Nad ženama koje su preboljele rak dojke visi Damoklov mač recidiva, ponekad i 20 godina od prve dijagnoze, a studija objavljena u časopisu Nature pokušava identificirati koje su od tih žena najizloženije rizicima recidiva kako bi se te opasnosti mogle smanjiti.
Neki od poznatih čimbenika recidiva raka dojke su dob pacijentice, veličina i priroda tumora te prisutnost kancerogenih stanica u limfnim čvorovima.
Međutim, postotak i uzroci recidiva zahtijevaju bolje razumijevanje, navodi se u studiji.
Znanstvenici su analizirali podatke o 3000 britanskih i kanadskih pacijentica kojima je rak dojke bio dijagnosticiran u razdoblju od 1977. do 2005. godine.Sviti podaci bili su korišteni za razvoj informatičkog modela koji je identificirao četiri podskupine “s osobito povišenim rizikom za kasni recidiv” raka dojke, navodi glavna autorica studije Christina Curtis.
Prema studiji, u četvrtine žena pogođenih najčešćim oblikom raka dojke rizik da ponovno obole 20 godina od prve dijagnoze iznosi između 42 i 55 posto.
“Do danas nismo uspjeli dobro identificirati tu podskupinu koja bi zbog povišenog rizika trebala biti bolje podvrgnuta kontrolnim pregledima ili terapijama”, kaže Curtis s američkog sveučilišta Stanford.
Studija otvara nove načine za primjenu dodatnih terapije jer identificira genetske alteracije u svakoj od četiriju rizičnih podskupina. Te su alteracije povezane s procesom formiranja tumora.
“Na brojne alteracije može se ciljano djelovati terapijama i time se otvaraju vrata za nove oblike liječenja”, kaže Curtis.
Osim toga, studija je identificirala pacijentice u kojih ne postoji vjerojatnost recidiva u roku od pet godina.
“To može pomoći da se poboljša praćenje i klasifikacija pacijentica, primjerice da se odredi koje bi od njih trebale biti dulje vrijeme pod terapijama.
Izvor: narod.hr/hina