Kninska Torcida prije nekoliko dana je na Trgu Ante Starčevića, pod “spomenikom Hrvatske pobjede Oluja 95” bakljadom, velikim transparentom i pjesmom “Moja Domovina” odaslala jasnu poruku.
“Krijući se kao kukavice mitomanske priče širite, u hrvatskom gradu Kninu neprijatelji ste dok živite”, pisalo je na transparentu.
“Evo nas u Kninu sada, tj. u srpskoj okupiranoj teritoriji”, rekao je u svom videu uživo na Facebook profilu Miloš Stojković koji je bio u službenom posjetu Hrvatskoj. Potom govori o Kninu kao gradu Republike Srpske Krajine pa spominje kako će hrvatska zastava na kninskoj tvrđavi biti zamijenjena srpskom.
Tko je Miloš Stojković?
Nije mu ovo prvi put da se za njegovo ime veže skandal. Naime, Stojković je počasni predsjednik Koalicije raseljenih lica s Kosova i Metohije, pa je prije četiri godine na skupu posvećenom knjizi o ženama koje su silovane u posljednjem ratu na Kosovu, u funkciji srpskog domoljuba vikao:
“Što se meni ne izvinite što su me istjerali iz kuće. Vratite oteto! Kosovo je srce Srbije!”
“Bravo Srbine!”, poručivali su mu tada srpski mediji. Nevjerojatne priče o njemu samo se redaju, piše Slobodna Dalmacija.
Rođen je 1986. godine u Kosovskoj Vitini, završio je crkvenu gimnaziju u grčkom Kilkisu, kao i teološki Fakultet na Aristotelovom sveučilištu u Solunu gdje je i magistrirao 2012. godine.
Osnivač je i predsjednik pokreta “Kosovski božuri”, prvog Udruženja djece i mladih raseljenih s Kosova. Često je u medijima predstavljen kao organizator velikog broja humanitarnih aktivnosti, no mediji su izvještavali kako je organizirao humanitarna ljetovanja za mlade i djecu iz raseljeničkih porodica, te putovanja u Grčku naplaćivao po 100 eura, da bi roditelji kasnije saznali da je to bilo besplatno za njih kao ugroženu društvenu kategoriju.
Također, mediji izvještavaju kako je “pomagao poznatim glumcima da dobiju djecu i to konzumacijom čudotvorne loze Svetoga Simeona s Hilandara”, što je predstavio javnosti u funkciji povjerenika manastira Hilandar. Zahvaljujući vezama s Grčkom, Stojković se u medijima predstavljao i kao prijatelj Aleksisa Ciprasa, pa je za Kurir izjavio kako mu je Cipras osobno kazao kako Grčka neće pod pritiskom Zapada priznati Kosovo.
Poznat kao veliki srpski rodoljub, na Facebooku se pohvalio i fotografijama s osuđenim ratnim zločincem Draganom Vasiljkovićem ratnog imena Kapetan Dragan. Prije nekoliko mjeseci nazvao ga je prijateljem i srpskim junakom. Hvali se fotografijama i s drugim dužnosnicima, među njima i Aleksandrom Vučićem, aktualnim predsjednikom Srbije. Često objavljuje i fotografije iz srpske Vlade, a prije mjesec dana objavio je primanje priznanja Garde Vojske Srbije.
S kninske tvrđave poručio: “Živela Srpska Krajina”
Teolog Miloš Stojković ovih je dana kao povjerenik pravoslavnog manastira Hilandara za humanitarni rad bio u posjetu Šibensko-kninskoj županiji. Njegov videouradak snimljen na kninskoj tvrđavi, objavljen na Facebooku u srijedu, izazvao je ogorčenje u gradu i javnu osudu.
Stojković je s kninske tvrđave objavio video koji veliča Srpsku krajinu i svojata Knin. Video je, u međuvremenu, maknut s društvenih mreža, no podijelio ga je Šibenik.in.
U njemu se čuje Stojković dok se penje na Tvrđavu kako pozdravlja prijatelje sa “srpskog okupiranog teritorija”.
“Sada smo opet u našoj Krajini, ovo vam je Knin, živela Srbija odavde”, obraća se Stojković prijateljima i dodaje:
“Živela Srpska krajina” te “oni slave ovde Oluju takozvanu, slave pogrom srpskog naroda, a mi smo tu da im pokažemo koliko možemo i da je ovo ipak Srpska krajina…”.
Zatim usmjerava kameru i dodaje: “Ono na vrhu je njihova zastava, dat će Bog da jednom vratimo našu… ovo je okupirani srpski Knin.”
“Sada smo opet u našoj Krajini, ovo vam je Knin, živjela Srbija odavde”, kaže Stojković.
Stojković demantira snimku
Miloš Stojković je u razgovoru za portal ŠibenikIN demantirao da ima ikakve veze sa snimkom. Stojković tvrdi da je sporni video s kninske tvrđave snimio netko drugi, a da se na njegovom profilu pojavio jer ga je autor uratka označio u objavi.
“S čovjekom koji je govorio mimo nas šetajući po tvrđavi nemam lično nikakve veze. On je bio jedan od 5, 6 snimatelja koji uopće nije ni snimao našu pravu dobronamjernu aktivnost, već me je, i ne samo mene, označio u objavi. Jasno je da to nije moj glas, niti ja imam išta s nečijim privatnim mišljenjem” kazao je Stojković za ŠibenikIN, naglasivši da će on svoju “misiju humanosti i ljubavi nastaviti punim srcem”.
Međutim, na videu se jasno vidi kako je Stojković emitirao ‘live’, dakle uživo dok je hodao po tvrđavi, prenosi Slobodna Dalmacija.
Knin je od 1991. do 1995. bio središte tzv. Republike Srpske Krajine, odmetnutog teritorija pod kontrolom lokalnih Srba koji su se pobunili protiv hrvatskih vlasti. Oslobođen je u vojnoj akciji Oluja u kolovozu 1995.
MVEP: “Očekujemo službenu ispriku i nedvosmisleno ograđivanje”
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova najoštrije je osudilo taj “skandalozan čin i odašiljanje poruka kojima se na najgrublji način vrijeđa Republika Hrvatska te propagiraju poražene velikosrpske ideje”.
“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova najoštrije osuđuje skandalozan čin člana izaslanstva predvođenog državnim tajnikom u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije tijekom posjeta Republici Hrvatskoj te odašiljanje poruka kojima se na najgrublji način vrijeđa Republika Hrvatska te propagiraju poražene velikosrpske ideje.
Posebno izražavamo žaljenje što te neprihvatljive izjave dolaze od osobe koja je bila dio službenog izaslanstva iz Republike Srbije, za što očekujemo službenu ispriku i nedvosmisleno ograđivanje.
Policijska uprava šibensko-kninska upoznata je s predmetnom objavom te provodi izvide kako bi se utvrdile sve činjenice i okolnosti koje će definirati daljnje poduzimanje mjera i radnji iz nadležnosti policije.
S tim u vezi Ministarstvo vanjskih i europskih poslova uručit će prosvjednu notu Veleposlanstvu Republike Srbije u Zagrebu.”
Kninski gradonačelnik Jelić osudio provokaciju
Stojković je u Kninu, Kistanjama i Đevrskama boravio u sklopu humanitarne akcije koju provodi organizacija “Ujedinjena Srbija”.
“Slatki karavan se svake godine darujući deci humanitarne paketiće održava uoči praznika prvog i najvećeg srpskog prosvjetitelja i arhiepiskopa, Svetog Save, 27. siječnja”, prenio je sibenik.in s Tanjuga.
Tekst se nastavlja ispod oglasa