom poluvremenu smo mogli igrati našu igru kratkih pasova, ali nismo bili na razini kao u prethodnim utakmicama i nismo zaslužili pobjedu”, rekao je izbornik Bašić.

“Ali ovo je napredak za nas. Mi smo mala zemlja i uspjeli smo dogurati dovde i odigrati dobar turnir. Tužan sam jer smo propustili veliku priliku. Nakon što smo pobijedili Nigeriju i Njemačku mislio sam da možemo do kraja. Možda ne osvojiti, ali ostati do kraja”, dodao je.

Izbornik Malija Baye Ba je istaknuo: “Hrvatska je bila težak protivnik, ali uspjeli smo izboriti polufinale. To je rezultat našeg napornog rada posljednjih nekoliko godina. Naš prvi cilj bio je ući u polufinale, a glavni osvojiti. Ljudi u Maliju su strastveni kada je nogomet u pitanju i moramo osvojiti trofej za njih.”

Što očekuje Mali?

Mali će u polufinalu igrati protiv pobjednika dvoboja Belgija – Kostarika. Danas je polufinale izborila i Nigerija deklasiravši Brazil 3-0. Nigerijci čekaju boljeg iz dvoboja Ekvador – Meksiko.

HRVATSKA – MALI 0-1

CHILLAN. Stadion Nelson Oyarzun Arenas – 5,000 gledatelja; Sudac: Enrique Caceres (Paragvaj)
Strijelac: 0-1 Koita (20)
Žuti kartoni: Sosa / Dante
Crveni karton: –
HRVATSKA: Šemper – Hudaćek, Kalaica, Erlić, Sosa – Đurasek (od 82. Babić), Ivanušec – Lovren (od 73. Gjira), Moro, Brekalo – Majić (od 62. Delić). Izbornik: Dario Bašić
MALI: Samuel – Sangara, Dante, Fofana, Simpara – Diakite, A.Haidara – Malle, Koita, Maiga (od 56. Traore) – Boubacar (od 83. Keita). Izbornik: Baye Ba