(VIDEO) Puno ljudi molilo za Hrvatsku – najjači kad ih svi otpišu: Izbornik Željko Babić još jednom potvrdio koliko mu je vjera važna i zašto!

Nakon što je hrvatska rukometna reprezentacija napravila možda i jedno veliko iznenađenje, s obzirom na brojne ozljede uoči Svjetskog prvenstva, svladala Španjolsku u četvrtfinalu i izborila polufinale s Norveškom koje se igra u petak od 20:45, u nekim medijima osporavani hrvatski izbornik Željko Babić emotivno se slomio, jednostavno, bio je toliko sretan da nije puno govorio, ali je ipak sve rekao. Posve razumljivo s obzirom na sve što je ovaj čovjek prošao u zadnjih nekoliko mjeseci i od poraza u četvrtfinalu Olimpijskih igara.

Izborniku rukometne reprezentacije, naravno, mogu osporavati stručnost, mogu mu nabrajati i neke pogreške iz prošlosti, to je legitimno, štoviše, to je potrebno baš zbog budućnosti, ali izborniku Babiću nitko nema pravo osporavati njegovo pravo da vjeruje i da živi po svojoj vjeri te da svoju vjeru svjedoči na svoj način, pa čak i ako je to svjedočenje nabijeno snažnim emocijama jer je tada obično i čovjek najiskreniji, kada se teško kontrolira i kada je pod dojmom sreće ili, što se također u životu događa, tuge. Problem dijela hrvatskih medija nije u osporavanju Babića i tvrdnji da on nema kapaciteta voditi reprezentaciju, problem je u osporavanju njegovog prava da bude vjernik. A to je ipak previše. Često se događa da bi bilo slučajno.

U svakom slučaju, Željko Babić zaslužio je ovo pobjedu koliko god tvrdio da je on u tome “najmanje bitan,” Točno, bitna je Hrvatska, pojedinac možda nešto manje,  kotačić po kotačić momčad, dio po dio reprezentacija, Duvnjak, Mamić, Pešić, Cindrić… – pobjeda!

“Pobijedilo je veliko hrvatsko srce, ljubav prema domovini”, rekao je Željko Babić nakon velike pobjede, možda i najveće pobjede hrvatske rukometne reprezentacije pod njegovim vodstvom. Zahvalio je braniteljima i istaknuo je koliko je zapravo važno da su branitelji sretni, da se vesele. Sjećate li se bilo kojeg izbornika u Hrvatskoj koji je u zadnje vrijeme tako govorio, o političarima da ne govorimo?

Treba iskreno priznati. što će, nažalost, nekim medijima biti teško, ali je ovo pobjeda i Babićeve koncepcije, pobjeda onih koji su vjerovali izborniku i koji su vjerovali da se pomlađena Hrvatska može vratiti nakon debakla na Olimpijskim igrama i ponovno se probiti u vrh svjetskog rukometa.  Nije ih puno vjerovalo, ali bilo ih je.

Hrvatska, što je možda i najvažnije, ima prostora za napredak, ua poboljšanje. Naime, Domagoj Duvnjak, a on je ipak najbolji hrvatski rukometaš, može puno bolje, a i golmani bi mogli imati bolji dan nego što je to bilo protiv Španjolske, iako je teško braniti španjolske udarce s obzirom kako su oni dolazili iz kontri, dakle, praktički svaki šut bio je na neki način zicer. Već protiv Norveške u polufinalu igrat će se drugačiji rukomet.

Sam Željko Babić, koji je nakon utakmice skromno rekao kako je on u čitavoj trijumfalnoj priči najmanje bitan, iako je bio najvažniji čimbenik te priče, uporno i neumorno ponavlja kako ovu generaciju vodi čvrsta vjera, “puno se Hrvata molilo za nas”, konstatirao je Babić te zahvalio Gospi Međugorskoj i Isusu Kristu.

No, kako smo već pisali o samim porukama izbornika nećemo se ponavljati, tek konstatirajmo da je Hrvatska odigrala utakmicu koja daje puno razloga za optimizam uočio polufinala protiv Norveške. Naime, Hrvatska je favorit, reći će mnogi, međutim, Norveška je vrlo opasna, čvrsta, mlada reprezentacija, u nastajanju, bez kompleksa, motivirana i sasvim sigurno bit će to jedna teška, neizvjesna utakmica za finale. Finale? Da, tko je poslije poraza od Njemačke u grupnoj fazi uopće mogao pomisliti sa će Hrvatska ponovno biti dio svjetskog vrha, tako brzo, već ove godine?

Dovoljno je bilo pogledati komentare na društvenim mrežama, na portalima, i mnogima bi bilo jasno da su Hrvate mnogi prežalili, pa i “najvatreniji” navijači, no, Hrvatska je najjača, kad je svi otpišu. Po tko zna koji puta je to dokazala.

Idemo redom, kako je sve teklo protiv Španjolske i na kraju slavodobitno završilo?

Hrvatski su rukometaši u dramatičnoj završnici četvrtfinalnog dvoboja u Montpellieru uspjeli sačuvati prednost, slaviti protiv Španjolaca sa 30-29 (17-15) i na taj način izboriti mjesto u polufinalu Svjetskog prvenstva u Francuskoj, gdje ih u petak čeka Norveška.

Nakon lošeg ulaza u utakmicu i vodstva Španjolaca od 2-0, hrvatski su rukometaši uspjeli već u šestoj minuti uspjeli doći do prvog vodstva. Raspoloženi Marko Mamić bio je najsnažnije oružje Hrvatske u prvom poluvremenu, u kojem je naš lijevi vanjski postigao čak osam pogodaka. Španjolci su, s druge strane, brzim kontrama, brzim centrom i preko lijevog krila Angela Fernandeza stalno držali priključak. Za prednost od dva pogotka na poluvremenu zaslužan je Luka Cindrić koji je u posljednjoj sekundi postigao pogodak.

Nažalost, u prvom se poluvremenu ozlijedio Luka Šebetić pa je na desnom vanjskom jedino rješenje ostao Luka Stepančić.

Sjajno su izabranici Željka Babića otvorili drugo poluvrijeme i serijom 4-1 u 35. minuti stigli do velikih +5 (21-16). No, malo po malo, Španjolci su počeli stizati prednost i već u 45. minuti su stigli na samo jedna gol minusa. U 54. minuti Španjolska je došla do izjednačenja (28-28). Zahvaljujući u drugom poluvremenu raspoloženom Ivanu Stevanoviću, Španjolci nisu uspjeli potpuno preokrenuti rezultat. Hrvatski je vratar u drugom dijelu skupio devet obrana, zaustavljajući Španjolce i kad je hrvatska obrana bila probijena.

Pogocima Duvnjaka i Zlatka Horvata naša je reprezentacija u 58. minuti ponovno došla +2 (30-28). Europski doprvaci su minutu i pol prije kraja iz sedmerca smanjili na 29-30 za infarktnu završnicu. Luka Cindrić je imao 20 sekundi prije kraja šut za pobjedu, no zaustavio ga je španjolski vratar. Ipak, Španjolci nisu uspjeli organizirati smisleniji napad, a posljednji, očajnički pokušaj Aguinagaldea završio je u hrvatskom obrambenom bloku.

Slavlje Hrvata u Montpellieru moglo je početi, jer su naši rukometaši uzvratili Španjolcima za poraz u polufinalu Europskog prvenstva u Poljskoj prije godinu dana i ostali u borbi za odličja na SP-u u Francuskoj. Marko Mamić za svojih je devet pogodaka proglašen igračem utakmice. Pet pogodaka postigao je Cindrić, četiri Zlatko Horvat, a tri Željko Musa. Španjolce je sa sedam pogodaka predvodio Angel Fernandez.

Izabranicima Željka Babića slijedi selidba u Pariz i dva dana za odmor i pripremu za polufinalni dvoboj s Norveškom, koji je na rasporedu u petak, 27. siječnja, s početkom u 20.45 sati. Bit će to šesti polufinale za Hrvatsku na svjetskim prvenstvima i pokušaj da se naši rukometaši po peti put probiju do finala.