Asija Bibi: osuđena na smrt zbog vjere

Pakistanski sud je u četvrtak 18. listopada 2014. donio smrtnu presudu protiv Asije Bibi, kršćanke osuđene za svetogrđe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Asija Bibi, majka četvero djece, postala je prva žena osuđena na smrt prema kontroverznom pakistanskom zakonu o blasfemiji tj. svetogrđu.

Nakon što su se Asijine susjede i kolegice s posla pobunile jer nisu željele s njom dijeliti čašu za vodu (jer nije muslimanka), ona je navodno izgovorila uvredljive primjedbe na račun islama.

Naeem Shakir, Asijin odvjetnik, kaže kako je Asija raspravljala sa svojim kolegicama, ali se svjedoci umiješani u raspravu nisu pojavili na sudu. Umjesto njih je došao lokalni kadija (sudac islamskog prava čija je dužnost nadgledanje i održavanje zakona u skladu sa šerijatom – islamskim pravom), objašnjavajući kako on sam nije prisustvovao raspravi ali mu je Asija priznala sve što se dogodilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužitelj Gulam Mustafa smatra da je odluka suda ispravna. “Asijin odvjetnik je pokušao dokazati utemeljnost slučaja na osobnom neprijateljstvu, ali nije uspio.” Naeem Shakir, Asijin odvjetnik, najvaljuje žalbu Vrhovnom sudu.

Nakon uhićenja Asije Bibi 2010. godine, dva pakistanska političara Shabaz Bhatti, ministar u saveznoj vladi, i Salmaan Taseer, guverner Punjaba, koja su se zauzimala za njenu slobodu su ubijena. Sudac koji je ubojicu osudio za njihovo ubojstvo morao je pobjeći iz Pakistana.

Grupe koje se bave ljudskim pravima, kažu kako islamski ekstremisti i obični puk sve češće koriste zakon o blasfemiji u svrhu rješavanja osobnih sukoba. Sam zakon ne definira što je točno blasfemija, a dokazi se ne moraju pokazati na sudu, zbog straha od nove blasfemije. Osim toga zakon ne predviđa niti kaznu za lažne optužbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osobe optužene za blasfemiju su često linčovane na istom mjestu na kojem su optužene, a ako budu uhićene, policija i sudovi odugovlače presude godinama, bojeći se napada u slučaju odbacivanja optužbi.

Kazna za svetogrđe je smrt. Do sad je izvršena protiv jedne osobe.

Ove godine je znatno povećan broj osoba optuženih za blasfemiju kao i razina nasilja prema njima. Za blasfemiju su optuženi i oni koji su javno govorili o potrebi  reformiranja tog zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Asija Bibi i njeni odvjetnici najvljuju žalbu Vrhovnom sudu u Pakistanu, ali s obzirom na zastrašivanje svjedoka i pristranost Prizivnog suda, nisu uvjereni u njen uspjeh.

Jedino što bi moglo vratiti nadu u spas Asije Bibi jest utjecaj diplomacije zapadnih zemalja, osobito SAD-a. Zbog toga je CitizenGO pokrenuo peticiju upućenu na američkog veleposlanika u Pakistanu, Richarda Olsona u kojoj traži da se zauzme za oslobođenje Asije Bibi. Peticiju je do sad potpisalo više od 176.500 osoba.

Svaki put kad osoba potpiše peticiju, sustav pošalje e-mail američkom veleposlaniku u Islamabad tražeći od njega da počne raditi na oslobađanju Asije Bibi.

Ova peticija je možda posljednja nada Asije Bibi, možete je potpisati ovdje. Na istoj poveznici možete pogledati i kratki film o Asiji Bibi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.