Svjetsko prvenstvo biatlon: Peifferu zlato na 20km

Nijemac Arnd Peiffer osvojio je naslov svjetskog prvaka u utrci na 20 kilometara na Svjetskom prvenstvu u biatlonu u švedskom Oestersundu.

Peiffer je pogodio svih 20 zadanih meta te na cilj stigao u vremenu od 52:42.4 minuta, 1:08.7 minuta zaostao je srebrni Bugarin Vladimir Ilijev, a 1:09.1 minuta brončani Norvežanin Tarjei Boe. I srebrni Ilijev i brončani Boe imali su po jedan promašaj zbog kojih su penalizirani sa po jednom minutom.

Za Peiffera (31) je ovo druga pojedinačna medalja sa svjetskih prvenstava u karijeri i drug zlato, najbolji je bio i u utrci na 10km prije osam godina u Hanti-Mansijsku. Usto ima i 12 medalja iz štafetnih utrka.

Ilijevu (31) je ovo prva medalja s velikih natjecanja u karijeri, dok je stariji brat Boe (30) osvojio svoju prvu individualnu medalju na svjetskim prvenstvima nakon četiri godine. Početkom karijere je osvojio zlato na 20km (Hanti-Mansijsk 2011) te četiri bronce.

Veliki favorit za zlato, Johannes Thingnes Boe, koji je već osigurao naslov ukupnog pobjednika Svjetskog kupa, zbog tri je promašaja utrku završio na devetom mjestu sa 2:00.8 minuta iza Peiffera, dok je branitelj naslova Francuz Martin Fourcade završio na tek 39. mjestu sa 5:46.0 minuta iza pobjednika uz četiri promašaja.

1. Arnd Peiffer (Njem) 52:42.4/0 promašaja
2. Vladimir Ilijev (Bug) 1:08.7/1
3. Tarjei Boe (Nor) 1:09.1/1
4. Sebastian Samuelsson (Šve) 1:35.7/1
5. Lukas Hofer (Ita) 1:53.2/2
6. Simon Desthieux (Fra) 1:54.0/3
7. Jevgenij Garaničev (Rus) 1:56.5/1
8. Vetle Sjaastad Christiansen (Nor) 1:59.2/0