Što je prava istina o ženama u sportu za koje se sumnja da bi mogle biti – muškarci?

ženama
Foto: fah

Traju posljednje pripremne utakmice sudionica Svjetskog prvenstva za nogometašice, a ono što je sve šokiralo su tvrdnje Bilda da je igračica ekipe Zambije Barbra Banda – muškarac, a ne žena. Od ranije je poznat slučaj Južnoafrikanke Caster Semenye. Semenya je nakon prvih uspjeha podvrgnuta ispitivanjima spola, jer su se pojavile sumnje je li ona žena ili muškarac, ali rezultati nikada nisu objavljeni. U nastavku donosimo jedno od logičnijih objašnjenja o ženama u sportu za koje se sumnja da bi mogle biti – muškarci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razmislite o tome koliko bi se sudskih sporova, troškova i boli izbjeglo da je IAAF svojedobno imao čvrstu politiku samo za žene.
Razmislite o svim ženama koje bi s pravom osvojile nagrade i medalje.
Moje misli se okreću Olimpijskim igrama 2016. i kanadskoj trkačici na 800 metara, Melissi Bishop. Zaslužila je zlatnu medalju, ali je izostala s postolja.
Njezina vlastita zemlja nije učinila ništa da je obrani zbog kombinacije pogrešne politike IAAF-a i političke korektnosti tog vremena.
Zapravo, SVE TRI žene zaslužuju da im se dodijele olimpijske medalje 2016.: ? Bishop ?? , ? Jozwik ?? , ? Sharp ??.”, piše u objavi Linde Blade na Twitteru.

 

> Caster Semenya, poznata po kontroverzama oko spola, izgubila spor protiv CAS-a

Na ovo je reagirala Carole Hooven s dugim objašnjenjem koje u cijelosti prenosimo:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Caster Semenya nedavno je pobijedila. Caster ima diferenciju (ili poremećaj) spolnog razvoja (DSD), a tisak već duže vrijeme obmanjuje javnost o sportašima s DSD-om. Osobe s DSD-om zaslužuju suosjećanje i život bez uznemiravanja, s pristupom odgovarajućoj zdravstvenoj skrbi, itd. Ali slučajevi kao što je ovaj nameću pitanje njihove specifične, spolno utemeljene biologije.

https://reuters.com/sports/athletics/semenya-wins-appeal-over-human-rights-violations-2023-07-11/

Caster i drugi s njezinim DSD-om nisu žene s “hiperandrogenizmom”, tj. abnormalno visokim razinama testosterona. One su muškarci s testisima koji proizvode testosteron i XY spolnim kromosomima te normalnom razinom testosterona za svoj spol. Oni doživljavaju fizičke dobrobiti ovog visokog testosterona tijekom puberteta, što se pokazuje u atletskim prednostima u odnosu na žene. Problem za sport je da se sportaši s relevantnim stanjem, nedostatkom 5-alfa reduktaze (5-ARD), mogu socijalizirati kao žene, pa čak i biti legalno žene.

5-ARD je uzrokovan mutacijom u genu koji kodira enzim 5-alfa reduktazu, koji pretvara testosteron u snažniji androgen, DHT. Ovaj androgen stupa u interakciju s androgenskim receptorom, poput testosterona, i neophodan je za tipičan razvoj muških vanjskih genitalija (penisa i skrotuma) i prostate. Bez DHT-a razvijaju se vanjski spolni organi tipični za žene. DHT je također odgovoran za mušku ćelavost i tamne, grube dlake na licu, zbog čega ljudi s tim stanjem imaju glatku kožu koja može dati ženstven izgled.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Žensko Svjetsko nogometno prvenstvo: Zabila dva gola i srušila Njemačku, no je li ona doista žena?

Evo relevantnog dijela o DSD-ovima iz najnovijih Pravilnika o podobnosti za klasifikaciju žena za sportašice s razlikama u spolnom razvoju, na poveznicu u nastavku (str. 2):

“Neke osobe imaju urođena stanja koja uzrokuju atipični spolni razvoj (poznata kao “Razlike u spolnom razvoju” ili “DSD”). U određenim slučajevima to može dovesti do toga da se pojedincu pri rođenju dodijeli zakonski ženski spol i/ili da ima ženski rodni identitet, bez obzira na to što pojedinac ima potpuno funkcionalne (unutarnje) testise, a ne jajnike.”

https://worldathletics.org/download/download?filename=2ffb8b1a-59e3-4cea-bb0c-5af8b690d089.pdf&urlslug=C3.6A%20%E2%80%93%20Eligibility%20Regulations%20for%20the%20Female%20Classification% 20%E2%80%93%20na snazi%2031%20ožujak%202023

Dakle, “donositelji odluka” su svjesni da su sportaši koji imaju 5-ARD muški spol i da imaju dobrobiti muškog puberteta. Zahtjev da se T smanji na tipične ženske razine nije diskriminirajući, budući da se radi o muškarcima koji traže natjecanje u ženskoj kategoriji. Ali što je još važnije, svi relevantni znanstveni dokazi pokazuju da smanjenje muške T u odrasloj dobi ne poništava fizičke prednosti muškog puberteta.

Šteta je što gotovo nijedan mainstream medij neće reći cijelu istinu. Moramo se osloniti na činjenice novinarskih izvješća kako bismo mogli doći do informiranih stajališta o relevantnim politikama. A istina o spolu je važna kada se radi o zaštićenim ženskim prostorima, poput ženskog sporta. #spoljebitan”, napisala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.