Nakon aviona iznad Banja Luke jučer, američko veleposlanstvo u BiH danas je poručilo: 9. siječnja kao Dan Republike Srpske je neustavan.
Danas je Veleposlanstvo SAD u Sarajevu izdalo priopćenje u kojem stoji kako SAD “očekuju kako će relevantne snage reda i sudbene vlasti istražiti bilo kakvo kršenje zakona koje se bude dogodilo tijekom proslave Dana Republike Srpske, 9. siječnja.”
Proslava Dana Republike Srpske neustavna
Naime, to je dio priopćenja u kojem Veleposlanstvo ponavlja američko gledište prema kojem proslava 9. siječnja kao Dana Republike Srpske nije u skladu s Ustavom Bosne i Hercegovine.
Kako još stoji u priopćenju, “Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je brojna rješnja koja zaključuju kako je Dan Republike Srpske 9. siječnja neustavan. Problem ne leži u proslavi praznika, nego prije u odluci da se ona održava upravo na 9. siječnja.”
“Povezivanje obilježavanja utemeljenja ovog entiteta s pravoslavnim vjerskim praznikom krši nekoliko provizija Ustava koje služe sprječavanju diskriminacije. Riječ je o pitanju legalnosti i zakona, a ne naprosto o nečijem mišljenju.”
Američki stav je nedvosmislen
“Članak III Daytonskog sporazuma nalaže entitetima potpuno prihvaćanje odluka institucija Bosne i Hercegovine, uključujući konačne i obvezujuće odluke Ustavnog suda.”
“Neprihvaćanje tih odluka je, prema krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine, kriminalni čin.”
“To je također stvar zakona, a ne nečijeg mišljenja.”
“U prošlosti su SAD uvijek reagirale na ovakva djela koja krše odrednice Daytonskog sporazuma i neće oklijevati to učiniti u budućnosti.”
Podsjetimo, ovo je nova epizoda u krizi oko Republike Srpske koja se upravo odvija u Bosni i Hercegovini.
Kulminacija krize
Ramo Isak, ministar unutarnjih poslova Federacije BiH, zaprijetio je zatvorom predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku ako proglasi odcjepljenje od BiH, kad je ovaj to već poslovično još jednom najavio krajem prosinca prošle godine.
Dodik u Banjoj Luci veličao Karadžića i Mladića, dok su BiH nadlijetali američki zrakoplovi
Dodik je prijetnju ovoga puta izrekao u kontekstu moguće odluke Christiana Schmidta da nametne novi zakon o državnoj imovini u Bosni i Hercegovini.
Jučer, 08. siječnja Amerikanci su očigledno odlučili poslati poruku nedvosmislenu poruku vodstvu Republike Srpske. Dok je Dodik govorio na svečanoj akademiji u sklopu dvodnevne obljetnice osnivanja ovo entiteta u Banja Luci, grad su nadlijetali američki borbeni zrakoplovi.
Veleposlanstvo SAD-a ranije je bilo najavilo kako će dva borbena zrakoplova tipa F-16 izvesti nad sjevernim dijelom BiH, odnosno širim područjem Tuzle i Brčkog, kopneno-zračnu vježbu usmjeravanja zrakoplova na ciljeve na zemlji, zajedno s pripadnicima oružanih snaga BiH, u sklopu naprednog stupnja suradnje dviju vojski koja doprinosi miru i sigurnosti na zapadnom Balkanu.
Kako je tada priopćilo Veleposlanstvo SAD-a u Sarajevu vježba je trebala “pokazati predanost Sjedinjenih Država teritorijalnom integritetu BiH u jeku antidejtonskih i secesionističkih aktivnosti. Sjedinjene Države stalno naglašavaju da Ustav BiH ne predviđa pravo na odcjepljenje te da će djelovati ako netko pokuša promijeniti ovaj osnovni element Daytona”.
U tom smislu današnje priopćenje, čini se, treba promatrati kao dodatno upozorenje Miloradu Dodiku.
Tekst se nastavlja ispod oglasa