Nedjelja, 19 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

4. kolovoza 70. Jeruzalem – uništenje Hrama i početak egzodusa židovskog naroda

Podijeli

Rimljani su tijekom prvog židovsko-rimskog rata na današnji dan 70. uništili drugi jeruzalemski hram, na hebrejskom zvan Bet HaMikdaš, odnosno Sveta kuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč početnim uspjesima u odbijanju rimskih napada Zeloti su među sobom bili duboko podijeljeni. Dodatni problem bilo je rimsko ometanje dostave vode i hrane, a rimski vojskovođa Tit je braniteljima probleme višestruko povećao pustivši brojne hodočasnike u grad, a onda im zabranivši izlaz. Nakon što je izgubio mnogo vojnika, Tit je u jednom pokušaju pregovora i sam gotovo stradao, te je odlučio dovršiti započeti posao silom. Probio je Treći i Drugi zid, a zatim se koncentrirao na utvrdu Antonia, no branitelji su odbili nekoliko napada. Na kraju su Rimljani uspjeli osvojiti utvrdu koja je nakon Hrama bila drugo najviše mjesto u gradu. Zeloti su i tada nastavili pružati žestok otpor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom jednog od sukoba jedan legionar je protiv zapovijedi zapalio zgradu pokraj Hrama. U općem kaosu vatra je prerasla u veliki požar koji je potpuno uništio Hram i proširio se na druge dijelove grada. Tit nije u planu imao uništenje veličanstvene građevine. Vrlo je vjerojatno da ga je htio pretvoriti u rimski hram posvećen caru i rimskom panteonu, no vatra se proširila toliko brzo da je se nije moglo zaustaviti i Hram je potpuno uništen na Tisha B’Av, dan koji Židovi i danas obilježavaju postom.

Nakon uništenja Hrama dio branitelja je pobjegao, dio se zabarikadirao, a neki su još uvijek pružali otpor po ulicama pa je grad pod rimskom kontrolom u potpunosti bio tek 7. rujna. Nakon ovladavanja gradom započeo je pljačkaški pohod tijekom kojeg je većina stanovnika bila ubijena ili pretvorena u roblje. Tit je po završetku pljačke naredio da se grad uništi, a to je učinjeno toliko temeljito da su ljudi jedva mogli prepoznati mjesto na kojem je stajao Jeruzalem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je velik broj Židova živio i prije egzodusa izvan Izraela, uništenje drugog hrama i grada u kojem je stajao označilo je početak masovnog židovskog egzodusa jer su ih stotine tisuća pobjegle iz Judeje i postupno se naselili u gotovo svim krajevima Mediterana.
Država Izrael obnovljena je 1948.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

5 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci