Amnesty International: Izbjeglice i migranti koji prolaze Balkanom izloženi zlostavljanju vlasti i lokalnih kriminalaca te napušteni od EU

epa04820252 Migrants for Syria, Pakistan and Afghanistan sit in tents as they take a break in Belgrade on their way to EU through Serbia in Belgrade, Serbia, 26 June 2015. As the EU attempts to deal with an increase of people crossing the Mediterranean mainly to Italy and Greece, many are choosing the alternative land route through countries in the east of Europe. EPA/KOCA SULEJMANOVIC

Organizacija Amnesty International optužila je Srbiju i Makedoniju za loš tretman ilegalnih migranata koji prolaze njihovim teritorijima na putu prema Europskoj uniji, navodi se u izvješću objavljenom u utorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Izbjeglice i migranti koji prolaze Balkanom izloženi su zlostavljanju od vlasti i lokalnih kriminalaca te su sramotno napušteni od EU i njegove politike spram migranata koja ih ostavlja bez zaštite u Srbiji i Makedoniji”, piše u izvješću.

AI ističe da je to izvješće rezultat četiriju istraživanja ostvarenih u Srbiji, Mađarskoj, Grčkoj i Makedoniji između srpnja 2014. i ožujka 2015., tijekom kojih je ispitano više od 100 migranata.

“Izbjeglice koje bježe od rata i progona prolaze Balkanom u nadi da će pronaći sigurnost u Europi, ali postaju žrtve zlostavljanja i izrabljivanja te su prepušteni na milost nepouzdanom sustavu podnošenja zahtjeva za azilom”, izjavio je Gauri van Gulik, pomoćni direktor AI za Europu i Srednju Aziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na granici Grčke s Makedonijom i Makedonije sa Srbijom izbjeglice i migranti izloženi su proizvoljnom vraćanju, a mnogi od njih primorani su i platiti mito, ističe se u izvješću.

Polovicom lipnja srbijanska policija objavila je uhićenje 29 policajaca i devet carinika optuženih za korupciju i zloporabu vlasti kao i primanje mita kako bi previdjeli ilegalne prelaske migranata prema Mađarskoj.

Zakonski propisi vezani uz podnositelje zahtjeva za azilom u balkanskim zemljama neprilagođeni su stanju na terenu gdje broj migranata raste svakodnevno. Prema srbijanskom ministarstvu unutarnjih poslova više od 34.000 ljudi zatražilo je od početka godine azil u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Amnesty predbacuje EU da je “uložio velika sredstva u nadzor granica umjesto da je podržao poboljšanje sustava podnošenja zahtjeva za azilom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.